“Yeni Mezun” Olma Kavramı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ülkemizde hayat hep bir yarıştan ibaret hale geldi. Gençler ise bu yarışın tam ortasında; iyi bir okul kazan, iyi bir üniversiteye git, mezun ol, iyi bir iş bul…

Herkes ‘ekmek aslanın ağzında’ deyişine aşinadır. Son yıllarda bu söz gittikçe daha da doğru bir hal almaya başladı. Hayat bir maraton ve bizler de onun yarışçılarıyız maalesef. Eğitim sistemimizin gerekliliklerinden dolayı çocuklar çok küçük yaşta sınavlarla tanışıyor ve stresi öğreniyorlar.

Birçok öğrencinin hayalleri gerçekleşip üniversite sınavını kazandıklarında ise bu defa da mezuniyet telaşı sarıyor etrafı. Bu süreçte ise iş hayatı, özgeçmiş geliştirme gibi kavramlar en son akla gelen şeyler haline geliyor. Sektörün içerisinden insanlarla iletişim kuramamak, yeterli bilgi edinememiş olmak da mezuniyet sonrası iş hayatına atılırken sıkıntı yaratıyor.

Hayaller, gerçekler…

İdeal bir dünyada sektörün içinden farklı departmanlardan kişiler üniversitelerde ufak konuşmalar yapar ve öğrencileri okulda gördükleri teoremler dışındaki gerçek hayata da hazırlayabilirlerdi. Ancak ideal bir dünyada yaşamadığımız için bu etkinliklerin sayısı oldukça az ve daha vahimi katılım da hiç tatmin edici değil. Bu tarz da etkinliklerin önemini öğrencilerin çoğu mezuniyet sonrası iş arama dönemine girdiklerinde fark edebiliyorlar.

Mezun olmadan önce neler yapılmalı?

Üniversiteden mezun olmadan önce yapabileceğiniz birkaç alternatif öneri;

  • Okul kulüplerine katılın, aktif üye olun.
  • Bölümünüzde zorunlu olmasa bile mutlaka staj yapmaya çalışın.
  • Mezun olmadan önce öz geçmişinizi oluşturmaya başlayın.
  • Yabancı dil artık olmazsa olmaz, İngilizce’yi ilerletin, hatta ikinci bir yabancı dil öğrenmeye çalışın.
  • LinkedIn hesabınız olsun ve kendinize network oluşturmaya başlayın.

 

Paylaş.

Leave A Reply