Astroloji Serisi 4: Chiron’un Gizemi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Astroloji serüvenine sizlerle çıkmaktan o kadar mutluyum ki… Sizlere diğer bloglarda anlatılan zorlu kavramlar yerine benim de kısa dönem önce okuyup, araştırıp en kolay anlaşılır bilgiyi bulduğum yolumda bu konuyla ilgili ışık tutmak istiyorum. Astroloji burçlara meraklı olanların okuduğu bir gazete arkası yazısı olmaktan çıkmalı. Benim bu misyonu üzerime almamda ise belki de kadersel bir işaret vardır kim bilir… Sizlerin bana yolculuğumun daha başındayken verdiğiniz bu destekten ötürü minnetlerimi sunmak istedim yazıya başlamadan.

Kader ve kadersel döngü demişken astrolojinin sadece gezegenleri yorumlamaktan ibaret olmadığını hatırlatmak isterim. Bu yazıda uzun uzun ele alacağım Chiron kuyruklu yıldızı emin olun ki doğum haritanızın atar damarı.

Mitolojide Chiron

Satürn kız kardeşi Rhea ile evlidir. Buna rağmen deniz perisi olan Philyra’ya aşık olur. Rhea’dan gizleyerek ilişkilerini sürdürmek için Satürn ve sevgilisi Philyra kendilerini atlara dönüştürür bu şekilde birleşirler. Philyra Chiron’u doğurduğunda, yarı-at yarı-insan figüründe olmasından çok utanır ve bebeğini bir mağaranın yakınlarında terk eder.

Ölümsüz bebek Chiron yalnız büyür. Kendi başına çalışır ve zamanla pek çok şey öğrenerek yeteneklerini geliştirir. Öylesine usta bir müzisyen olur ki, o müzik yaptığında gökyüzündeki yıldızların bile durup ona kulak verdiği söylenir. Chiron antik Yunanca’da ‘’maharetli eller’’ anlamına gelir. Kendini yaşamın anlamını bulmaya adadığı için, aynı zamanda iyi astrolog ve kahin de olur. Zekası, onuru ve bilgisiyle Olympos’un da ilgisini çeker. Tanrılar, çocuklarını eğitmesi ve kaderleriyle yüzleşmelerinde yardımcı olması için Chiron’a gönderirler. Achilles, Herakles ve Asclepius da bu şekilde Chiron’un öğrencileri olur.

Herakles, Chironun yakın arkadaşı ve en favori öğrencisidir. Bir gün Herakles, iyi yürekli centaurlardan biri olan mitolojide ve astrolojide Chiron’u ziyarete gider. Bu sırada kötü niyetli centaurlar tarafından saldırıya uğrar. Herakles saldırganları, Cape Malea’ya (Hastalık Burnu’na) kadar takip eder. Saldırgan centaurlardan birini vurup geçen zehirli ok Chiron’a saplanır. İsabet ettiğini anında öldüren oka hedef olan ölümsüz Chiron, bu yara ile dermansız bir hastalığa tutulacaktır. Çektiği acıları dindirebilecek bir şifanın peşine düşer ve bu arayış içinde birçok şifalı bitkinin varlığını keşfeder. Sonunda ölümsüzlüğünü, Tanrıların ateşini Jüpiter’den alıp insanlara getiren Prometheus’a hediye eder. Bu fedakarlıktan çok etkilenen Jüpiter, Chiron’u kendi kurduğu Yay yıldız kümesinin sembolü haline getirir.

