Astroloji Serisi 3- Burçları Kategorilerinde İncelemek

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Daha önce de astrolojinin aslında karmaşık olan yapısını sizlere basite indirgeyerek anlatmaya çalıştım. En çok okunan ve sizden gelen taleplerle birlikte merak konusu olduğunu fark ettiğim astroloji serisini devam ettirme kararı aldım.

Bu sefer sizlere yine kendinizi keşfedeceğiniz, boş zamanınızda bu yazıyı karşınıza koyduğunuzda kendinizle ilgili analizler yapabileceğiniz ip uçları vereceğim. Her burç doğum haritasıyla anlamlandığı gibi benim bu serileri devam ettirmekteki amacım da astrolojinin içine derinlemesine girebilmek. Bir önceki yazımda evlerin anlamlarından bahsetmiştim sizlere. Şimdi ise burçların dahil oldukları kategorileri ve anlatacağım.

“We are made of stardust.”

  1. ERİL- DİŞİL BURÇLAR

İlk kategori en kolay anlaşılabilecek olan. Burçların dişil ve eril enerjilere ayrılması. Öncelikle güneş burcumuzun dişil mi eril mi olduğunu bilerek kendimizi anlamaya başlamalıyız.

ERİL ENERJİ:  Hareketi ve olayları başlatanlar eril enerji grubu burçlarıdır. İlk adımı atan,  ve sorumluluk alan, tepkinin doğmasına yol açan, girişimde bulunan, cesur, harekete geçebilen, ilk sözü söyleyen, rasyonel kimliklerini gizlemeyenlerdir. Maskülen enerji üzerlerinde hakimdir bu nedenle duygusal taraflarını gizlerler.

KOÇ, İKİZLER, ASLAN, TERAZİ, YAY, KOVA eril enerjili burçlardır. 

Gördüğünüz üzere hava ve ateş grupları eril enerjiyi temsil eder.

DİŞİL ENERJİ:  Etkiye tepki gösterendir. Takip eden, savunan taraftır.  Güvenliğini düşünen, telaşsız, adım atmadan önce kurgulayan, edilgen, uyum sağlayan, fedakar, durağan, risk almayan, başkasına kolay inanan, harekete geçebilmek için dışarıdan motivasyona ihtiyaç duyan, izleyen, gözleyendir. Duygularını göstermekten asla çekinmeyenler dişil enerjili burçlardır.

BOĞA, YENGEÇ, BAŞAK, AKREP, OĞLAK, BALIK dişil enerjili burçlardır.

Bu grup da su ve toprak burçlarından oluşmaktadır.

  1. NİTELİKLERİNE GÖRE BURÇLAR (Öncü-Sabit-Değişken):

Burçları dişil/eril diye inceledikten sonra niteliklerini incelemeliyiz. Burçları 3 kategoride ele aldığımızda aslında işin biraz daha spesifikleştiğini görüyoruz. Kendimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak bu nitelendirmelere gelin göz atalım.

  1. Öncü Burçlar:

Mevsimleri başlatan öncü burçlar, bulundukları toplumda lider konumundadırlar.  Yaratıcı, girişimci ve bağımsız ruhludurlar. Hırslı, kararlı, yorulmak bilmeyen ve kendi kendilerini motive edebilen kişilerdir. bu gruptaki her burç bu genel özellikleri farklı şekillerde yansıtırlar.

Örnek : Koç zodyakın birinci sırasında olmasından ötürü liderliğin en yoğun yaşandığı ve öncü burçların sembolü konumunda yer alır.

KOÇ, YENGEÇ, TERAZİ, OĞLAK zodyak sırasına göre öncü burçları temsil eder.
  1. Sabit Burçlar:

Değişiklikten hiç hoşlanmayan sabit burçların görevi, gerçekleştirmek, sürdürmek ve korumaktır. Zodyaktaki görevleri gelenekleri korumaktır. Sabit burçların dikkatlerini kolay dağıtamazsınız, hedeflerine kilitlenmişlerdir. Yeni durumlara kolay uyum sağlayamazlar, alışkanlıklarından kolay vazgeçemezler ve inatçıdırlar. Aynı zamanda sabırlı, güvenilir, sadık, ve bağlı kişilerdir.

