Sizi Hayrete Düşürecek 13 Yaşında Bir Çocuk

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

13 yaşında geliştirdiği 2. oyunla Google Play’de!

13 yaşında 2. oyununu geliştirdi.

13 yaşında Türk Genci Geliştirdiği 2. Oyunu RunWall ile karşımızda

Ömür Efe’nin Oyun Geliştirme ve Yazılım Macerası Devam Ediyor


11 yaşında 3 boyutlu oyun geliştirerek yayınlayan ve 10 binden fazla indirme sayısına ulaşan Ömür Efe Güçlü, şimdi de RunWall adını verdiği heyecan ve eğlence dolu yeni oyunu ile karşımıza çıktı.

2015 yılında 11 yaşındayken yayınladığı 3 boyutlu oyunuyla basında da geniş yer bulan Ömür Efe Güçlü bu yıl geliştirdiği ve Google Play Arcade kategorisinde yayınlamaya başladığı RunWall adlı  2 boyutlu oyunu ile  oyun yazma konusunda epey mesafe kat ettiğini de ortaya koydu. Şu an 13 yaşında olan Ömür Efe, RunWall’ı 2-3 ay gibi kısa sürede hazırladığını ve bundan sonraki süreçte oyun üzerinde fırsat buldukça geliştirmeler yapacağını ifade etti.

Yabancı Dil Desteği Mevcut

Türkçe ve İngilizce dil desteğiyle yayınladığı RunWall oyununun ilk 4 seviyesini oyuncuyu oyuna alıştırmak için basit ve kolay geçilebilir olarak tasarlayan Ömür Efe, “İlerleyen seviyelerde zorluk derecesinin ve karşılaşılan engellerin arttığı, bunun da heyecanı artırdığını” söyledi.  Ömür Efe, RunWall oyununun indirme sayısının her geçen gün arttığını ve hedefinin 1 milyon indirmeye ulaşmak olduğunu vurguladı.

Ömür Efe, RunWall oyununun çıkış hikayesini ise annesinin tavsiyesiyle başladığını belirtiyor. 2017 yılı içinde 3D ve daha geniş çaplı bir oyun yazmaya başladı. Ömür Efe, bu oyunun biraz uzun zaman alacak olması ve TEOG’a hazırlık sürecinin başlaması nedeniyle bu oyun çalışmalarına ara verdi. Onun yerine daha hızlı geliştirip sonlandırabileceğini düşündüğü 2 boyutlu ve oldukça eğlenceli bir oyun yazma kararı aldığını belirtti. Oyun fikrinin ise bir objenin artan hızıyla çeşitlenen duvar engellerinin arasında geçmesi olarak başladı. Daha sonra geliştirme aşamasında ise çevreden aldığı fikirleri değerlendirerek objenin roket olmasına karar verdi.  Ömür Efe, oyunun ileri seviyelerinde ateş topları, meteorlar ve rastgele tasarlanmış uzay cisimlerini yok ederek puan kazanan bir hale dönüştürdüğünü dile getirdi.

RunWall oyununun ilk 4 seviyesini oyuncuyu oyuna alıştırmak için basit ve kolay geçilebilir olarak tasarladı. Ömür Efe, ilerleyen seviyelerde zorluk derecesinin ve karşılaşılan engellerin arttığını, bunun da heyecanı artırdığını söyledi. Oyunun Türkçe-İngilizce versiyonuyla Google Play’de yer aldığını, ilk gün 50 indirme ile başlayan RunWall’un gün geçtikçe ve oyun severler keşfettikçe çoğaldığını ifade etti.

4500 satır koddan oluşan RunWall oyununun geliştirme aşamalarını, farklı proje türlerini ve Unity üzerinde yürüttüğü çalışmaları eğitici videolara dönüştüren Ömür Efe, bu videoları YouTube kanalında yaşıtlarına faydalı olmak adına paylaştığını belirtirken, Ömür Efe’nin YouTube kanalı kendi adının baş harflerinden oluşan OEGameSÖmür Efe Güçlü ismini taşıyor.

Ailesi ise onun bu çalışmalarını dersleri ile dengeli olarak yürütüyor olmasından dolayı sonuna kadar desteklediklerini, kodlama alanında akademik eğitimini de tamamladıktan sonra hayat boyu sevdiği bir işi yapacak olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Her ailenin çocuklarının yeteneklerini erken yaşta keşfetmek onu bu alana yönlendirmekle yükümlü olduğunu belirtiyor. Güçlü ailesi, mutlu ve başarılı bir nesil yetiştirmek için çocukların severek yapacakları mesleklere yönlendirilmesinin önemini vurguladı.

OYUNUN İNDİRME LİNKİ:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.omurefeguclu.RunWall

Paylaş.

About Author

Leave A Reply