Şiirler Kimindir?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

II Postino filminde “Şiir yazana değil, ihtiyacı olana aittir.” diyormuş. Filmi izlemedim ama bu repliği çok duydum. Bunun etrafında yazmak istedim.

“Şiir üç kez yazılır” der Şener Aksu. İlki şairin aklında. Duygulanımıyla yazar şair şiir. Bu içeriden bir etki olabileceği gibi dışarıdan da başkasını gözlemlerken oluşabilir.

İkinci kez ise şiir; şair, kağıtla buluştuğunda yazılır.

Üçüncü kez şiir; okurun şiirle buluşmasıyla yazılır. Okur şiiri kendine göre yorumlar. Kendine kazandırır. Şiir yazıldığı andan itibaren şaire ait olmaktan çıkar. Diğer yandan şiir, şairinden bir parçadır hatta şairin çocuğudur. Yazımı esnasında doğum sancısı çeker şair. Şiir kağıda geçtiğinde ve şair kendi ismini şiirin altına yazdığında doğumun verdiği huzura kavuşur.

Şiire kimin ihtiyacı vardır? Zaman zaman şair kendi sorunlarını şiirle anlatarak deşarj olur. Ama aynı sorunları yaşayan ve şiir yazmayanlar da vardır. Mesela sevgilisiyle sorunu olan biri şiir okuyarak sevgilisinin gönlünü alabilir. Şairin de bundan rahatsız olacağı düşünülemez. Çok iyi şiir okuyanları da unutmamak lazım. Kişiye baktığımızda okuduğu şiir onunla bütünleşebilir.

Sonuç olarak bir sonuca varamadım. Siz de düşünün derim. Şiir kimin?

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply