ÜŞÜTEN ŞARKILAR-90’LAR POP LİSTESİ

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili okuyucularımız ve dinleyicilerimiz, Videoları izleyip dinlediğinizi var-sayıyorum.

90’lar pop müziğinde üşüten şarkılarla karşınızdayım. Cdlerin yeni yeni çıkmaya başladığı, kasetlerin rafa kaldırılmaktan  kıl payı kurtulduğu yıllardır. Şimdi ise birçok platformdan ulaşabiliyoruz müziklere. Şarkı diyince sanki eksik bir duygu hissediyorum. Müzik demeyi seviyorum. Parça diyince de arayışta olduğumu görüyorum. O yüzden müzikleri paylaşacağım.

1.ÇELİK- HERCAİ

(Cd’lerini bilirim ben Çelik’in. Kuzenim almış büyük bir özenle saklıyor. ”Hercai” diye bağıra bağıra söylüyor. Nedir bu hercai? Hiç merak etmeyin, söyleyeceğim şimdi. Hiçbir şeyde kararlı olmayan, bir dalda durmayan, bir işi sonuna değin götürmeyen, aşkta bağlılığı bulunmayan ,(kimse).Yani nane molla olan insan türü. Bir geleyim mi, gideyim mi? Seveyim mi, sevmeyeyim mi? diyen kararsız kazımlara verilen isimdir. Ancak ismi Kazım olan varsa alınmasın…

Çok uzun yıllar önce iki kır çiçeği birbirlerine aşık olurlar. Her bahar diğer çiçekler gibi onlar da açıp güneşe merhaba derler. Fakat bir bahar başlangıcı bu çiçeklerden biri diğerine; “biz diğer çiçekler gibi bu bahar açmayalım, kışın ortasında herkesin soğuktan kaçtığı karlı günlerde açalım ki, bütün doğa bize ait olsun” der ve ikisi de o bahar açmamaya karar verirler. Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “kardelen”, sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “hercai” denilir. işte bu yüzden hayırsız sevgiliye “hercai” diye hitap edilir

2.YILDIZ TİLBE-DELİKANLIM

(Dinlemeyen pek bulamazsın Yıldız ablayı.Herkes dinler. Ummadığı anda yükseklerden düşerkene,bin dereden su getirirkene, aşk acısı çekerkene dinler bunu. Kız da dinler , erkek de dinler. Sanmıyorum sevmeyen birinin olacağını. Varsa onu Yıldız Tilbe Fun Club’a almazlar.)

Rivayetlere göre üç klibi vardır. Birini koyarım buraya. Akşam dinlerseniz, ya da bu yazıyı akşam okursanız triplere girip girip çıkarsınız. Ararsınız ararsınız o delikanlıyı da bulamazsınız. Burada Yıldız Abla, devreye girer. Sen bulamadın bacım,  senin hayal dünyanı zenginleşsin diye yazdım dercesine bestelemiştir  bu şarkıyı. Hayat nasıl gidiyor? Sorusuna : Aman canım işte!  STANDART diyenlerin şarkısıdır.

3.ASYA-BENİ ALDATTIN

(2650 telefonuma ilk indirdiğim müziktir. Polifonik melodiler vardı. Sırf güzel çalıyor, gür çıkıyor sesi diye indirmiştim.O yüzden ilk telefon melodimdir. Mazimiz derin ve kuvvetlidir. Selam olsun 2650 ‘li  günlere.)

Kimileri de aldatılma acısıyla dinler. O yüzden üşüten şarkılara aldım. Kimse aldatılma acısıyla sınanmasın, kimse üzülmesin. Ama herkes üzülüyor şu günlerde. Sen de üzülüyorsun, ben de üzülüyorum.Aldatmak birine kırık bir oyuncağı paketleyip vermek gibidir. Verirsin yolda kırılmış canım, kusura bakma ! dersin. Ama o paketten bir bomba çıkar. Hem seni hem de kalbini  yakar. Olur da beni aldattıktan sonra ; başka birini benim gibi seversen, sende aldatılırsın derler adama /kadına bakakalırsın.

4..YAŞAR – ÇOK MU KOLAY ?

(Bana bu ellerle mi yazdın? sözüyle ve nakaratıyla içimi kemiren bir şarkıdır. Sizin de içinizi hafif burkar, yalnız olduğunuzu anlarsınız.)

