Kitap Çekilişli Yazı | Bir Deli Dahi – Nikola TESLA

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

NIKOLA TESLA

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Similjan kasabasında hayata gözlerini açmıştır. Tesla ailesinin 5 çocuğundan birisidir. Babası papaz olan Nikola’nın annesi okuma yazma bilmeyen bir ev hanımıydı. Ama annesi o kadar yetenekliymiş ki Tesla annesine gerekli eğitim verilse onun bir mucit olabileceğini düşünüyor hatta annesine pratik ev aletleri mucidi şeklinde hitap ediyormuş. Ağabeyi 12 yaşındayken bir at kazası sonucu ölmüştür. Bazı kaynaklarda atı ürkütenin Nikola olduğu ve abisinin ölümünden sorumlu olduğundan bahsedilmektedir. Bu olaydan sonra aileyle beraber Gospic’e taşınmıştır.

 

 

Asosyal bir kişilik olan Nikola bilime özellikle de matematik ve fiziğe ileri derecede ilgi duymaktadır. Her ne kadar babası oğlunun kendisi gibi papaz olmasını istese de annesi oğlundaki ışığı fark eder ve mühendislik için eğitim alması konusunda eşini ikna etmeye çalışır. Nikola bir hastalığa yakalandıktan sonra babasından mühendislik arzusunu kırmamasını istemiştir ve babası da o meslekte ilerlemesine razı olmuştur.

Grazdaki politeknik okulunda okumuştur. Daha sonra da Prag’da Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitim alan Nikola ana dili olan Sırpça dışında Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca öğrenmiştir. Hiç evlenmemiştir.


Peki kim bu Nikola Tesla, bilime ne gibi katkılarda bulundu onlara bakalım.

EDISON-TESLA

“Bırakın doğruları gelecek söylesin, herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin” – N. Tesla

Çoğumuz duymuşuzdur Edison Tesla‘nın fikirlerini çaldı vs. şeklinde lafları, pek yalanda değildir aslında ama çalmak değil parasının gücüyle satın alma kısmı daha doğru.
Buluşmaları Edisonun ampulü icat edip elektriğin iletilmesini sağlayan bir sisteme ihtiyaç duymasıyla başlıyor. Edison Tesla’ya bu sorunu çözerse yüklü miktarda para vereceğini söylüyor. Nikola’da Amerikaya yeni gelmiş olmasından ve yolculuk sırasında parasını çaldırmış olmasından dolayı teklifi kabul ediyor. Çukur kazma gibi amele işlerinde çalışmaktan biriktirdiği üç beş kuruşunu da bu projeye harcıyor ve sonunda sistemi buluyor düzenliyor Edison’u milyon dolarlık zarardan kurtarıyor. Bu bahsedilen sistemse şu an hepimizin kullandığı alternatif akım. Hatta daha sonraki yıllarda Tesla’nın AC’si ile Edison’un DC’si amansız bir rekabete giriyor neyse konumuza dönelim. Tesla projeyi sunup parasını istediğinde ise “’Sende Amerikan espri anlayışından eser yok Tesla! Burası Amerika burada ticaret böyledir ben sana o kadar parayı verirsem batarım” şeklinde bir cevap alıyor. Ve arkasına bakmadan Edison’un şirketini terk ediyor.

Bu olaydan yıllar sonra bir rivayete göre Edison ve Tesla aynı nobel ödülüne aday gösterilmiş ama Tesla para ödülünü ve nobeli almayı reddetmiştir. Bu iddia The New York Times gibi önemli gazetelerde de yer bulmuştur. Nobel yetkilileri bu söylemlerden sonra bir açıklama yayınlamış ödülün kazananının çok önceden belirlendiğini söylemiş ve eklemişlerdir:
“Bir kişinin sırf ödülü istemediği için Nobel Ödülü’ne layık görülmeyeceği ile ilgili herhangi bir iddia saçmalıktır. Ödüle layık görülen kişi, ancak ödülü kazandığı tüm Dünya’ya ilan edildikten sonra ödülü reddedebilir.”
Edison’da Tesla’da bu iddiaları yalanlamışlardır ve hatta ikiside hiçbir zaman nobel ödülünü kazanamamışlardır.

Aşağıdaki bağlantıdan Tesla Müzik Grubu’nun Edison için yaptığı şarkıyı dinleyebilirsiniz.

Peki ya sen Kafa Kampüs okuyucusu

Teslacı mısın,
Edisoncu mu?

RADYO

“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması”
-N.Tesla

1943’e kadar radyonun mucidi Marconi olarak bilinmiştir. Ama Tesla öldükten altı ay sonra mahkeme kararı ile Marconi iddiaları yalanlanmış asıl radyoyu bulan kişinin Tesla olduğu kabul görmüştür.

