Şiir Devletinin Devrik Cumhurbaşkanı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İlk şiirlerinden biriyle uçtu çocuk…

Eylül ayı kimi için güzel bir sonbahar başlangıcı, kimi içinse soğuk havaların, kasvetin ağırlanışı. Aslında bunların ötesinde bir veda ayıdır eylül. Yalnızların, yalnız hissedenlerin ayı… Buna inat benim hayatıma girmiş en güzel insanlardan biri doğdu bu ay, bugün.

Bugün 12 Eylül, kağıt gemilerden emekli kaptanın günü. Sevgili Sunay Akın’ın doğum günü.

İskelenin altına

sığınan deniz

bırak artık saklanmayı

savaş gemileri

çoktan geçip

gitti

Hayatıma da yine bir sonbahar ayında girdi kendisi. Çaresizdim ve bir şeylere tutunmaya ihtiyacım vardı. O dönem gittim “Görçek” gösterisine. Hayatımda daima eksikliğini hissettiğim kahramanım oluverdi bir anda. Yıllardır arayış içinde olduğum edebiyat açlığını giderdi.

Yol kenarlarındaki   

yağmur mazgallarını   

kumbara sanıp   

harçlığımı atardım   

bu yüzden en çok   

denizden alacaklıyım

Ve yine bir sonbahar zamanıydı çocukluğumu yitirişim. Yıllardır bana kılavuzluk eden o tatlı his yok oluvermişti. Bildiğim tek şeyi yaptım, Sunay Akın’a sığındım. Oyuncak Müzesi ile tanışmam da böyle oldu. Dediği gibi oradan ayrılırken bir elimden çocukluğum tutuyordu ve bana gülümsüyordu.

Saçak altına sığınmış

göçmen kuşun

kar tanecikleri arasında

düşen beyaz tüyünü de

görebilmek

işte

sevmek

Sevgili Sunay Abi,

Haberin olmasa da yeri geldi ailem oldun, yeri geldi çocukluğum oldun. Ama değişmeyen tek bir yerin vardı, o da daima kahramanım oluşun. Şiir devletinin devrik cumhurbaşkanı, kitaplarınla, müzenle, gösterilerinle hayatıma kattığın her bir anlam için çok teşekkür ederim. Doğum günün kutlu olsun kahramanım, iyi ki varsın!

*Eğik yazılmış şiirler Sunay Akın’a aittir.

Paylaş.

Leave A Reply