Merkez Bankası Staj Programı (ÖEP)

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merkez Bankası her yıl haziran ayında staj başvurularını açıyor. Staj programına üniversite 3. sınıftan 4. sınıfa geçenleri kabul ediyor. Başvuru yaparken okul başarı bilgilerinize ek yıl sonu enflasyon tahmini, yıl sonu büyüme tahmini gibi ekonomik veriler için tahminlerinizi alıyor. Birçok ilde şubesi olan Merkez Bankası her şube için beş altı kişiyi programa dahil ediyor. Şube ve zaman aralığı tercihlerinizi başvuru ekranından yapıyorsunuz. Yaklaşık olarak dört hafta sonra sonuçlar açıklanıyor. Mail yolu ile bildiriliyor. Programa hak kazanmış iseniz gerekli belgeleri Ankara’ya kargoluyorsunuz. Daha sonra kesin kaydınızın gerçekleştiğine dair bir mail geliyor. Ve başvuru kabul süreciniz sonlanmış oluyor.

Staj programı 5 gün sürüyor. Bu yüzden Öğrenci Eğitim Programı olarak da adlandırılıyor. Daha önce katılmış olduğum bu programın içeriğinden bahsetmek istiyorum. Pazartesi günü başlayan program için saat 09.30’da bankada oluyoruz. İlk gün bir sunum yapılıyor. Merkez bankası ne iş yapar? Görevleri nelerdir? gibi konu başlıkları ele alınıyor. Daha sonra öğrenciler bankadaki birimlere dağıtılıyor. Örneğin üç gün idari işler ve muhasebe biriminde bulunuyorsunuz diğer iki gün ise bankacılık biriminde bulunuyorsunuz. Böylelikle tüm birimler hakkında bilgi sahibi olmuş oluyorsunuz. Çoğu belge gizli olduğu için maalesef banka içerisinde yapabileceğiniz çok fazla bir iş bulunmuyor. Bu yüzden yanınızda kitap götürmenizi tavsiye ederim. Merkez Bankası hakkında merak edilen çok şey olduğu için zamanınızın çoğunu sorularınıza yanıt ararken geçirirsiniz. Dolu dolu bir dört günü tamamladıktan sonra cuma günü saat 15.00’da katılım belgeniz teslim edilir.

Bu program özellikle iktisat okuyan öğrencilerin kesinlikle başvurmaları gereken programlar arasında yer almaktadır. Ders kitaplarında ve ekonomi programlarında adını sıkça duyduğumuz merkez bankasının içerisinde bulunmak, ileride meslek seçimi yaparken kararlarınızı etkileyebilir.

Paylaş.

About Author

Ben Şeyma, biraz deli dolu, biraz girişimci, dolu dolu iktisatçı. Evet yanlış okumadın, belki de tanıdığın bölümünden memnun ve mutlu olan tek iktisatçı olabilirim. İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bölüm temsilcisiyim. Öğrencilik yıllarımı verimli geçirmek için elimden geleni yapıyorum.

Leave A Reply