GİZLİ PROJE

Tesla’nın ölümünden sonra FBI Tesla’nın makalelerinin içinde bulunduğu kutulara el koymuştur. Ve iddiaya göre bu kutuların birinde ölüm ışını adını verdiği fantastik bir proje yer almaktaymış. Projede amaç düşman kuvvetlerinin elektronik sistemlerini iptal edip araya elektronik bir duvar örülmesi. Bu proje Körfez Savaşı’nda ve Yugoslavya’nın bombalanmasında kullanılmış ve başarıyla sonuçlanmıştır.

Yine Tesla’ya ait olan “Deprem Ve Tsumami Silahı” denenmiş ve başarılı olmuştur.

“Birkaç saniyede binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim binayı ve sokağı yıkabilirdi. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsü’nü 1 saatten kısa bir süre içinde East River’a indirebilirdim.” (Tesla’nın deprem makinesi için söyledikleri)

BEDAVA ELEKTRİK

“Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.” – N.Tesla

Sık bilinen bir yanlış elektrik bedava olacaktı söylemi. Tesla, elektriği ücretsiz kılmayı bedavaya elektrik kullanmayı hiç bir zaman vaadetmedi. O elektriği kısa mesafede kablosuz olarak iletmeyi keşfetti. Prestij filminde de bahsi geçtiği üzere kısa mesafelerde kablosuz elektrik dağıtımını başardı. Ama elektriğin sınırsız ve bedava olacağını düşünmek koca bir hayalden ibaretti.

Acaba elektrik bedava olsaydı ne yapardık. Arada bir yaptığımız spor aktivitelerinden tamamen uzaklaşırdık heralde, hele bir de internetin bedava olduğunu düşünsenize vay halimize!

UZAKTAN KUMANDA

1898 yılında Madison Square Garden’da dünyanın ilk uzaktan kumandalı botunu gösterdi. Tesla günümüzdeki uzaktan kumandalı uçakların, arabaların, televizyonların temelini atmıştı bu icadıyla. Bu gösteriyi izleyenler Nikola’nın bir büyücü olduğunu, üst düzey zihinsel güçlere sahip olduğunu ve daha nice fantastik fikirlerle yaklaştılar ona. Gösteri günlük gazetelerde ilk sayfada yer buldu. Tesla artık tanınan bir bilim adamıydı.

2 KAMYONLUK BELGELER

Tesla öldükten sonra FBI bütün dökümanlarına, icatlarına, kapalı kutularına hatta kullan at yaptığı havlularına bile el koymuş.
Tesla genellikle yapacaklarını, fikirlerini, neyi nasıl yaptığını not etmezmiş hepsini aklında tutarmış. Ve not etmemesine rağmen iki kamyonluk belge bir de etse…
Hayatını yazmak için gelen editörleri, yazarları reddedermiş. 100 yaşına kadar yaşayabilirse hayatının önemli anlarını ve tüm bunları nasıl yaptığını anlatacağını söylemiş ama ne yazık ki o kadar yaşayamadı.

Sence yaşasaydı gerçekten her şeyi anlatabilir miydi, ya da biz anlar mıydık?

ÖLÜMÜ

 

Bay Tesla 1943 yılında Manhattan’da New Yorker Oteli’nin 33. katındaki 3327 nolu odada 7 Ocak’ı 8 Ocak’a bağlayan gece ölü bulundu.
Yıllarca borçlulardan kaçarak saklanan Tesla asla paraya tapmamıştır. O bilimi bilim için, sevdiği için yapmıştır ve sefalet içinde yaşadığı hayatı bir otel odasında sonlanmıştır.

“Paranın başkaları için taşıdığı anlam benim için hiçbir şey ifade etmiyor.”
-N.Tesla

YA ÖLMEDİYSE…

Ara ara gündeme gelen bu iddia ise Tesla’nın ölmediği zamanda yolculuk yaptığı yönünde. Amerika’da güreşçi bir ağabeyimiz oldukça fazla alkol aldığı bir gece sonrası kaza geçiriyor. Milli parka dalıyor. Sonrasında orda bir çökük meydana geliyor ve yanına gelen adam ben Tesla’yım biz zamanda yolculuğu bulduk diyor. Adam bunları olay olduktan bikaç hafta sonra yatırılmış olduğu hastanede basın mensuplarına anlatıyor. Peki sonra o adama noluyor. Ağabeyimiz öldürülüyor, nasıl ne şekilde bilmiyoruz ama böyle bir iddia da mevcut. Tabi alınan fazla alkol kısmını atlamamak lazım.?

Ben genel hatlarıyla size Tesla’yı anlatmaya çalıştım ama biliyorum ki sizler daha fazlasını istiyorsunuz. Bizde bu sebepten kitaplığımızda bulunan iki adet Tesla kitabını aranızdan şanslı iki kişiye bayram hediyesi olarak göndereceğiz. Kafa kampüsü takipte kalın ve böyle güzel hediyeleri kazanma şansını kaçırmayın.


Kafa Kampüs’ün facebook sayfasından bu bağlantıyı paylaştığı durumu paylaşarak veya twitterdan attığı tweeti rt yaparak çekilişe katılabilirsiniz. Hepinize şimdiden bol şanslar ?

Paylaş.

Leave A Reply