BOĞA, ASLAN, AKREP, KOVA zodyak sırasına göre öncü burçları temsil eder.
  1. Değişken Burçlar:

Her mevsimin sonuncu burçlarıdır ve bir sonraki mevsime hazırlık yaparlar. Bu yüzden bu grubun insanları kolay uyum sağlayabilen, iletişim becerileri yüksek, hareketli, değişikliğe ihtiyacı olan kişilerdir. Değişken burçlar fazla detaycı olduklarından bazen olayları bütün olarak algılamakta zorlanırlar . Hemen her şeye çözüm bulabilen, becerikli burçlardır.

İKİZLER, BAŞAK, YAY, BALIK zodyak sırasına göre öncü burçları temsil eder.

**Tabloya bütün kategorileri okuduktan sonra bakmanız daha yararlı olacaktır.

3. ELEMENTLERİNE GÖRE BURÇLAR: (Ateş-Toprak-Hava-Su)

Elementler burçları 4 kategoride incelememizi sağlar. Elementlerin gücünü doğada her koşulda görebildiğimiz gibi burçlarımıza da bu gözlemlerimizi aktardığımızda puzzle ın geri kalanının tamamlandığını görürüz. Bu detaylı incelemede kendimizi keşfetmemiz mümkün, çünkü doğanın yansımaları olduğumuzun farkına varıyoruz

1.Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay‘dır. Bitmek  bilmeyen enerjileri ile ünlüdürler. Girişken, yönetmeyi seven, hırslı ve aceleci burç grubudur. Girdikleri ortamda dikkat çeker ve insanları etraflarına toplarlar. Toplulukları idare etme dürtüsü, liderliklerinin bir yansımasıdır. Akıllarına koydukları işlere hemen girişir,  istediklerini almak için ani hamleler yaparlar. Elde ettiklerinden çabuk sıkılıp başka hedeflere yönelebilirler.

2.Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak‘tır. Toprak burçlarının temel özelliklerinden biri güvenilir olmalarıdır.  Analiz ve gözlem yetenekleri sabırlarıyla birleştiğinde başarılarıyla dikkat çekerler. Yeni fikirlere kapalı olmalarına, mekanlarını kolay kolay değiştirmemelerine, alıştıkları durum ve yöntemlerin dışına çıkmamalarına, radikal değişikliklerden kaçınmalarına neden olan sabit fikirlilikleri, onları aynı zamanda sadık, sorumluluk sahibi, başladıkları işi kesinlikle yarım bırakmayan ve kararlarını mutlaka uygulayan azimli bireyler haline de dönüştürür.

3.Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova‘dır. Hava burçlarının en büyük özellikleri, akıllarıyla hareket ediyor olmalarıdır. Bilime, özellikle de matematiğe fazlasıyla yatkındırlar. Çok yönlü olmaları ve aynı anda birçok şey yapmak istemelerinden dolayı konsantrasyon sorunu yaşasalar da, bir şey gerçekten ilgilerini çekerse, uzmanlaşmakta fazla zorlanmazlar. Yine de bunu başarmaları için, uçarı yönlerini köreltmeleri gerekir. Bilgiye aç insanlardır ve kısa sürede birer entellektüele dönüşebilirler. İletişim konusunda üzerlerine yoktur; ilgi çekici ve canlı konuşmalarıyla her zaman ilgi odağı haline gelirler.

4.Su grubu burçları; Yengeç, Akrep ve Balık‘tır. Su grubunun başlıca özelliği, kırılganlığıdır. Bu insanlar dış etkenlerden çok kolay etkilenirler. Güçlü sezgileri olduğundan spiritüel konulara ilgiyle yaklaşırlar.  Alıngan oldukları doğrudur ama her zaman çevrelerindeki insanların tahmin ettikleri sebepten dolayı çileden çıkmazlar. Titreşimlere duyarlı yapılarının algıladığı bir şey, kendilerini aniden herhangi bir hamle yapmaya itebilir. Sosyal, dışa dönük ve sıcak görünürlerse bile, bunu daha çok yaşamın bir gereği olarak gördükleri için yaparlar. Kendi ruhsal yolculuklarına daha çok önem verirler.

Not: Astrolojinin içine sizlerle birlikte dalmak ve bu yolculukta taşları hep beraber oturtmak beni çok mutlu ediyor. Bir sonraki yazımın evren ve cosmosla ilgili olacağının bilgisini vererek yıldız tozundan olduğumuzun hatırlatmasını yapıyorum sizlere…

Gökyüzünün daha parlak daha net olduğu yerlerde böyle yazılar yazmak dileğiyle…

Paylaş.

About Author

Leave A Reply