Kosova’da Türk Düşmanlığı! | BALKANLARDAN GELEN SICAK HABER DALGASI

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

KOSOVA’DA TÜRK DÜŞMANLIĞI!

Günümüz dünyasının globalleşmesi gerçeği ile ülkeler arasındaki sınırlar sadece sembolik anlamlar taşımaya başladı. Artık insanlar vatandaşı olmadıkları bir ülkelere çalışmaya, eğitim almaya, eğlenmeye, tatil yapmaya oldukça rahat imkanlarla gidebilme fırsatı buluyor. Ancak tüm bu sınırsızlaşan dünyanın etkilerine rağmen son yıllarda dünyada hızla artan milliyetçilik eğilimlerini de görmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık sürecinde yanında olduğu, bağımsızlık sonrasında NATO üyeliği de dahil pek çok konuda tam destek verdiği Kosova’da yaşanan yeni bir gelişme bu milliyetçilik eğilimlerinin son örneği olarak karşımıza çıktı. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başkent Priştine’de yapılması planlanan yeni camiye Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti ve İslam Birliği Başkanı Naim Ternava tam destek vermelerinden dolayı ölümle tehdit edildi. Kimliği belirsiz kişiler Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi duvarlarına yazdıkları yazı ile gerçekleştirdikleri bu eylem ile cami inşasına müsaade etmeyeceklerini ve eğer inşa devam ederse kan döküleceği mesajını verdi.

Kosova nüfusunun dini açıdan %96’sı Müslüman, etnik açıdan %93’ü Arnavut, %1.6’sı Boşnak, %1.1’i Türk’tür. Özetle %4’ü Hristiyan Sırp ve diğer milletlerden oluşmakta. Türkiye’nin son yıllarda yaptığı siyasi ve ekonomik atılımların bölgede meydana getirdiği panik havası Sırp milliyetçileri ayağa kaldırmışa benziyor. Kosova’nın kendisinden ayrılmasını hazmedemeyen Sırp yetkililerin her fırsatta Kosova üzerinde baskı kurma ve etki oluşturma çabaları da aşikar. Türkiye Cumhuriyeti ayakları yere sağlam bastığı sürece bölgesindeki milliyetçi hareketlerle daha çok karşı karşıya geleceğe benziyor!

http://www.yenibalkan.com/dunya/kosovadaki-turk-dusmanligi-devam-ediyor-h10396.html

Paylaş.

About Author

Leave A Reply