İyi Bir İş İsteyenler Buyruuun!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mezun olayım iyi bir işim olsun. Güzel bir maaşla işe gireyim diyenler için gelsin. Yazının muhatabı kimler tam olarak bilemiyorum. Ama bu yazıyı ne kadar erken okuyorsanız o kadar fayda görürsünüz efendim.

Yapmak istediğiniz mesleğin (lise ve öncesi için söylüyorum) veya yapacağınız mesleğin (üniversite okuyanlar için söylüyorum) halihazırda mezunlarını ve mümkünse en az 5 yıl tecrübe sahibi olmuş kimseleri arayın bulun. Bu zor değil arkadaşlar.

Buldunuz mu, harika! O’na deyinki sektör benden ne bekliyor? Hangi meziyetler aranıyor? Benim bu boş vakitlerimi goygoyla, sabah akşam batak atarak geçirmemem lazım. Ne yapmalıyım diye soracaksınız. O da size meslekle alakalı kullandıkları yazılımları, bilgisayar araçlarını, bilmeniz gereken dil veya dilleri, nasıl karakterlerin arandığını. Kısaca ihtiycanız olan ama sizlere okul sıralarında öğretilmeyen her türlü donanımı anlatacaklar. Bunun için yalnız ülkemizi değil dünya piyasasını da takip etmelisiniz. Dünyada en uzak kişi bile size bir mail uzaklığında.

Eğitim süreci boyunca hocalarınızla aranızı iyi tutun. Tabi size fayda sağlayacak olanları. Hepsi öyle olmuyor maalesef. Onlar hiçbir zaman yanınıza gelip de tavsiye vermez yada sizi bir şeyler yapma adına bir yerlere yönlendirmezler. Ancak sizden bir ışık beklerler. Bir heves. Eğer bunu görürlerse iş bitmiş demektir.

Okul zamanlarında çalışmak istediğiniz yerlere gidin. Orada işi takip edin. Tecrübeli birinin yanında O’nun çantasını taşımak bile size çok şey kazandırır.

Yüksek lisans meselesini hemen mezuniyetin arkasından yapmanızı pek tavsiye etmem. Çünkü siz hala hangi sektörün size iyi geleceğini bilmiyorsunuz. Bunu tatmanız lazım. Bir iki yıl çalıştıktan sonra yüksek lisans düşünülebilir. Avrupa’da bu işler böyle yürüyor. Bizdeki gibi ne olduğunu anlamadan haldur huldur okumaya saldırmıyorlar. 

Hayatınız boyunca aranan adam olmak düsturuyla yaşayın. Eğer siz bu niyetle hareket ederseniz iş aramak zorunda kalmazsınız ve paranın nasıl aktığını da anlamazsınız bile.

 

Hedefiniz her zaman şu olmalı: Eğer ben bir işin içindeysem, o işle alakalı herkes bana gelmeli. Çünkü herkes bu işin en iyisi O’dur demeliler.

 

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

About Author

Leave A Reply