Dünya Düz Mü?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünya’nın düz mü yoksa küre şeklinde mi olduğu asırlardır tartışılmaktadır. Peki düz olduğunu hala günümüzde de düşünenler var mı, tabi ki var. Hatta toplulukları bile var ismi de “Flat Earth Society” yani Düz Dünya Topluluğu.

Düz Dünya Topluluğu 1956 yılında Samuel Shelton isimli bir kişi tarafından kuruldu. Bu grubun amacı tüm insanlığa Dünya’nın aslında düz olduğunu kanıtlamak ve Nasa gibi gizli servislerin bizi kandırdığına inandırmak.

Bizleri buna inandırmak için ellerinde birkaç iddia mevcut buyrun şöyle bir inceleyelim.

Ufuk Çizgisi


Ufuk çizgisine yaklaşmak için ilerlediğimizde veya uzaklaşmak için geri çekildiğimizde her türlü ufuk çizgisi düz olduğundan Dünya’nın da düz olduğunu düşünüyorlar.

Ama bu teoriyi çürüten bir fotoğraf mevcut.

Denizden oldukça uzaklaşıp çekilen bu fotoğrafta CN Tower’ın yaklaşık %35 i ufuk çizgisinin altında kalmış durumda.

Yıllar Önce Yapılan Köprüler

Dünya üzerinde eskiden yapılmış çok uzun köprülerin olduğunu ve bunların Dünya’nın eğikliği hesaba katılmadan yapılmış, hâlâ ayakta durduğunu söylemektedirler. Ve bunun ancak Dünya’nın düz olmasıyla mümkün olacağını savunurlar.

Örnek olarak Danyang–Kunshan Grand Köprüsü’nün uzunluğu 164.8 km.

Birleşmiş Milletler Logosundaki Dünya Haritası

Gerçek dünya haritasının Birleşmiş Milletler logosundaki gibi olduğunu söylüyorlar.

Antartika ve Buzullar

Düz Dünya Topluluğu Güney Kutbunun olmadığını ve düz disk şeklindeki Dünya’nın çevresinin tamamen Antartika ile çevrili olduğunu söyluyor.

12 devlet, 2. Dünya Savaşı sonunda Antartika ile ilgili bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Antartika hiçbir devlete ait değildir, ayrıca sivil ya da askeri hiç kimsenin girmesine izin verilmeyecek ve gitmek izne tabi olacaktır. Topluluğa göre Antartika gerçeği bu anlaşma ile gizleniyor.

Ay’a İniş

Ay’a inişin tamamen yalan olduğunu ve stüdyoda çekildiğini söylemektedirler.

Bir bilimkurgu yazarı olan Asimov bir mektubunda şöyle diyor:

“İnsanlar dünyanın düz olduğunu düşündüklerinde yanılıyorlardı. İnsanlar, dünyanın küre olduğunu düşündüklerinde de yanılıyorlardı. Ama eğer sen dünyanın küre olduğunu düşünenlerin yanılgısıyla onun düz olduğunu düşünenlerin yanılgısının aynı olduğunu düşünürsen, senin yanılgın ikisinin toplamından da fazla olur.”

Ne dersin sence de dünya düz mü?

Paylaş.

Leave A Reply