Senaryo şöyle yazılır: ”Eski sevgiline  rastladın. Şaşırdın, kalbin acıdı. İkinci bir senaryo yazalım. Sosyal medya da aradın bir baktın, gelin olmuş gitmiş ya da damat olmuş.”

 Demez misin vay anam vay?Bütün hesaplarını kapatıp dalgın dalgın bakarsın, görmemek için. Giden gitmiştir, gittiği gün bitmiştir. Aç dinle. Kuşlarda pişman olur ; sen de pişman olursun. Çok mu kolaydır bu son demesi ey sevgili ? der susarsın.

5. YEŞİM SALKIM-DELİ MAVİ

(Birini çok sevmeye söz vermeyin, tutamıyorsunuz. Eski resimleri, eski mektupları, eski defterleri açınca insanın içi burkuluyor. Aşk seni arayan da pişman, soran da, bulan da. Peki onu kalbine koyan, ona hiç sordun mu? Ben hiç aşık olmam deme, sen hiç aşkı buldun mu?)

Deniz mavidir, mavi benimdir. Alıp götürse beni, gıkımı çıkarmam. İnsan her gün bir denizde boğuluyor. Elleri, ayakları titriyor, dizlerinin bağı çözülüyor. Bir deli mavi göz için çırpınıyorsun, kayalara vuruyorsun kendini. Nakış nakış işlemek için aşkı uğraşıyorsun . Ama hayat derler;  çok sevenlerin deli haline.İnsan yalnız yapamaz, başka renkte gözlerinize göz değmezse haberim olsun!

6..REYHAN KARACA- AYAZ GÖZLÜM

(İki Gözüm’ü dinleyen bir nesli kırmaz Reyhan Karaca. Annem çok sever onu. Buğulu sesini, tavrını. Çalarda çalar hüzünlü akşamlarda.)

Buzdolabı gibi bakan bir sevdiğiniz varsa hediye edin. Belki sıcacık bakmayı öğrenir. Ama pek sanmıyorum. Çünkü, gözleri gülen insanları pek sevmiyoruz biz kızlar. Dağılın beyler!

Hüzün kokar bazen sokaklar akşam vakitlerinde, sessizce gülümsersin kaldırımlara. Gölgen peşinde, ellerin cebinde. Gizli bir sevda filizlenir tam göğsünün orta yerinde. Sevsen sevemezsin, kaçsan kaçamazsın, sarsan saramazsın. Unutmak derler ya hani yerine koyacak bir şey bulamazsın. O artık seni üşütür. Ayaz gözleriyle bakar, gölgede bir çiçek beklersin seni görmesini! İçime şaire kaçtı bu seride 🙂

7.ZERRİN ÖZER-PAŞA GÖNLÜM

(Bak Gülcan buraya kadar bizi bunalıma soktun! Demeyin diye kapanışı bu müzikle yapıyorum. Paşa gönlüm böyle istedi. Dostlarımla, arkadaşlarımla mutluyum daha ne! Aman aman dediğinizi duyar gibiyim. Geçer yıllar, aşklar geçer, ayrılıklar geçer. Dilerim herkes aşık olur. Bende olurum,sende olursun ama nane limon kabuğu gibi olmasın!)

Klibini her seyiredişim de içim cız eder. Kimler yok ki o video klipte; en başta çok sevdiğim rahmetli Kerim Tekin, rahmetli  Ajlan, Nilüfer, Sezen Aksu, Erhan Güleryüz, Deniz Arıcak, Erol Köse, Aysel Gürel, Ozan Orhon,Ah Memed’im, Zeynep, Dj Romina, yanar döner saatlerin Bülent’i ile çok güzel bir klipti. iyi ki çekmişsin bu klibi diyoruz Zerrin Özer’e, aynen Barış Manço ustamızın  müsadenizle çocuklarda yaptığı gibi çok güzel olmuş. Bir şükela yorumudur.

Yepisyeni fikirlerle buluşuncaya kadar şimdilik hoşça kalın!

Görüş,öneri,istek,az dozlu eleştiri kabulümdür. Hatam varsa af ola!

İLETİŞİM BİLGİLERİM:

glcnkrkmz834@hotmail.com

İnstagram: gulcankorkmazweb

Gülcan KORKMAZ-Türk Dili ve Edebiyatı

 

 

Paylaş.

Leave A Reply