Eskişehir Sokaklarında Gizemli Lilliput Rüzgarı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eskişehir’in sokaklarında beliren bu devler nereden çıktı hepimiz merak ediyoruzdur. Bir gün biri çıkıp demiş ki -tabi bu söylemde mesleğininde etkisi olmuş- bir şehrin her sokağı güzeldir neden sadece meşhur sokakları ilgi görüyor ve bunun üstüne şehrin keşfedilmeye bekleyen kıyıda kalmış sokaklarına adını ‘Lilliput’ koyduğu devlerden yerleştirmiş. İşte o biri dediğimiz adam : Hakan KELEŞ

Kim bu Hakan KELEŞ?

Hakkında çok fazla şey bilinmiyor. (Bi’ Erol Egemenlik var) Mimarlık Fakültesinde Araştırma Görevlisi ve 31 yaşında olduğu hakkında bilinen bilgiler arasında.

Bu illüstrasyonları hobi olarak yapıyor ve amacının da ilgi görmeyen sokaklara lilliputlarla ilgi çekmek.Amacına da ulaştığını söyleyebiliriz aslında, çünkü yaptığı çalışmalar yurt içi ve dışında bir ilgi uyandırdı. Yaptığı eserlerin gerçek halini görmek için Eskişehir’e gelen insanlar var.

Bu devlere neden Lilliput ismini verdi bir de ona bakalım.

Jonathan Swift’in meşhur kitabı Gulliver’in Gezileri’nden esinlenmiş. Hatta bu konuda şöyle de bir açıklaması var:

“Kaptan Gulliver’in, düşsel serüvenleri değil, zamanın toplumsal, siyasal ve dinsel kurumlarına yöneltilmiş çok sert bir eleştiri ve taşlamanın edebiyata en iyi yedirildiği metinlerden olduğunu bilen birisi olarak, siyasetten, dinsel konulardan uzak durmak şartıyla ben de çizdiğim karakterlerime Gulliver hikayesindeki Lilliputlar’ın ismini verdim. Gulliver’in Gezileri değil, Hakan’ın Gezileri oldu açıkçası.”

Çalışmalarından bazılarını paylaştım sizinle diğer çalışmalarını da merak edenler için instagram hesabı

Bu yazıyı da yine kendi sözleriyle kapatmak istiyorum ve bu güzel fikri ve çalışmaları için de kendisini tebrik ediyorum

“Lilliputlar her yerde. Gördüğümü, hissettiğimi çizmeye devam edeceğim. Gulliver’in hikayesinde insanlar büyük Lilliputlar küçüktü. Benim hikayem de tam tersi. Çizdiğim karakterlerle umarım ki bir şehrin her yerinin aynı değerde olduğunu hissettirebilirim.”

 

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply