Bir Çırpıda Bitireceğiniz 5 Harika Kitap

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1) FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU

Olayda bir Müzeyyen var, bir adam. Adam aşık, Müzeyyen tutkusu. Olayda aslında hep o var. Yazar bize değil Müzeyyen’e anlatır aslında. Tüm yollar Müzeyyen, tüm nesneler Müzeyyen.
Müzeyyen’de bayağı güzel bir isim değil mi ya? Neyse
Yazar aslında o kadar şey anlatıyor ki. Aşkın çevreye yansımasını, İstanbul sokaklarında dile gelmesin, ülkemizden ayrı olamayacağımızı…
Biraz edebi, biraz sokak dili mevcut. Bazen hüzünlendiriyor, biraz tebessüm ettiriyor.
Bir çırpıda bitirebileceğiniz mükemmel bir kısa roman.

2) HERKESLEŞME

Günümüzün gizemli yazarı: Tunç İlkman. Neden gizemli diyorum? Çünkü yazar bilinmiyor ama takip ettiğim kadarıyla bayağı içimizden biri.
Baş karakterimiz Ömer yakınlarını kaybetmiş, sevdiği kadından ayrı düşmüş artık yaşamak için bir amaç bulamayan, intihar yolunda bir adam. Hayatına son vermeden sevdiği kadının peşine düşüyor olaylar tersine, düşünemeyeceğiniz şekilde işlerken siz şaşkın şaşkın okuyacaksınız ve bu şaşkınlık sizinle kitap arasında bir kelepçe yaratacak ve bırakamayacaksınız. En büyük şaşkınlığı ise kitabın sonunda yaşayacaksınız.

3) SPUTNİK SEVGİLİM

Anlatıcımızın adı anılmıyor, anlatıcımızın yakın arkadaşı ve sevgi beslediği Sumire, Sumire’nin aşkı ondan yaşça büyük evli bir kadın olan Mui kahramanlarımız. Üçünün Yunan Adaları’na uzanan büyüleyici hikayeleri anlatılıyor romanda.
Haruki Murakami’nin okurken edebi zevk veren detaylı anlatımı, olayların gizemliliği ile mükemmel bir roman
Romanın sonunda benliğiniz üzerinde biraz düşüneceksiniz. Ne kadar biziz?

4) KIRMIZI SAÇLI KADIN

Size 2016 yılının en çok okunan Türk Edebiyatı kitabını takdim edeyim.
Kahramanımız Cem, genç bir erkek. Babası siyaset ile ilgili bir eczacı aynı zamanda ailesini terk eden bir adam. Cem, annesinden ayrılıp dershane parasını toplamak için kuyucu çırakçılığına başlıyor ve burada gelişiyor bu kırmızı saçlı kadın olayı.
Her ne kadar ilk bakışta bir aşk romanına benzese bile aslında bir baba-oğul ilişkisi hakim romana. Geçen yılımızın en çok okunan kitabı olması boşa değil.  Orhan Pamuk’un dili diğer yazarla göre biraz daha ağır ama yine de akıcı bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

5) CASUS

Kahramanımız, casuslukla suçlanan idam mahkûmu Mata Hari’dir. Olay, Mata Hari’nin avukatına yazdığı mektuplarla ilerliyor. Mektuplarda Mata Hari’nin zorluklarla dolu yaşamı, tek suçunun özgür bir kadın olması, kaderine boyun eğmeyişi ele alınmış.
Paulo Coelho yine hayatı sorgulatmış. Hayatı sorgulatan kitapları sevenlerdenseniz siz de beğenerek okuyacaksınız.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply