Bir Mayıs Şafağı | Emek Bayramı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alın Teri

Yaz dostum, emekçinin hakkın vermeyene adam denir mi? Barış abiye saygılar. Evet bugün İşçi Bayramı. Bugün, biz biraz daha rahat bir yaşam sürdürelim diye çabalayan insanların bayramı. Bugün babaların bayramı. Bugün annelerin bayramı. Bugün yaşıtları okula giderken kendisi ekmek davasına düşen çocuk işçilerin bayramı. Bugün Kibritçi Kız hikayesindeki gibi hayal kurması gereken yaşta son birkaç tane kalan mendilini satmaya çalışan koca yürekli miniklerin bayramı. Bugün Emek Bayramı.

“Hava döndü işçiden esiyor yel, dumanı dağıtacak yıldız poyraz başladı.”

Can Yücel’in İşçi Marşı’ndan bir kesitti. Onun da dediği gibi artık rüzgar işçiden yana dönsün, artık herkes hakkını alsın.

 

Sen ki Ferhat’sın işçi günün senin gelecek. İndir külüngün indir, del, şu karanlığı del. Del ki dağlar ardından önümüzde bir çiçek gibi açsın aydınlık tekmil olunca tünel. Hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel!

Bütün babalar, çocuklarının gözünde birer süper kahramandır. Kiminin eli nasırlı, kiminin kara elmasın karası. Bugün benim dilimden düşmeyen ve de tüm emekçilerin türküsü olan şairi A. Kadir (Abdülkadir Meriçboyu) olan Ezginin Günlüğü’nün seslendirdiği Sabah Türküsü.

 

Bugün 1 Mayıs Şafağı. Bugün Emek ve Dayanışma Günü. Kutlu olsun.

 

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisiyim. Yani yaprak döker bir yanım,bir yanım bahar bahçe. Hayata bakış açım gülerken düşünmek:) KafaKampüs'e de bu yüzden katıldım zaten. Sizler için de elimden geleni yapacağım. Kısacası elimden gelen yüreğimdir.

Leave A Reply