Marka Nedir? | Kendi Markanızı Yaratın

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her şey bir markadır: Turkcell, Nike, Samsung, İstanbul, Tarkan, Amerika hatta tuttuğunuz takım bile bir markadır. Bunların dışında en önemlisi ise sizlersiniz, unutmayın sizlerde bir markasınız.

Marka sadece belirli sembollerle akılda kalmaz. Yaptıkları hizmetlerle, hatalarla, çalışanıyla ve yapmak istedikleriyle de akılda kalır.

Markaya bir kişilik yükleyebiliriz. Marka karşımızdakinin kültürel özelliklerini, yaşantısını, kişiliğini, karakterini, hayallerini, geçmişini ve yapmak istediklerini ortaya çıkarır. Örnek; Kahve dünyasında kahve içenler genelde sakin bir yaşantı ve orta yaş üstü insanlar olurken, Starbucks markasını ise genç yaş ortalaması ve genelde öğrencilerin tercih ettiği bir markadır.

İnsanlar nasıl aşık olduklarında karşısındakine Sadakat, Güven ve Arzu vs duyuyorsa.. Bizlerde markaya aynı duygularla bağlıyızdır. İşte bu yüzden ben markayı her zaman canlı bir varlık olarak görüyorum. Bizler o markaya sadece âşık olmayız. Markaya küsebiliriz, ayrılabiliriz ve tekrardan barışabilirsizde. Ve yeri gelir en iyi savunucusu biz oluruz, biz pazarlamasını yaparız. Çünkü biz ona aşığız.

Bazen sadece âşık olmayız gösteriş olsun diye isteriz. Üniversite okurken hem gelişimime katkı sunsun hem de kendi paramı kazanmak maksadıyla çeşitli perakende mağazalarında çalıştım bunlardan biride Nike’dır. Nike markasının ‘swoosh’ adlı logosunu bilmeyen yoktur. Bir gün bir müşterim sırf logosu gösteriş yapmak istediği kadar büyük olmadığından çok beğendiği spor çantayı kasada son anda almaktan vazgeçmişti.

Marka, sahiplerine sürdürülebilir bir gelecek katar. Kurumsal Kimlik, Konumlandırma, Farkındalık, Bilinirlik, Saygınlık ve Müşteri Sadakati işte bunlar markanın şirkete kattıklarıdır. Bunları inşa etmek için sadece reklamı kullanmak ise büyük bir hata olur. Reklam, Pazarlama, Halkla İlişkiler, Sponsorluklar, Etkinlikler ve en önemlisi markanıza aşık Çalışanlarınız bu inşaatın olmazsa olmazlarıdır. Bunlara en büyük katkıyı ise sadık müşterileriniz katar.

Yıllar önce Pepsi firması kendi kategorileri dışında akıllı telefon üretimi yaptı. Sonuç sizinde tahmin ettiğiniz gibi hüsranla sonuçlandı. Bunun nedeni ise müşteriler tarafından itici bulunmasıdır. Bu her zaman böyle sonuçlanmaya bilir. Meşhur İngiliz markası olan Virgin bu hüsrana uğramayan nadir markalardandır.

Unutmayın markanız bilindiği kadardır sizin geleceğiniz….

Muhammet Zeki KILIÇ

Paylaş.

Leave A Reply