Mozart mı, Hazard mı?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

MOZART MI HAZARD MI ?

Merhaba! Benim sevgi kelebeklerim her yere uçuyor. Bunu paylaşımlardan ve gelen yorumlardan anlıyorum. Ben de size layık olmaya çalışıyorum. Bu lakırtılarımı okuyan herkese gönül dolusu teşekkür ediyorum. Kelimelerimi  kırpmadan, çırpmadan, çarpıtmadan düzenleyen editörlerimize ve görselleriyle şenlendiren tasarım ekibimize  kocaman bir alkış koyuyorum!

Bu serimi yazmadan önce çok düşündüm. Derin derin araştırmalar yaptım. Sonunda yazmaya karar verdim. Hazard, geçtiğimiz günlerde yeni albümünü çıkardı. Albümün adı 56. Tüm müzik platformlarında bulabilirsiniz.

Ben evirip çevirip dinledim. Tekrar tekrar dinledim. Bunu yapmamın nedeni  Hazard’ın felsefesini anlamaktı. Sıradan bir isim değil ve sıradan şarkıları yok. İçinde punk rock’ın hakkını verecek şarkılar var. Şöyle ki ; müzik alt yapısı oldukça güçlü. Tabi ki bunda şu sıralayacağım isimlerin payı oldukça kuvvetli : Mehmet Demirdelen, Ozan Öner, Emrecan Ağtaş, Koray Taşan, Fırat Gürgen…

Albüm Kapağı-İçeriği:

Sade bir tasarımı var. İçimizde koşuşturan duyguları dile getiriyor. Bugün sinirlen, bugün öfkelen, bugün dinlen, bugün sev, bugün ayrıl, bugün küs.Yarına bırakma, zamana inat koş. Mesajını içeriyor. Noiseist Stüdyolarında kaydedildiği belirtiliyor.

Albümün adı neden 56 ?

Bu sorunun cevabını  Hazard. bütün samimiyetiyle röportaj verdiği Bi Kahvede Bi Şarkı programında anlatıyor.”Bizim oralarda ortalık karışınca 56 olur.” diyor.Bu yüzden albümün adı 56 oluyor.

Albüm kaç şarkıdan oluşuyor ?

Albümde toplam 10 tane şarkı yer alıyor. Spotify ‘den ücretsiz olarak dinlenebilliyor, indirebiliyor ,çalma listesine eklenebiliyor.

Şarkılar nasıl etki uyandırıyor ? ”İlk kez dinliyorum ve bilmiyorum.” diyorsan ;

Ben Hazard’ı İstanbul Zero Sahnesindeki duyurulardan okumuştum. Sonra fakültemdeki bir hocam dinlediğini söyledi. Ben de araştırmalarım sonucunda röportajlarını buldum. Şarkıları buz etkisi yapıyor. Sözler direk kafa göz giriyor. Sansür yok, kesme, biçme yok!

Şarkılardan Dikkat Çeken Anekdotlar

Şarkıları dinlerken yer yer not alma ihtiyacı duydum. 10 şarkıyı da  değerlendirdim. Sizin de dinlemeniz için Spotify linkini bu yazıma yerleştireceğim,  Hazard’ı takip etmeniz için iletişim bilgilerini yazıma iliştireceğim.

”Damat”:

Şarkının klibini de izleyin. Ben Janjanlı Şarkılar Listemde yer vermiştim. Oldukça yaratıcı bir klip. Çünkü klipte esas kızlara ve esas oğlanlara gönderme var .

 ”Sarı Sıcak” :

Hayallerinizi sorgularsınız. Olmak istediğim yerde miyim, değil miyim ? diye düşünürsünüz.  Bunlar aklınızdan geçmezse şunu söyleyebilirsiniz :”Adamlar çalıyor abi!” ‘İyi stres atıyorlar. ”

”Kadın’ :

Kadının toplumdaki görevini, sorumluluğunu,ona biçilmiş rolü anlatıyor.Kadın annedir, kadın mücevherdir, kadın güçlüdür, kadın sevgilidir, kadın dosttur. Bütün kadınlara  ithaf olunabilecek en güzel şarkılardan biri.” Masadaki fazla tabak gibi ol kadın, Beşiktaş gibi ol kadın, kayadaki yosun gibi dur kadın, yağmur sonrası toprak gibi kok kadın. ” derken derken aslında kadına ne çok anlam yüklediğimizi anlatıyor. Bunu albümden feda edip 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde bütün kadınlara hediye ediyor.

