Yolun Sonunda Farklı Bir “Sen”

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kişisel gelişim bir mum ve tütsü yakıp rahat koltuklarımıza arkamızı yasladığımızda sosyal medyaya kendimizi verdiğimiz bir ritüel olmamalı. Bu kadar kolay olsaydı her çiçeksi kokuya düşkün insan bir mum, iki tütsü, güzel kokan bir bitki çayı ile kişisel gelişim tahtına oturmaya hak kazanırdı. Bu sektörün içine giren her insandan harikaları yaratmasını beklemek de doğru olmazdı. Çünkü herkes kendini var etmeye çalışırken para kazanabilmek adına reklam almaya, içine sinmeyen insanlarla görüşmeler yapmaya başlıyor.

Chamuel Meleğinin Rengi

Pembe- Sevginin Rengi

Siz ruhun, sevginin öneminden bahseden birinin paraya düşkünlüğünü nasıl yorumlardınız? Herkes içindeki eksikliği doldurmak için bir amacın peşine düşüyor. Kişisel gelişime kendini adayan insanlar da eğer para, popülerlik gibi sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmadan ilerlerse kitlelere kendilerini sevdirebiliyorlar. Kişisel gelişimle ilgilenmek istiyorsanız öncelikle hangi kişinin yolunu takip edeceğiniz önemli. Eğer farklı şeyler söyleyen insanları okumaya başlarsanız kafanızın karıştığını göreceksiniz. Ruhta ve bilinçteki dalgalanmalar da istediğinizi alamamanıza neden olacaktır. Siz kendinizi bilirseniz ve ne istediğiniz konusunda net olursanız takip ettiğiniz insanlardan da o kadar bilgi alacaksınız.

Zihnin bilgi için hazır olması çok önemli. Ama daha önce de belirttiğim gibi en önemlisi “Siz kendiniz için ne istiyorsunuz?” Kendi için ne istediğini bilen insan çevresindekilere de öğrendikleriyle ilgili fayda sağlayabilir. Bilgileri özümsemek onları öğrenmeye hazır olmak kadar önemlidir. Hepimize zarar veren gereksiz bilgiler var. Sadece zararlı olduğuna inanmak istemiyoruz. Zihninizin arkasında durmadan tekrar eden bilgileri düşünün. Aklınızda olduğu süre boyunca modunuzu düşüren ama bilmeseydiniz de merak edeceğiniz şeyler… İşte tekrarlayan o cümleler sizin zihinlerinizin kirlenmesine neden oluyor. Eğer o cümlelerin olumlu bir şekilde gününüzü güzelleştirmesini istiyorsanız mantra çalışmasına başlamalısınız.

Michael Meleğinin Rengi

Mavi- Konuşmanın, ifadenin, iletişimin rengi

Sansktritçe mantralar Hint kültüründe oldukça yaygın. İstediğiniz dildeki anlamına bakıp meditasyon esnasında zihninizde tekralamaya başlamalısınız. “Mutluluğun olduğu yerde yaratıcılık vardır.” gibi cümlelerin Sanskritçesini tekrarlarsanız o mantraya uygun yaşamanız dönüşecektir. Birçok kişisel gelişim uzmanınız da belirtmeye devam ettiği gibi kelimelerin gücü hayatımızı oldukça etkiliyor. Gün içinde en çok kullandığınız kelimelere bakacak olursanız hayatınızın gidişatının tesadüf olmadığını göreceksiniz. Yoğun bir tempoda koşturmaca içinde bunalan, çalışmak zorunda olma dürtüsüyle ne istediğini bulamayan insanlık…

Hayatımızın gidişatını kaderin birer sonucu olarak algılamaya devam ediyoruz. Halbuki günlük hayatta eylemlerimiz ve davranışlarımızın çoğu bizleri düşündüğümüzden daha çok etkiliyor. İnsanlara seslenirken hitap etme şeklimizden gazetede sürekli okuduğumuz köşe yazıları, Whats App’ta bahsi geçen konuşmalar… Bunların hepsi bizim frekansımızı ve ruh halimizi etkiliyor. Bu yazıda bahsi geçen frekans gibi fazla popüler ancak anlamlı kelimeleri ileriki yazılarda açıklamaya gayret göstereceğim. Bazı kelimeler çok şey ifade etse de açıklaması bir o kadar zor olabiliyor. Konuya geri dönersek ruhsal yolculuğumuzun sorumluluğu kimlerin elinde önce onu bilmeliyiz.

Günlük hayatın akışında kendimize ne kadar zaman ayırdığımız kişisel gelişimimizle doğru orantılıdır. Buna siz yoga yapmak, kitap okumak, meditasyon yapmak diyebilirsiniz. Okuduğunuz kitabın yazarı size meditasyon yapmak ile kişisel gelişim mümkün dedi diye sadece o yolu izleyeceksiniz anlamına gelmez. Bu hayattan ne beklediğiniz kişisel gelişiminizde hangi yolu izleyeceğinizin de sinyallerini veriyor. Daha dikkatli, sakin ve açık bir zihinle hareket etmek istiyorsanız meditasyona ihtiyacınız var demektir. Beklentilerinizi bir kağıda yazarak zaman içinde isteklerinizden daha emin olabilirsiniz. Kağıt kalem kullanmak hedef ve istek belirlemek açısından çok yararlı oluyor. Sosyal medyada da Pinterest üzerinden size ilham veren şeyleri “pinlemeye” başlayabilirsiniz. Bu yöntemler ile aslında birçok gerçekle de yüzleşebiliyoruz yazdıkça ve araştırdıkça…

Gerçekten ne istiyoruz? Hangi amaçlar için yolumuzu belirginleştireceğiz? En çok keyif aldığımız şeyler bizim için en uygun olanlardır. Yolumuzu nasıl şekillendireceğimiz de o isteklerimize bağlı olarak bizim elimizdedir. Şimdi o yolun pusulası olmanın vakti!

Git seç bir kitap kendine, gerekirse sıfırdan başla. Yol fırtınalı ve sağanak yağmurlu olabilir. Bu seni yıldırmasın. Yolun sonunda sen çok farklı bir “sen”e dönüşeceksin, aklında hep bu olsun.

Meditasyonlarınızı geliştirmek ve yönlendirmek için Deepak Chopra ve Oprah Winfrey’in linkini bırakacağım programını dinleyebilirsiniz.

https://chopracentermeditation.com/?sso_code=eyJpdiI6IjlDc3RFQkIxR1RCbVlWdFdaTnl2WGc9PSIsInZhbHVlIjoiXC9mNGw1dXB4bk93eE1OcGN6QVF3U2NYMFg0MzlmR0ZXZEdRcXNaTFZLM0VySHo2THNESFhLR2lsUFU1ZGc2M1dTWmxoR3dsaWRBcWkwOE9Jd1JsOGJqM1wveVJOeFFcL1h1YWtKeEFyNjFRY289IiwibWFjIjoiZTdkYWJiMzBmMzRhZGQzN2M2ZjRjOTMzMTYyZjM2YTU2ZmE3NzJkYWMwYzM2MzZmN2NmMTU0NTQwNzVjOWZkYiJ9

Paylaş.

About Author

Leave A Reply