Nedir Bu Herkesin Dilindeki “Yeşil Enerji” Mevzusu?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Son zamanların en popüler konuları arasında yer alan yeşil enerji ve yeşil ürünler gün geçtikçe biraz daha hayatımıza girmeye başladı. Sürekli artan nüfus ve büyüyen şehirler enerjiye olan ihtiyacımızı katlayarak arttırdı. Dünya genelinde enerjinin büyük bir bölümü yenilemeyen enerji kaynaklarından sağlanıyor bu da hem doğal yaşamı bozuyor hem de geleceğimizi yok ediyor. Bu sebeplerden ötürü artık dünya devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiler ve bu işlere ciddi paralar harcamaya başladılar. 

Nedir bu yeşil enerji?

Yeşil enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, dalga enerjisi ve biyokütle enerjisi olarak çeşitlendirilebilir. Doğanın bize sunduğu bu sürekli ve temiz enerji kaynakları geleceğimizi kazanmak için bulunmaz bir nimet. Fosil yakıtlar ise önceleri sağlığımızı tehdit ederken gün geçtikçe azalan rezervler sebebiyle de şimdilerde de cebimizi yakmaya başladılar. Bugün sizlere birçok çalışma arasından seçmiş olduğum yeşil fikirlerden bazılarını tanıtacağım:

1-) 3D Yazıcıyla Yapılan Ev

Dünyanın birçok ülkesinde denenmiş bu yöntem başarılı sonuçlar verdi. Gelecekti mimari anlayışımızı derinden sarsacak olan bu buluş, şuan da aylar hatta yıllar süren inşaatları çok daha kısa bir sürede bitirmemizi ve daha ucuza mal etmemizi sağlayacak. Bu sayede inşaatların çevreye verdiği zararlarda asgariye inmiş olacak. Daha şimdiden devasa bir yazıcıyla uzaya üs yapılmasının planlanması bile ne kadar önemli bir buluş olduğunu gösteren en önemli gelişme.

2-) Plastik Atıklardan Yol

Hollanda ve İngiltere’nin başını çektiği bu yöntem petrol kökenli asfaltın yollarda ki krallığına son verecek türden. Atık plastiklerin geri dönüştürülmesiyle yapılıyor olması hem çöplerimiz için çözüm olurken hem de petrol tüketimini biraz olsun azaltıyor.

3-) Araç Kirliliğini Emen Sokak Lambaları

Yollar sürekli olarak egzozlarından zehirli gazlar saçan araçlar tarafında kullanılıyor. “ECO MUSHROOM” (Eco Mantar), bu kirliliğin bir kısmını gidermek için CO2 yıkayıcı ile donatılmış güneş enerjili sokak lambası için tasarlanmış bir ürün. Bu yapay mantar, bünyesinde dört yönlü LED sokak ışıkları ve bir Hava Arıtma Sistemi (APS) barındırmaktadır.

4-) Cep Telefonunuzu Şarj Edecek Bitkiler

Benim en beğendiğim ürünlerden olan bu saksı yeşil enerjinin en güzel örneklerinden birisi. Arkyne Technologies, adlı firma fotosentezi elektriğe dönüştürerek telefon şarj etmeyi başardı. Çalışma prensibi şöyle; fotosentez sonucu oluşan organik bileşiklerin saksının içindeki bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkan elektronların nanotellerle hareket etmesiyle akıllı telefonun kablosunun girebileceği bir USB girişe elektrik sağlıyor.

5-) Toprağa Ekilebilir Kağıt

Bu düşünce ilk olarak “The Mainichi” ile çalışan ve Japonya’nın en büyük ajanslarından biri olan “Dentsu Inc” tarafından tasarlandı. Japonya’nın bitkiye dönüşen gazetesi The Mainichi Shimbunsha, okunduktan sonra toprağa gömülünce, içine yerleştirilen tohumlar sayesinde ağaç ya da çiçek elde edilebiliyor. Mürekkebinin de sebze kaynaklı olması onlar için gübre görevi görüyor aynı zamanda.

 

Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” der bir Kızılderili atasözü…

Bizler şuan miras olarak gördüğümüz dünya nimetlerini bu şekilde hoyratça kullanmaya devam edersek maalesef çocuklarımıza bırakabileceğimiz temiz bir dünya da olmayacaktır. Dünyanın atmosferindeki karbondioksit (CO2) miktarı en az 3 milyon yıldır görülmeyen bir eşiğe ulaşmış durumda. Bunu durdurmak için hala fırsatımız var fakat biraz daha gecikirsek iklim değişikliği tehlikesi bakımından geri dönüşü olmayan bir yola gireceğiz. Neyse ki durumun farkında olan ülkeler ve firmalar bu konuyla ilgili  çalışmalarına hızla devam ediyor. Yukarıda birkaç çevreci ürüne yer verdim, daha fazlası da var ama bu tür fikirlerin artması ve desteklenmesi önem arz ediyor.

Kısa Film Festivali Başlıyor !

Deli Denilen Dahi: Salvador Dali #1

İnsanların Fark Etmeden Uymadığı 4 Etik Kural

Işıksızlığa Destek Ver

 

Paylaş.

Leave A Reply