6 Adımda Yazılımcılık(!)

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba, nabersiniz?

Ben aşırı iyiyim. Neden çünkü come to bilir miyim dedim gel artık bıktırdın bizi demediler ama çok ısrarcısın alcaz seni dediler, bekle bekle bi hal oldum ve şimdi karşınızdayım.

Ama bunun konumuzla ne alakası var derseniz bu benim ilk makalem ya bi geliş hikayemi özetleyim dedim. Konumuz nedir?

Hanımcılıkla belki bağdaştırabileceğiniz yazılımcılık. Sonlarında “cılık” var diye bağdaşır diye düşünüyorum. Bir yazılım geliştirici olarak aklımda olan bunu bana en uygun olduğunu düşündüğüm KAFAKAMPÜS’te yazmak istedim.

Bu siteyi geliştiren, alan adını sisteme kayıt eden, bu yazıyı okuduğunuz mobil tarayıcıyı veya masaüstü tarayıcıyı geliştirenler var biz onlara yazılım geliştirici diyoruz.

Ama genelde özellikle kuzenler, akrabalar ve şiddetle uzak durulması gereken (bu konuda sadece) amcaoğulları (benim bi yeğen var yutuber olcak diye soru soruyor ondan tecrübeyle sabit).

tüm çevremiz sınıf arkadaşlarımızı da dahil edelim bizi tamirci de sanabiliyorlar.

Evet belki teknik bilgimiz var ama zamanımız olmayabilir. Aman iyi ki yazılımcısın birader bilgisayar tamir etmiyorum havalarındasın dediğinizi duyar gibiyim. Ben burada yazılımcı nedir, kimdir, bir şey sorarken nasıl davranmanız gerektiğini anlatamayacağım. Sadece birkaç maddede (bu kısmı seçerken maddeli içeriklerin etkisine kapıldım ilk makalem öyle olsun dedim)

1- Yazılım geliştiriciler bilgisayar tamircisi değildir.

Teknik lise çıkışlı ise veya youtuber olma yolunda ilerliyorsa belki olabilir teknik bilgisi ama her yazılım geliştiricisi bilgisayar tamiricisi değildir. Ve lütfen savunmanızı şöyle yapmayın “Dışarıda neden 30 TL verelim ki”

O adamda ekmek yesin ayıptır. Herkes her işi yapsaydı ohoo.

2- Yazılım geliştiriciler her programı yazar.

Yazmaz. Yazamayabilir. Ama ben yazamam. O kadar bilgim olsa kafakampus_siliconvalley şubesinde olurdum (kafa kampus yöneticilerine sevgiler) Yazılımda birçok kategori var. Bu yüzden alanınıza uygun yazılımlar isteyebilirsiniz. Tabi bir ücret talep edilince ciddi bir konu ise sen tanıdıksın bize de mi parayla demeyin.

3- Hacker değillerdir.

Güvenlik hakkında bilgileri olabilir ama bu tamamen bir sitemi ele geçirip, veri sızdırıp veya sizin sevmediğiniz yellozları, onların sevgililerini hackleyecekleri anlamına gelmez. Zaten etikte değil.

4- Üf ne kazanıyorsun be!

Ben kredi kartı ekstremi ödeyemedim. Bu yeterince açık olmuştur.

5- Bak sana bir iş gönderiyorum.

İş gelir adam Kafa Kampüs ister siz paha biçemezsiniz (melek emojisi) ama bütçem 100 TL der. Sonra arkadaşınızı arayıp bu adam böyle böyle diyor buna olmaz ki dediğinizde “yap ne olacak para içinde yüzüyorsun der sizde bir gün açıp 4. maddeyi gösterisiniz.

6- Çok gençsin.

Bu başımdan geçen bir olayla sabit olmakla beraber gençliğimizi kullanıp daha inovatif daha süpsüper işler çıkarabileceğimizi düşünmek yerin sosyal medya hesaplarımızı stalklayıp “sen gençsin kafan bir karış havadadır yapamazsın” diyebilirler, dediler. Ama bugüne kadar hiç yapmamazlığım olmadı. Yapamadığım oldu ama o bilgi eksikliğinden onu da telafi ettim.

Değerli dostlar biz üretken olmanın taraftarıyız hatır için iş yapmanın değil, çünkü göz açıp kapatıncaya kadar teknoloji gelişiyor. Geri kalmamız gerekli yukarıda ki maddelere dikkat ederek davranızsanız başta ben olmak üzere bir süüürüüü benim gibi genç ve hevesli arkadaşa çok faydanız dokunacak ve bundan sizlerde yararlanacaksınız. Bir startup olsa işinize yarasa ne güzel olmaz mı? Olur onun için bırakın da gençken hayallerimiz ile beraber ilgi duyduğumuz alanda gelişelim hem size, hemde bir gramda olsa ülkeye katkıda bulunalım.

Saygılar, sevgiler. Kampüsleriniz yeni açan bahar çicekleri gibi koksun, kafanız mentol ferahlığında olsun.

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

About Author

1996 yılında Kırklareli 'de doğdum. Lise döneminden itibaren yazılım geliştirme ile ilgileniyorum. 2017 yılı Microsoft Öğrenci Partneriyim. PHP Laravel ile web, C# ile chatbot uygulamaları geliştiriyorum. Misface isimli her öğrenciye en az bir ücretsiz mentor desteği verdiğimiz startup'ta kurucu ortak ve back-end yazılım geliştirici olarak freelance destek veriyorum. Kendi Siteni Kendi Koru temel siber güvenlik kitabının yazarıyım.

Leave A Reply