Türk Futbolunda Irkçılık

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Irkçılık

Dünyanın dört bir yanında meydana gelen bu durum zaman zamanda olsa malesef güzel ülkemizde de ortaya çıkmakta. Son olarak sosyal medya fenomeni Hakan Hepcan, Galatasaray futbolcusu Gomis’e maymun benzetmesinde bulundu.

Yaptığı bu çirkin benzetmeden sonra özür diledi lâkin sosyal medyada ve bazı TV kanallarında linç edilmekten kurtulamadı.

Her insan hata yapar. Önemli olanda bu hatayı anlayıp bir daha yapmamak. Umuyoruz ki bundan sonra Hakan Hepcan ve onun gibiler bu davranışları bırakırlar.

Hepimiz biliyoruz ki insanları din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş, tuttuğu takım vs. şeylerle yargılamak onurlarını zedeleyici aşağalamalarda bulunmak kimsenin haddi değil hoş da değil. Ama gel gör ki bu olay zamanında yeşil sahalarımıza çokça yansımış. Gelin şimdi onlardan birkaçına bakalım.

EMRE-ZOKORA

2012 yılında meydana gelmişti bu gerginlik. O dönem Fenerbahçe forması giyen Emre Belözoğlu Trabzonsporlu futbolcu Zokoraya ‘pis zenci’ diyerek tepkileri üzerine toplamıştı oysa aynı Emre bu olaydan birkaç ay önce Kazakistan’la oynanan milli maçtan önce, içinde ırkçılığıda lanetleyen FIFA’nın fair play metnini okumuştu.

PAPAZIN ÇAYIRI
Yine o dönemlerde Emre Belözoğlu‘na tepki gösteren Trabzonspor taraftarları Fenerbahçe’ye istinaden üzerinde “Papazın Çayırından Kanuni’nin Memleketine Hangi Yüzle Geldiniz” yazan bir pankart açmıştı.


EBOUE

2011 senesinde Galatasaray’lı Eboue bazı Beşiktaşlı taraftarlar tarafından maymun benzetmesine maruz kaldı hatta sadece taraftarlar değil BJK TV spikerleri de bu ırkçılığa katılmıştı. Tabi ırkçılık sadece taraftar spikerle sınırlı kalmıyor. O dönem Fenerbahçe idari menajeri Hasan Çetinkaya Eboue’yi kast ederek “Fildişi Sahilli futbolcuların kaba etine su gelince kafalarında acı hissetmeleri çok garip. Anatomilerini incelemek lazım!” şeklinde bir cümle kurmuştu.

REVIVO

2002 yılında İsrail-Filistin olayları patlak verdiğinde İstanbul ve Konya’ da yahudi Revivo’yu kasten ‘‘Hitler şimdi seni daha iyi anlıyorum’’ sloganları atılmış.

YAMYAM DEĞİL ARAP

1999 yılında dönemin Trabzonspor Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, siyahi futbolcusu Kevin Campbell için “Bizim yamyamı gol makinesi diye aldık çamaşır makinesi çıktı” demiş. Yılmaz, gelen tepkiler üzerine yanlış anlaşıldığını, ‘Arap demek istediğini’ söylemiş hatta “Biz yamyam gibi tabirini kullanırız ama Türkiye’de ırkçılık olmadığı için aklımıza yanlış anlaşılacağı gelmez.” diyerek hatasını toplamaya çalışmıştır.

KÜLTÜRSÜZ FUTBOLCU

Yine 1999 yılında dönemin Galatasaray Kulübü yöneticisi Ünal Aysal’ın danışmanı olan Bülent Tulun, “Afrika’da kabileler halinde yaşayan bu kültürsüz ve politikasız futbolcu topluluğu yakında Türkiye’yi de terk edecek” sözlerini sarf etmiş.

HELE BİR SIRP…

1996-97 sezonu dönemin Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İstanbulspor maçından sonra rakip takımın antrenörü Saffet Susiç’e yönelik olarak “Benim ülkemde, hele bir Sırp bana hiç böyle laf edemez” demiş. Ki Susiç bir Sırp değil bir Boşnak’tı.

Benim derlediklerim bunlar ama ne yazık ki çok daha fazlaları mevcut. Dünya’da çok çok daha kötü örnekleri bulunmakta. Umarım ülkemizde ve diğer ülkelerde artık böyle şeylerle karşılaşmayız.

Paylaş.

Leave A Reply