Psikoloji Öğrencileri İçin 10 Film Önerisi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Bence bazı filmler insanın hayata bakışını ve doğru bildiklerini değiştirir, bir adım daha öteye gittiğini hissettirir. Umarım önerdiğim filmler sizin de hoşunuza gider ve zihninizde küçük kıvılcımlar bırakır! 

1) Inside Out (2015) / Ters Yüz / IMDb 8.2 : 

Neşe, tiksinti, korku, öfke duygularını küçük bir kızın zihninde canlandırıp, o kaosun içinde aslında tüm duyguların eşit öneme sahip olduğunu hikayelendirmiş bir animasyon filmidir. Eğer hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

2)  A Beautiful Mind (2001) / Akıl Oyunları / IMDb 8.2 :

 Nobel Ödüllü Amerikan matematikçi John Nash’in hayatını ele alan, biyografik dram filmidir, aynı zamanda kitabı da vardır. Nash’in şizofreni ile mücadelesini konu alan gerçek ve etkileyici bir filmdir.

3)  A Clockwork Orange (1971) / Otomatik Portakal / IMDb 8.3 :

Anthony Burgess’ ın aynı adla yazdığı kitabın sinemaya uyarlanmış halidir ve birçok dalda ödül almıştır. Filmde yönetim baskısı, cinsellik, zorbalık, vicdan ve özellikle suça ve şiddete eğilim ustaca işlenmiştir.

 

4)  Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) / Sil Baştan / IMDb 8.3 :

 Joel ve Clementine’nin farklı kişilikte olmalarından kaynaklı sorunlar yaşayıp, hafızalarından birbirleriyle ilgili anılarını sildirmelerini ve zihinlerindeki yolculukları anlatan, konusu oldukça ilgi çekici bu filmi hala izlemediyseniz vakit kaybetmemelisiniz.

 

5)  Sybil (1976) / IMDb 8.0 :

 Kişilik bölünmelerini anlatan aynı zamanda kitabı da olan ve yaşanmış bir vakayı anlatan bir filmdir. Psikoloji tarihinin en ünlü vakalarından olan Sybil’ın 16 ayrı kişiliği olduğu düşünülmektedir. Kişilik bozukluğuyla ilgili izlenebilecek güzel filmler arasındadır.

6)  One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) / Guguk Kuşu / IMDb 8.7 :

 Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan bir filmdir. Bir mahkumun akıl hastası takliti yaparak güvenlik önlemleri az olan bir akıl hastanesine geçiş yapmasını, kaçış planlarını ve oradaki akıl hastalarıyla olan farklı diyaloğunu konu alır. Şaşırtıcı ve fazlaca düşündürücü bir sonu olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

 

 7) Temple Grandin (2010) / IMDb 8.3 :

Temple Grandin’ in otizm ile mücadelesini anlatan, otizmin bir eksiklik değil farklılık olduğunu kanıtlayan biyografik bir filmdir. Temple Grandin’ın hayatı eğitimlerle ve kendini geliştirmekle geçmiştir, sadece otizmlilere değil tüm insanlara ilham olabilecek bir hayat hikayesi olduğundan kesinlikle izlemelisiniz.

8)  Her (2013) / Aşk / IMDb 8.0 :

Theodore, eşinden boşanmış, yalnız bir adamdır. Piyasaya yeni çıkan, yapay zekaya sahip işletim sistemini satın alır ve bu işletim sistemiyle konuşmaya başlar. Zamanla bu yapay zekadan hoşlanır. Yalnızlık, yapay zeka, dostluk, sevgi, insanlık gibi birçok kavramı sorgulamamızı sağlayan güzel bir filmdir.

9)  As Good as It Gets (1998) / Benden Bu Kadar / IMDb 7.7 :

Melvin Udall adında obsesif kompülsif bozukluğu olan ünlü bir aşk romanı yazarının yaşadığı problemleri ve zorlukları eğlenceli bir dille anlatan keyifli bir filmdir.

10)  Taare Zameen Par (2007) / Her Çocuk Özeldir / IMDb 8.5 :

 Eğitim sistemini bolca eleştirildiği bu film her çocuğun farklı yetenekleri olabileceğini önemli olanın ilgi, destek ve katı olmayan bir eğitim olduğunu vurguluyor, bu filmi izlemediyseniz bir an önce film listenize eklemelisiniz.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur, şimdiden iyi seyirler.  🙂

Paylaş.

Leave A Reply