8 Soruda Tıp Okumak | Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bugün sizlerle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Tıp okuyan ikizim Busenur Kırbuğa ile yaptığım röportajı paylaşacağım. Umarım faydalı olur diyerek başlıyorum 🙂

1) Tıp okuma kararını neden ve nasıl aldın?

Küçüklükten beri istediğim bir meslek olduğu için seçtim. İlk senemde tutturamadığım için tekrar hazırlandım ve ikinci senemde kazandım. Ailemin de çok desteği oldu tabii.

2) Tıp Fakültesinde ne gibi dersler okutuluyor?

İlk sınıftaki en baba dersler Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Biyokimya ve üniversitesine göre değişmekle birlikte yavaştan verilen Anatomi dersleri onun dışında Psikoloji, Tıbbi İstatistik, Halk Sağlığı, İlk Yardım, Tıp Etiği, Histoloji, Embriyoloji, Biyofizik gibi dersler var. Bunlara ek olarak ders saati az olsa da Biyoloji, Histoloji ve Biyokimya’da uygulama yapabileceğiniz laboratuvar dersleri ve yine uygulamalı öğrenebileceğiniz mesleksel beceri dersleri var. Tabi üst sınıflarda Fizyoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Patoloji, sonrasında yavaştan klinik derslere giriş ve mezun olmanıza yakın aldığınız klinik dersleri uygulamaya koyabileceğiniz stajlar… 😂

3) Bu bölümden ne umdun? Ne buldun?

Aslında uygulamalar olur diye umuyordum çünkü kitap üstünde durmak bazen sıkabiliyor.  Bence ilk seneden hasta bakarım umuduyla gelmeyin derim 😉

4) Sence bu bölümü nasıl insanlar okumalı veya okumamalı? Neden?

Tıp fakültesinde öncelikle yoğun ders çalışmaktan bıkmayacak, midesi her türlü şeyi kaldırabilecek ve daha az duygularıyla hareket eden (tamamen duygusuz olun demiyorum yanlış anlaşılmasın) biri okumalı çünkü hastaların başına gerçekten çok kötü şeyler gelebiliyor her hastaya üzülürsek olmaz. Hastanın durumu çok kötü olsa bile ailelerine hastanın durumunu biz söyleyeceğiz o insanlara karşı sağlam durmalıyız. Bu yüzden metanetli davranmayı ve sulu göz olmamayı bilmeliyiz.

5) Tıp okumanın en büyük avantajı nedir sence?

Bence en büyük avantajı ülkenin doktora ihtiyacının fazla olması bu yüzden nerede olursan ol kendine çalışacağın bir yer bulabilirsin ve mezun olunca işinin garanti olması da var tabii.

6) Ya dezavantajı?

Bence en büyük dezavantajı ders çalışmaktan vaktinin az kalması… Tabii ben 1. sınıfım ama üst dönemler genel olarak bundan şikayetçi hatta bize “Siz 1. sınıfsınız ilk sınıfta gezebildiğiniz kadar gezin sonra gezemeyeceksiniz hihihihi 🤪 ” diyorlar.

7) Bu bölümü seçen veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Seçenlere zaten diyecek bir şeyim yok.  Ben memnunum onlar da iyi ki seçmiş. Seçmek isteyenlere de dediğim gibi üstünde uzunca düşündükten sonra gelmeleri çünkü bölümünü seven biri için bile bazen isyan sebebi olan bir bölüm iken kaldı ki sevmeden gelen biri için her gün işkenceye dönüşebilir.

8) Yine olsa yine tıp okumak ister miydin?

Kesinlikle isterdim 🙂

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

 

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nden merhabalar :) Adım Bengü. Kimya mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 21 Haziran 1997 doğumluyum ve Adanalıyım :)

Leave A Reply