13. Burç Hikayesi

Chiron medyanın boş yerleri doldurmak için “13. burç da varmış, artık düzen 13 burca göre değişecek.” Haberlerinde okuduğumuz 13. burç aslında. Ama altını çizerek düzeltmeliyim ki 13 tane burç yok. Mısır döneminden beri kullanılan 12 burçluk düzen değişecek değil. Chiron haritalarımızda önemli bir konumda ama burç olarak değil. Kadersel, iyileştirmemizi gerektiren bir noktayı işaret ediyor. Sembol olarak da tıptaki yılan figürü şeklindedir. Gökyüzünde yay burcuna yakın olduğu için çıkan yalan haberlerde yay burcunun tarihlerinde değişme olur ama dediğim gibi yıllardır sistemi oturmuş astrolojiye yeni bir burç eklenmiş olması akıl dışıdır. Chiron’un etkilerini doğum haritanızda ise dikkate almanızı öneririm, gelelim nedenine…

Yüzleştiren yıldız

Chiron sembol olarak aklınıza yılan figürünü getirmeli, fakat doğum haritanızı yorumlarken ve Chiron’unuza bakmak istediğinizde anahtar figürüne bakmalısınız. Astrolojide Chiron; psikolojik olarak zorlandığımız, kendimize yetemediğimiz, bizim üstesinden gelemediğimiz, yaralandığımız konularla ilgili bir başkasına maddi veya manevi yararımızın dokunduğu noktaları işaret eder. Örneğin Down sedromlu bir çocuğun annesi bu alanda çalışma yaparak diğer insanları bu sendromla ilgili bildilendirmek isteyebilir. Mitoloji’den esinlenecek olursak; Chironu büyük bir şifacı olarak tasvir ederler ve haritalarımızda Chiron’un olduğu nokta bizim başkalarına iyi geldiğimiz, onlara fayda sağladığımız noktadır. Tıpta kullanılan yılan figürünün aslında ne kadar doğru bir metafor olduğunu Chiron örneğinde görebiliyoruz. Bizim şifalı ve görevli yanımızı işte bu yıldız temsil ediyor.

Hangi burçta olduğuna göre Chiron’unu analiz edebilirsin.

Burçlar ve evleri ile ilgili yazdığım yazıda her evin anlamını tekrar okuyarak Chiron’unuz hangi burçta ise kafanızda analiz yapabilirsiniz. Küçük bir örnek vermem gerekirse Chiron’unuz ikizler burcundaysa iyileştirmeniz gereken noktanız iletişiminiz olacaktır. İnsanlarla kurduğunuz diyaloglardan kaçmanız ve kendinizi ifade edemeyip ikizler burcunun kararsızlığına, değişkenliğine kendinizi bırakırsanız Chiron’un iyileştiriciliğinden yoksun kalırsınız. Bu alanlarda probleminiz olabileceğini varsayarak (burçların temsil ettikleri evleri iyi bilerek) o konu başlıklarını aklınızda tutup adımlarınızı ona göre atmanızı tavsiye ederim sizlere. Kendinizi o alanda iyileştirip bütün bir halde hissettikten sonra örneğini verdiğim Chiron-İkizler çok iyi bir iletişim uzmanı ve hakla ilişkiler danışmanı olabilir. Önemli olan engelin bilincine vararak çözüm odaklı ilerlemektir.

Gökyüzündeki Seyrinde Anlamı

Satürn ve Uranüs arasında bulunur Chiron. Satürn’ün durağanlığından kurtulması gerekir. Onun Oğlak burcunda görülen tabu ve gelenekleri yıkma eğilimi gösterir. Uranüs’ün ağır etkisi altında bulunması bireyin kişiliğinde ve sağlığında hızlı değişimler getirebilir. Uranüs Kova burcunun rejime karşı koyan özelliğiyle kişiyi etkisi altına aldığında hızlı değişimler yaşatabilir. Hayatımızda Chiron’u somut olarak görmek istiyorsak “Bu benim dönüm noktamdı.” dediğimiz zamanları düşünmeliyiz. Hangi burçtaysa Chiron bize o anlara dair büyük ip uçları verecektir.

Hayatımızda üstesinden gelmekte zorlandığımız konuları bir kenara not edip Chiron ile eşleşen ev üzerinde çalışmamız kendimizi anlamlandırıp yeni bir farkındalık yaratmak adına bizlere iyi gelecek, eminim!

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply