Minimalizm. Daha Bizden Bir Tabirle ‘Sadeleşme’ Nedir Ne Değildir?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Minimalizm; modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara kadar dayanan sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır.

Alman düşünür Hegel bu sanat akımı hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle dile getirmiştir:

‘Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır.’

Bu kavram farklı boyutlar kazanarak günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş, sadece sanat ve müzikte değil yaşamın her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Kıyafetlerimizden düşüncelerimize, ev dekorasyonumuzdan yediğimiz yiyeceklere kadar birçok alanda yaygınlaşmıştır.

Gelelim minimalist yaşam nedir? Nasıl minimalist olunur?

Öncelikle minimalist yaşam, evinizde az sayıda eşyayla yaşamak değildir. Çünkü  ‘sadeleşme’ yalnızca fazla eşyalardan kurtulmak anlamına gelmez. Aynı zamanda  düşüncelerden, insanlardan, yaşam tarzından, sosyal medyadan, alışkanlıklardan kısacası maddi manevi tüm fazlalıklardan kurtulmak demektir. Etrafınızdaki soyut ve somut tüm unsurları ihtiyaçlarınıza göre şekillendirip sınırlandırarak daha az stres, daha fazla odaklanabilirlik, hareket serbestliği, düşünce özgürlüğü, yaşam kalitesi sağlayan bu yaşam biçimini benimseyebilirsiniz.

Nereden başlasak diyorsanız..

1)TARZINIZI OLUŞTURUN

Steve Jobs, tek tip kıyafet seçimleriyle minimalizm denince akla ilk gelen isimlerden oluyor. Her gün yaklaşık 5-6 dk (ki bence çok daha fazla 😀 ) ne giyeceğimizi düşündüğümüzü varsayarsak ortalama 70 yıllık ömrümüzün 90 gününü ‘Bugün ne giysem?’ diyerek boşa harcıyoruz.

2) KIYAFETLERİNİZİ ELEYİN

 

Kıyafet demişken, tüm dolabınızı gözden geçirmeye ne dersiniz? Üşenmeyin. Çünkü az eşya çok deneyim demektir. Eğer elinize aldığınız kıyafeti son 90 gündür hiç kullanmamış ve gelecek 90 gün boyunca da kullanacağınızı düşünmüyorsanız vedalaşmanız gerekiyor çünkü o kıyafet artık sizin işinizi görmüyor demektir. Hala iyi durumdaysa sizden çok daha fazla ihtiyacı olan birine verebilir ya da internetteki birçok satış platformunda satıp ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

(90/90 kuralını sadece kıyafetlerinizde değil evinizdeki tüm eşyalarda uygulamayı denemelisiniz.)

 

3) DAĞINIKLIKTAN VE FAZLALIKTAN KAÇININ

 

Düzenli olmak bu yaşam biçiminin en temel taşlarından birisidir. Dağınıklıklardan kurtularak daha ferah ve huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Sürekli bir şeyleri kaybetmeye son verir ve sizin için önemli olan eşyaları erişilebilir kılarsınız.

4) İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

 

Yapabileceğiniz bir başka şey ise alışveriş listesi hazırlamak. Alışverişe giderken listeyi yanınızda taşımanız gerçekten sadece ihtiyacınız olan şeyleri satın almanıza yardımcı olacaktır.

5) AZ AMA ÖZ SEÇİMLER YAPIN

Az şey satın almak yaşam standartlarınızdan ya da zevkinizden ödün vermek değildir. Az sayıda ama kaliteli seçimler yaparak hem eşyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir hem de gereksiz harcamalara son verebilirsiniz.

6) Son Olarak..

Nesil olarak sadece kendimizi, dünya olarak da sadece bu gezegeni düşünüyoruz. Bu yüzden bu akımın bana göre en büyük katkısı bireylerin, doğaya olan sorumluluklarını hatırlaması.. Gelin hep birlikte satın aldıklarımıza dikkat edelim; daha az tüketerek aynı zamanda daha az çöp üretelim! 🙂                   

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply