Fikret KIZILOK Naifliğini ; Güney MARLEN’e Bıraktı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

”Kafiye göz, müzik kulak için ”Güney Marlen’de kalp içindir!”

Aslında hikayem şöyle başladı. Amacım   bendenizin, doğduğum  gün olan 15 Şubat 1993 günü,  piyasaya çıkan şarkıları,türküleri, filmleri bulup kendimi şımartmaktı.  ”Sen bir mucizesin , harikasın !” diyecektim kendime. Çünkü şu an çenemde 5 dikiş var, konuşamıyorum hızlı hızlı, ağzımı açıp hunharca gülmek yerine; yanıma gelenlere : ”Lütfen beni güldürmeyin, gülemiyorum!” diyebiliyorum. Ve arama motoruna 1993’de çıkan müzikler diye aratıyorum. Hobimdir nerede en gereksiz konu varsa bulup çıkarırım. Gülmeye çoook ihtiyacım var. Acıların çocuğuyum.

PEKİ KİMDİR BU GÜNEY MARLEN?

Şarkıcı ve şarkı yazarı.

1989’da İstanbul’da doğdu.

2004’te müziğe başladı.

2007’de girdiği Endüstri Mühendisliği bölümünden 2012’de mezun oldu .Ardından ikinci lisans eğitimi için YTÜ Müzik ve Sahne Sanatları bölümüne girdi. Daha sonra İletişim Sanatları alanında yüksek lisans okudu. 2008 yılında Eda Baba ile birlikte iki solistli bir oluşum olan Eski Bando grubunu kurarak grubun gitaristi ve solisti olarak görev aldı. Bu grupla, 2008 – 2017 yılları arasında yüzlerce konser verdi ve grubun yayımlanan iki albümünde de tüm şarkıların sözlerini ve müziklerini yazarak albümlerin prodüktörlüğünü üstlendi. 2016 yılında yine sözlerini ve müziklerini yazdığı ve prodüktörlüğünü yürüttüğü ilk solo albümü “Şişelere Mektuplar”ı yayımlayarak solo kariyerine başlangıç yaptı.Günümüzde, konserleriyle çalışmalarına devam etmektedir.

Albümler:  

Solo:

Güney Marlen – Şişelere Mektuplar (2016)

Eski Bando:

Eski Bando – İstanbul Beyrut Paris (2016)

 

Eski Bando – Renkli Şeyler (2014)

 

BEN NASIL KEŞFETTİM?

İlk aramam da Güney Marlen- Fikret Kızılok Kalbim çıktı.Kalbimden vuruldum. Yemin edebilirim, şarkının açıklamasını okuyunca ”Kimseye veremem bunu !” dedim. Ama sizin için şu alta linkini koyacağım. Bir dinleyin! Ne kadar naif bir şarkı. Marlen’in  yorumu beni benden aldı. Düşünün doğduğunuz gün bir şarkı piyasaya çıkmış. Ama şarkının bir hikayesi var. Güney Marlen’in videosunun açıklamalar kısmındaki alıntıyı paylaşıyorum. Neden vurulduğumu görün diye!

”Bir gece ansızın bastıran Fikret Kızılok bohemi sonucunda bir mikrofon ve bir cep telefonu ön kamerasıyla bir kerede çalınıp kayıt altına alınmış bir anıdır sadece. Grain’ler de sevdaya dahil.”

Fikret Kızılok anısına..

”Şarkıya dair:
Rivayete göre, ilk dinleyişte aşk şarkısı zannedilebilen bu eseri Fikret Kızılok, geçirdiği ciddi bir kalp rahatsızlığı sonucu hastanede doktoru Kardiyolog Dr. Mehmet Özkan’ın şahitliğinde yazmıştır.. (15 Şubat 1993)

Tekrar ettirme düğmesi gözyaşı döktü, bir dinle, iki dinle, üç dinle. İnanmazsanız ama 6 kere dinledim. Sonra dedim madem yeni bir şey buldum, iyi de bir şey,  diğerlerine de bakayım dedim.Neyzen Tevfik’e selam verip, Orhan Veli’yi unutmayan bir şarkı daha buldum. ”Kaldırımları İşgal Eden Arabalar. ” Edebiyat öğrencisi olarak bu değerli şairleri göz ucuyla süslemek yerine bir nakış gibi işleyen Güney Marlen’e teşekkür etmek için bu yazıyı kaleme alıyorum. ”Beni benden aldın abi!” dersem ayıp olmaz. Gittim telefonun başına. Yazdım İnstagram’ın arama yerine ”Güney Marlen” çıktı. Hemen takip ettim. Sen de et güzel kardeşim. Bak buraya  koyuyorum.

https://www.instagram.com/guneymarlen/?hl=tr

Takip etmemek büyük bir kayıptır. Youtube kanalında da coverları var. Eda Baba’yla yapmış cover. Onu da dinleyebilirsin.Eğer gitar enstürmanını seviyorsan, bu kadar keyif alabileceğin başka bir müzisyen bulamazsın. Bu arada unutmadım. Youtube kanalı da şudur: https://www.youtube.com/channel/UC7uzJ5bqppLod9CIEBLNlBg

”Gözyaşlarımızı Bitti Mi Sandın ?” derken Güney Marlen bende ona  söyleyeceklerim var daha duuur!Bitmedi derim. 🙂

NASIL İLETİŞİME GEÇTİM ?

 Tam havaya girdim. Takip ediyorum, şarkıları dinliyorum. Ama bu heyecanımı Güney Marlen’le paylaşmam lazım. Yazsam onca takipçisinden bana mı bakacak ? dedim. Ama yazdım. Bak buraya resmini de iliştiriyorum.

Neden mutlu etti beni bu şarkı ? Edebiyat Fakültesi’nde okuyorum ben. Şarkı öyle bir giriyor ki ,  can damarından vuruyor seni.  Ben bu kadar zevkle anlatıyorsam tabi ki bunun payında Teoman’la yapılan düetin de payı var. Saygılar, sevgiler olsun…

Sözlerini paylaşacağım ve izleyebilmen için bu şahane şarkının linkini de koyacağım. Senin için paylaşacağım güzel insan, hayattan kopma, bunalıma girip, tirip atma! Belki kuşlar sürpriz yapar kafana, konar, piyango oynarsın! Amorti bile çıkmazsa üzülme, Güney Merlan’ı tanıdın! İyi ki de yazmışım. Hadi ben kaçtım. Kaldırımları İşgal Eden Arabalar  şarkısını  tüm ayrıntılarıyla  paylaşacağım.

KALDIRIMLARI İŞGAL EDEN ARABALAR

24 Tem 2016 tarihinde yayınlandı

Güney Marlen, 24 Haziran 2016 akşamı Teoman’ın Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndeki konserine konuk oldu.Ses Kayıt: Volkan Gürkan
Miks: Cenker Pektürk
Video Edit: Artun Sağbazar
Teşekkürler: Barış Yegül, Eda Baba, Şansal Aktaş, Mehmet HakyemezSözler:Bu sistem otobüs klimasına benzer
Kışın soğuk yazın sıcak üfler
Dikkat et torpil yoksa eğer
Yokuş sokaklarda yürür bu gençler

Çürük tahtaya hep ben bastım
Ayıya dayı demeden köprüyü yıktım
Bir ağaç ekip de bırakmadım
Sonra niye dertli benim başım

Lütfen kalbime bir kelepçe
Yoruldu yürek hep sevdikçe
Büyük aşklar da bitti be Neyzen
Ambalajlı aşkları neyleyim ben

Ne zaman sorgulasam hayatı
Ters dönüyor gülen suratın ağzı
Yine su alıyoruz kovalar küçük
Taşı taşı bitmez bir ömür bu yük

Boğa güreşinde boğayı tutuyorum
Balık sürüsünde ters gidiyorum
Kız Kulesi’nde rakı buluyorum
Hesap girerse hemen kaçıyorum

Kaldırımları işgal eder belki bütün arabalar
Oysa onları devirecek bir gün bütün bu yayalar
Kuşların seslerini bastırmaya çalışır tüm bu kornalar
Oysa kuşların onlara yukarıdan bırakılan sürprizleri var

Şehri bugün dinleseydi
Diyeceklerdi Orhan deli
Annemin o güzel yemekleri
Bir an unutturdu bana bu afeti

Yazın haberlerde yangınlar
Ormandan kaçıyor sincaplar
Duman gitti baktık binalar
Geçmiş olsun akciğerler, organlar

Su kurudu değirmen durdu
Saçlar ağardı ama un yoktu
Elmanın sahibi bizden önce kurttu
Doğa ana sopayla geliyor mu?

Yavuz ve Çetin bu oyuncak dünya
Modern zamanlarda Chaplin olsa
Fener’in stat ismi Lefter olsa
Erbane – tulum bu kutlansa

Yatakta dönüyorum saat gibi
Sap olmak balta olmaktan iyi
Yoğurdu üfleyerek yerim ama
En sevdiğim şeydir aslında

Söz&Müzik: Güney Marlen

Onu kafede orada burada görürseniz selam verin. Ne şükelalar gördüm ben sözlüklerde neler duydum. Hiçbiri de kötü demedi.

Son olarak sözlerime noktayı koyarken şunları söylemek istiyorum:  Albümü  dinledim. Eğer bu yazım birilerine ulaşıyorsa şunu tavsiye ederim.  Aşkı anlamak istiyorsanız ; aşkın acısını da tatlısını da birinde buluyorsanız ya da bulmak istiyorsanız , doktorunuz reçetenize bu albümü yazsın. ”Seni Özledim!” yerine ”Sen Nerelerdesin?” dediğiniz biri varsa bu albümü ona ithaf edin. Benim favori şarkımla yazıma veda ediyorum. Olur da bir gün cam kenarına başınızı dayayıp, uzak bir yere yolculuk ederseniz; kulaklığınızı paylaşacak biri yoksa, bu şarkı Güney Marlen’den size  gelsin! 

 

Güney Marlen

Facebook

Twitter

Instagram

Youtube

Albümü dinlemek için :

Ey dizi, film yapımcıları! Bu güzel şarkıları harcamayın, ey güzel insanlar dinleyin,dinletin, yayın !

Gülcan KORKMAZ-KBU-Türk Dili ve Edebiyatı

Hatalarım varsa af ola!

Sevgilerimle 🙂

Bana ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Görüş,öneri, az buçuk eleştiri için iletişim bilgilerim şunlardır.

instagram: gulcankorkmazweb

e-mail: glcnkrkmz834@hotmail.com

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply