Sosyal Medya Bir İhtiyaç Mıdır?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu sorunun cevabı aslında herkese göre değişmektedir. Bazılarına göre vazgeçilmez, olmazsa olmaz, bazılarına göre ise boş iş, zaman kaybı şeklinde yorumlanabilir.

Bana göre kullanım amacı ve kullanım bilincine göre çok faydalı, verim alınabilecek bir mecra. Özel hayat açısından eski arkadaşlarınızı bulup iletişim kurmak veya insanların neler yaptığından kolaylıkla haberdar olabilmek konusunda çok güzel ve faydalı, iş dünyası açısından da müşteri iletişimi, ürün tanıtımı vb. konularda çok faydalı ve verimli bir mecra. Ben yazımda iş dünyasını ele alarak bahsetmek istiyorum.

Çoğu insanın yoğun yaşamlarında olup bitenleri hızlıca öğrenmesini sağlayan sosyal medya günümüz rekabet ortamında bilgiye hızlı erişimi sağlamakta. Bu açıdan faydalı bir kullanım şekli olduğundan önem arz ediyor. Özellikle işletmeler için bilinçli kullanıldığı zaman vazgeçilmez kolaylıklar sunabilmekte. En basit örneği, bir marka için maliyetsiz şekilde ve anında milyonlarca kişiye tanıtımını kolaylıkla yapma ve müşteri iletişimini en hızlı şekilde sağlama imkanı sunabilmekte. Artık tüm firmalar bir şekilde dijital medya ile kendilerini tanıtmak için sosyal ağ sitelerini kullanmaya başladılar. Bunu iyi şekilde kullanamayan markalar kullananlara oranla gözden kaybolmaya başladılar. Önceden bazı işletmeler sosyal medyada yer almayı düşünmezler ve  zaman kaybı olarak görürlerdi fakat zamanla bilinçli ve etkin şekilde kullanıldığı zaman müşteri sadakatinin, marka bilinirliğinin kolaylıkla sağlanabildiğini bu sayede satışlarında arttırılabileceğini gördüler. Bu sebepten dolayı bunun bilincine varan işletmeler sosyal medyayı etkin şekilde kullanmaya başladılar.

Bir işletme yeni dünyada yer almak, doğru hedef kitleye ulaşmak, ürünlerini, hizmetlerini bu kitlelere tanıtmak istiyorsa sosyal medyaya şans tanımalı ve bu mecra içinde mutlaka yer almalı. Tüm bunların yanında eğer kendileri hakkında olumsuz bir algı veya olumsuz görüş bildirimi değiştirebilir.  Sosyal medya sayesinde kolaylıkla hedef kitleye ulaşarak, gerekli açıklamalar ile bu algıyı değiştirme şansına da sahip işletmeler.

Işte bu bilinçle kullanıldığı takdirde sosyal medya gerçekten bir ihtiyaç. Hatta artık bunun için bilgisayar başında da olmaya gerek kalmadı. Mobil üzerinden veya tabletler ile  istenilen yerde istenilen zamanda aktif olup tanıtım yapılabilir, hedef kitleye hızlı geri dönüş yapma imkanı bulunabilir.

Eğer hala sosyal medyayı ciddiye almayan işletmeler varsa ivedilikle bu düşünceyi atıp bilginin hızla yayıldığı interaktif hayata adım atmaları gerektiğini belirtmek isterim. 🙂

Paylaş.

About Author

Leave A Reply