Gençlik Geçmeden Yapılması Gerekenler

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uçamıyorsan, koş. Koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün. Ama hareket etmeye devam et. Geleceğe yürümeyi sürdür!

Bu sözler şüphesiz ki Martin Luther King’in genç ruhlara en büyük tavsiyesiydi. 20’li yaşlar birçoğumuzun içinde bitmek bilmeyen bir enerji, yüzlerde eksilmeyen anlamsız gülümsemeler ile geçirdiği en güzel dönem olarak adlandırılabilir. Ancak bu yazıyı okumadıysanız ve yapacak çok fazla şeyiniz yoksa, bir gün geriye dönüp baktığınızda keşke diyebilirsiniz. Hayat kısa ve gençlik beklemiyor. Sizlere gençliğinizi genç gibi, hakkını vererek geçirmeniz için harika tavsiyeler derledik.

Anı yaşayın

Seneye kesin gidiyoruz ya da uygun zamanı bulduğumda bunu mutlaka yapacağım. Bu tarz şeyler için vakit yok. Zaman akıp gidiyor ve gençlik bir daha gelmiyor, tadını çıkarın. Düşünmeyin, yapın! Durmayın, harekete geçin! İçiniz kıpır kıpır oluyor ya hani… İşte o an çıkın ve yapın! En güzel günlerinizi doya doya yaşayın.

Zamanı iyi kullanın


Zaman… Gerçekten her şeyin en başıdır zaman. Hayatınızın hızlı aktığı günleri hiçbir şey yapmadan bekleyerek geçirmeyin. Ayağa kalkın ve plan yapın. Kendinize bolca zaman ayırın, mutluluk duyacağınız şeyler yapın. İyi bir zaman planlaması yaparsanız diğer sorumluluklarınızın yanında harika anlar yaşayabilirsiniz.

Network geliştirin

Hayat kaliteniz yanınızdaki insanlardan belli olur. İyi ve kaliteli dostlar edinin. Etrafınızda negatif insanlar bulundurmak yerine daima gülümseyen, çözüm üretmeye çalışan insanlar ile vakit geçirmeyi deneyin. Aktif olun, her yere girin, her şeyden bir tecrübe edinmeye çalışın, kaliteli insanlarla yarışın. “Eğer en iyi olmak istiyorsanız en iyilerle oynamalısınız.” sözünü unutmayın.

Seyahat edin

İnanın, bu enerjiyi kendinizde her zaman bulamayabilirsiniz. Özellikle uzun seyahatleri geç yaşta herkes kaldıramaz. Fırsatınız varken olabildiğince seyahat edin. Yeni yerler görün, yeni kültürler tanıyın, yeni lezzetler tadın, yeni arkadaşlar edinin. Başkalarının nasıl düşündüğünü, neler yaşadığını anlamaya çalışın. Zorluk çekin, üstesinden gelin. Dezavantajları avantaja çevirmeyi öğrenin, kendinize inancınızı görün ve isterseniz yapamayacağınız şeyler, gidemeyeceğiniz yerler olmadığını görün. Sırt çantanızı alın ve çıkın, İnterRail yapın.

Sağlıklı beslenin ve spor yapın

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk harika bir noktaya daha imzasını atmış. İyi yaşamak istiyorsanız kendinize de iyi bakmalısınız. Her zaman sağlıklı yiyecekler tercih edin. Kendinize bazı sözler verin ve tembellik etmeye kalktığınızda bunları kendinize hatırlatın. Şeker, tuz ve undan uzak durun. Spor yapın ve bunu karşılayabilecek seviyede gıda tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Vücudunuzu daha fazla önemseyin. Tükenmek bilmeyen bir enerjinin sırrı burada saklı.

Kendinizi tanıyın ve kendinize inanın

Çoğu zaman elindekini kullanmak en iyi seçenektir. Elinizdeki en iyi şey sizsiniz. Kendinizi tanımaya çalışın. İnsan beyni sürekli olarak düşündüklerine inanır ve yaşamınızı bu düşünceler belirler. Büyük resmi görmeye çalışın, yeni şeyler deneyin, kendinize inanın. Hata yapmaktan korkmayın çünkü denememek daha büyük pişmanlık yaratır. Sürekli bir şeylerden şikâyet etmek yerine en kötü anlarda bile bir ders çıkarmaya çalışın. Böylece hiçbir zaman kaybetmezsiniz çünkü hep öğrenirsiniz.

Çok fazla okuyun

Evde, yolda, bir şekilde boş geçireceğiniz zamanı hep okuyarak geçirin. Kitap okuyun, makale okuyun, gazete ve dergi okuyun.  Bilgili insanlar kendilerini sürekli gelişime açık tutarlar ve fırsatlar önlerine geldiğinde hazır bir şekilde bekliyor olurlar. Bilgi birikimi yapın çünkü o anlar geldiğinde ihtiyacınız olacak. Okuyarak yeni bakış açıları kazanır ve çevreyi, yaşadığınız dünyayı daha iyi anlayabilirsiniz.

Uzmanlaşacağınız bir alan bulun

Yeteneklerinizi keşfedin ve bir konuda uzmanlaşın. Farklı sporlar deneyin, kürek çekin, tenis oynayın, kayak yapın ya da yazı yazın, bir enstrüman çalın, el yeteneklerinizi geliştirin. Hayatınızın farklılaşmasını istiyorsanız arada kendinizi bulabildiğiniz bu tarz aksiyonlara ihtiyacınız olacak. Birçok aile tarafından gereksiz gibi görülse de bazı konularda kendinize inancınızı kaybettiğiniz anlarda bu tarz şeyler sizi oradan çekip alır. “Belki derslerim kötü ama ben çok iyi bir kürekçiyim!” diyebilirsiniz. Her zaman alternatifleriniz olsun. Bazen gerçekten onlarda hayat bulursunuz.

 

Ailenizi ve yakınlarınızı ihmal etmeyin

Ailemiz bizim için her zaman vazgeçilmezdir. Onları ihmal etmeyin. Her hafta belirli bir zamanınızı birlikte aktivite yapmaya ayırın, güzel anılar biriktirin. Bağlarınızı daima güçlü tuttun.

Paranızı yönetmeyi öğrenin

Kendinizi geliştirmek için harcadığınız para size her zaman fazlasıyla dönecektir. Kendinize yatırım yapmaktan korkmayın çünkü hiçbir zaman kaybetmiş olmazsınız. Harcamalarınızı iyi planlayın. Alışveriş yaparken gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı, nerede ve nasıl kullanacağınız konusunu kendinize sorun. Kalitesiz birçok şey alıp kısa vadeli kullanmak yerine kaliteli ve az ürün tercih edin. İngilizlerin “ucuz mal alacak kadar zengin değiliz” sözünü asla unutmayın.

 

 

Paylaş.

About Author

KTÜ International Relations, Backpacker, Education Consultant, Endless Abroad Campus Leader, Rowinger, "Ryu da başta aduket atamıyordu!"

Leave A Reply