”B.D.D.E ”:

Açılımı konusunda oldukça değişik fikirlerim var fakat paylaşmak istemiyorum. Şarkıda ilgimi çeken bir tavır var. Bu tavır şudur : İnsanların düşüncelerine prangalar vuramazsınız, herkes düşünebilir ancak herkes harekete geçecek cesareti kendinde bulamaz. Argo, küfür içeriyor. Ama gözünüz korkmasın! Aslında hepimizin beyninden geçenleri bir espri olarak şarkıya gömmüş Hazard. Bu şarkıyı dinlerken bir sinema filmi gözümün önüne geldi. Hırsızlar yollara düşmüş kaçıyor, polisler kovalıyor. Bol aksiyonlu sahneler, atlamalar, uçmalar vs. canlanabiliyor.

”Nazlı Hanım”:

Emekliliği gelmiş bir Nazlı Hanım var. Kamburu çıkmış, hayatını boşa harcamış, ne evlenmiş ne eğlenmiş. Tek bildiği insanlara tepeden bakabilmekmiş. İster alim ol, istersen zalim. Her şeyden önce insan ol be! Kimse senin egonu çekmek zorunda değil. Bunu dinlerken eminim bunlar geçecek içinizden.

”Roman Sokağı”: 

Herkesi olduğu gibi kabul et! Sorgulama! Sen insansın, ben de insanım ! İnsan olmak için rütbelere, fiyakalı elbiselere , artistik pozlara gerek yok . Gülümse yeter! Önce insan ol! Birine bir sıfat yakıştıracaksan bu insan olsun! Zaten şarkıyı dinleyince anlayacaksınız.

 ”Terastaki Güzel Kız”:

ilk izlenimin önemli olduğunu ve bir kızın tribinin  hiç bir zaman bitmeyeceğini anlatıyor. Üçüncü video klibidir bu şarkı.  Koray Taşan prodüktörlüğünde çekilmiştir.

”Seks” :

Ben şimdi kız başıma bu şarkıyı yorumlamak istemezdim.  Maalesef zorunda kaldım. Kaybedenler Kulübü 2 gelene kadar iş görür diyebilirsiniz. Erol Egemen’e gönderme olduğunu düşünüyorum. Belki de yanılıyorumdur. Mesaj veren bir şarkı değil. Mesaj almak istiyorsanız ne söylenebilir ? Gri hücrelerini mahveden erkekler, beyaz hücrelerini hırpalayan kadınlar mutlu olamazlar.

”Bizler Boşuna” :

Bizler ve sizlerden ibaret hayat. Birine ters düşersen sizler adı verilen bir grupta yer alırsın. Sonra bir idealin varsa hayatta bizler grubunun elemanlarındansın. Amacımız kimseyi galeyana getirip gruplaştırmak değil elbet. Amacımız bir amacımız olması. İnsan boşuna yaşamaz.

”Ben Nerdeyim?”:

Sen İstanbul trafiğinde sıkışmış, Dünya’nın düzenine ayak uyduramamış bir insansın. Adaletsiz bir yer burası… Büyük balığın küçük balığı yuttuğu, sesini çıkaranın hep güçlü olduğu yer burası. O yüzden ne desem boş olur. O yüzden sen şu an İstanbul’un ilerlemeyen trafiğine inat geç kalma git evine!

Evet naçizane diyeceklerim bunlardır. Şimdi sizin için Hazard’ın çalma listesini, sosyal medya hesaplarını paylaşacağım.

Hazard İletişim Bilgileri:

Hazard Spotify:       https://open.spotify.com/artist/51NbDcN4ttQ4k6K505l6xH?si=poQVoGBa

Hazard Facebook : https://www.facebook.com/hazardmusicofficial/?fref=ts

Hazard Youtube:    https://www.youtube.com/channel/UCjp6leaFTNGZpmaKGnDSfrQ

Hazard İnstagram :  https://www.instagram.com/hazard.music/?hl=tr

Bİ Kahve Bİ Şarkı :   http://www.hurriyet.com.tr/video/hazard-bi-kahvede-bi-sarki-40325561

GÜLCAN KORKMAZ-KBU Türk Dili ve Edebiyatı

iletişim Bilgileri:

e-posta: glcnkrkmz834@hotmail.com

instagram: gulcankorkmazweb

 

Paylaş.

Leave A Reply