Hayatınızı değiştirecek 3 uygulama

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Instagramdan yaptığım anket sonucunda sizlere hayatımı değiştirmemi sağlayacak uygulamaları paylaşmak istedim. Telefonsuz bir hayat düşünemediğimizden ötürü bu uygulamalarla hayatımızı şekillendirmek çok daha faydalı olacaktır bizim için. Hayatımda nelere önem verdiğimi göz önüne alarak bu uygulamaları seçtiğimi de söyleyebilirim. Ama siz benzer uygulamalardan daha çok haberdar olmak isterseniz ben seve seve paylaşmaya hazırım.

  • Goodreads

2014’te indirmiştim bu uygulamayı ve doğruyu söylemem gerekirse nasıl işlediğini anlamam epey bir zaman almıştı. Hepimiz okuduğumuz kitapların yüzünü, sayfa sayısını hatta yazarını bir süre sonra unutuyoruz. O kitapta en çok neyi beğendiğimizi bile hatırlayamaz bir hale geldik teknoloji çağında. Bu sorunu çözmek için tamamen bedava çalışan bir uygulama geliştirmişler. Kitapları hatırlama sorunumu kökünden çözen bu uygulama telefonumda bir kütüphane varmış gibi hissettiriyor bana. 2014’te okuduğum kitabı kolaylıkla hatırlayabiliyorum.

Play Store ve Apple Store’dan indirebilirsiniz. Uygulamanın bir başka artısı ise telefonunuzdan hesap oluşturmak istemiyorsanız web sitesinden de giriş yapabilirsiniz. Böylelikle kullanıcı adınızı ve şifrenizi oluşturup telefonunuz ya da tabletinizden okuduğunuz kitaplara erişebilirsiniz. Bu uygulamada sevdiğim diğer noktalar ise okumayı hedeflediğiniz kitapları, sene içerisinde kaç kitap okumayı hedeflediğinizi görebiliyor oluşunuz. Yeni yıla girmeden uygulamayı açtığınızda size kaç kitap okumayı hedeflediğinizi soran formu doldurursanız sürekli gelen bildirimlerle kitap okumanız gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

Bir kitabı okumadan önce o kitabın 5 üzerinden kaç puan aldığını ve ne gibi yorumlar yapıldığını da görebilirsiniz, ki benim en çok ilgimi çeken kısım burası oluyor.

Kitaplarım kısmına geldiğinizde üç kategori göreceksiniz. Bunlardan ilki okumayı düşündüğünüz kitaplar, ikincisi şu an okuduğunuz ve sonuncusu ise okuduğunuz kitaplar. Bir başka arkadaşınızın profiline girdiğinizde de aynı kategorileri görerek onları inceleyebilirsiniz.

Yeni sürümüyle birlikte işinizi en çok kolaylaştıran şey ise kitaplarınızın barkodunu tarayarak onları kitaplığınıza ekleyebilmeniz olacak. Böylelikle okuduğunuz kitapları hatırlamaya uğraşmak yerine uygulamada hepsini bir araya getirebilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığının teknoloji ile birleşmesi beni çok heyecanlandırıyor. Bu dönemde kitap okuyup onları hatırlamaya zaman ayıran herkesi bu uygulamayı indirmeye davet ediyorum. Kafamızda yer edeceğine telefonumuzda yer etsin.

 

  • Meditation

Gece uyku problem yaşıyorsanız ya da meditasyona başlamak istiyorsanız bu uygulamadan oldukça keyif alacaksınız. İsminden de belli olduğu gibi uygulama meditasyon yapmak isteyenler için tasarlanmış. Sizi sürekli paralı haline geçmeye zorlamayacağının garantisini de verebilirim. Uygulamayı 80 gündür kullanıyorum. Benim için bu kadar önemli olmasının sebebi düzenli meditasyon yapmama yardımcı olması. Eğer siz de meditasyonu bir rutin haline getirmek istiyorsanız 5-10-20 dk aralıklarla istediğiniz doğa sesini seçerek meditasyona başlayabilirsiniz.

Ana menüde size sözlerle meditasyona yönlendirecek ses içeriklerini de denemenizi öneriyorum. Bundan 5 ay önce Calm’u kullanıyordum ve her ay 9,99 tl veriyordum. Fakat birinin beni yönlendirmesini sevmediğim için Meditation uygulamasının doğa seslerini daha çok sevdim.

Sizi motive edecek bir diğer şey Apple’ın sağlık uygulamasında kendinize zaman ayırdığınızın görünüyor olması. Uygulamayı Apple Store’un haricinde Play Store’da da bulabilirsiniz. Akıllı saat kullanıyorsanız da günlük meditasyon saatinizi bu uygulama ile daha yakında takipte kalabilirsiniz.

Burada minik bir konuya değinmek istiyorum. O da meditasyon yapmaya başlamanın hayatımı nasıl değiştirdiği… Meditasyon yapmak, düzenli yapıldığında, benim için nefes almakla aynı şey olmaya başladı. Bu konunun üstünde başka bir yazıda duracağım. Umarım o yazıyı yazana kadar bu uygulama önerim size yeni bir kapı açar.

  • StepsApp

Hayatımı şekillendiren bir başka uygulamadan bahsedeceğim. Kilonuza, kalori hesabına, günlük egzersizinize önem veriyorsanız bu uygulamayı öneriyorum. StepsApp günlük adımlarınızı, çıktığınız basamak sayısını hesaplayan bir sağlık uygulaması. Benim en çok hoşuma giden şey ise yine Apple’ın sağlık uygulaması ile eş zamanlı çalışması ve oraya bilgi bilgileri göndermesi. Bedava bir şekilde uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Sizi paralısını indirmek için sürekli rahatsız eden bildirimlere rastlamanız da mümkün değil. Akıllı saatleri de takmanıza gerek bırakmayan bir tasarıma sahip.

Sürekli adım sayıp kendinizi kötü hissettirecek akıllı saatlerden benim için en büyük farkı anlamsız bildirimlerde bulunmaması. Uygulamanın sağ üst kısmından Facebook ve WhatsApp yoluyla günlük yürüyüşünüzü paylaşabilirsiniz. Motivasyon gruplarınız varsa onlara kaç adım attığınızı atabilirsiniz. Uygulama Apple Store ve Play Store’da mevcut.

Size anlattıklarımdan sonra uygulamanın çok şey vaat etmediğini düşünebilirsiniz. Ama yürüyüş yapmayı seviyorsanız ve kaç adım attığınızı merak ediyorsanız bu sade tasarımlı uygulamayı beğeneceksiniz. Yürüyüşlerinizi teknoloji ile birleştirip günlük aktiviteden keyif almaya bakın!

Uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmak için varlar. Onları nasıl kullanacağımızı bilirsek daha kolay bir hayat yaşarız ve teknolojiden tam fayda sağlarız. Hayatımı kolaylaştıran bu üç uygulamayı kullanıp bana yorumlarınızı Instagramdan bildirirseniz çok sevinirim. Paylaşmak değer vermektir…
Paylaş.

About Author

Leave A Reply