TÜBİTAK İHA Yarışmasında Neler Oldu? | KOÜ Makina Mühendisliği Kulübü

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Kulübü çalışmalarına etkin bir şekilde devam ediyor. Başta Kummpas Günleri gibi birçok etkinlik düzenleyen kulüp dünyaca ünlü firmalara teknik geziler düzenleyerek işi yerinde öğrenmeye önem vermekte. Ayrıca farklı yöntemler izleyerek üyelerine aylık haftalık toplantılarında eğitimler veren ve projeler üreten Makine Mühendisliği Kulübü, geçen sene olduğu gibi geçtiğimiz temmuz ayında da TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı yarışmasına katıldı.

Kulüp bünyesinde iki ekip döner kanatlı ve sabit kanatlı olarak iki kategoride yarıştı. Florya isimli drone ile ATILGAN takımı döner kanatlılar kategorisinde, Alduin isimli uçak ile KOUSTORM takımı sabit kanatlılar kategorisinde yerini aldı. Kulüp tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki yıl TÜBİTAK İHA Yarışması’na tekrar katılacağını, proje üretimine daha verimli bir şekilde devam edileceği ve katılınan yarışma sayısının zaman geçtikçe artacağı öğrenildi.

Ancak TÜBİTAK tarafından düzenlenen insansız hava araçlarının yarıştığı bu yarışmada yaşanan sıkıntılar da dikkat çekiciydi. Yarışma esnasında takımların sistematik bir düzenle piste çağrılmaması yarışmanın ilk iki gününün neredeyse yok denecek kadar uçuşun olmasına sebep oldu.

Bu durumdan dolayı takımların uçuşları son güne kaldı. Onlarca takım son gün piste çıkıp uçuş gerçekleştirecekken yarışma görevlilerinin saat 17.30’da yarışmanın sonlanacağını duyurmasıyla büyük hayal kırıklığı yaşandı.

95 takım arasından sadece 26 takım piste çıkıp uçuş gerçekleştirebildi. Bu organizasyon sıkıntısı gözlerden kaçmazken, tasarım ödülünün yarışma kurallarında özgün olması gerektiği yazarken Google’a Egg Drone yazıp ilk çıkan tasarımın birebir aynısıyla yarışmaya katılan takımın ödül alması da ayrıca dikkat çekti.

Bu olaylar yarışmanın ne kadar adil olduğunu sorgulamamıza neden olmaya başladı? Kopya tasarım iddiaları, yarışmaya katılmaya hak kazanan  69 takımın piste çıkamamasıyla birçok takım mağdur oldu.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply