Sergi Mevsimi Açıldıysa Demek ki! | 6 Farklı Mekanda İstanbul Bienali

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yıl 15.si düzenlenen İstanbul Bienali 16 Eylül itibariyle başladı ve 12 Kasım’a kadar devam edecek. Bu yılın teması “a good neighbour” yani iyi bir komşu”. 6 farklı mekanda devam edecek olan bu bienali ücretsiz bir şekilde gezebilecek olmanız müjdesini vermekten mutluluk duyarım!

İşte bu 6 farklı mekandan söz edelim:

İstanbul Modern

19 sanatçının eserlerinin sergilendiği bu mekanda, İstanbul Modern’in küratör ekibi tarafından hazırlanan film gösterimi de sergi süresince konuklara izletilmeye devam edilecek.

 İstanbul Modern pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır ayrıca perşembeleri 20.00’ye kadar gezilebilir.

Pera Müzesi

Müze, üç büyük koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır: Oryantalist Tablolar, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ve Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonları. Müzenin ilk iki katında bu üç koleksiyondan seçilen eserler sergilenirken en üst üç katta 15. İstanbul Bienali dahilinde on altı sanatçının eserleri misafirlerle buluşuyor.

Müzenin küratör ekibi tarafından Bienalin “iyi bir komşu” başlığına uygun hazırlanan film gösterimleri müzenin bodrum katındaki konferans salonunda belirlenmiş saatlerde gerçekleşiyor

Pera Müzesi salı, çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri 10.00’dan 19.00’a kadar, cuma günleri 10.00’dan 22.00’ye kadar, pazar günleri 12.00’den 18.00’e kadar açık, pazartesi günleriyse kapalıdır.

ARK Kültür

    ARK Kültür, kurmaca bir “müze eve” dönüştürülerek üç katta da tek bir sanatçının  (Mahmoud Khaled) eserlerine evsahipliği yapıyor.

ARK Kültür, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır.

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

On beş sanatçı eserlerini Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun farklı yerlerinde sergiliyor. Farklı büyüklüklerde sınıflar, koridorlar, merdiven sahanlıkları, eski balo salonu ve çatı katı bunlardan sadece birkaçı. Galata Özel Rum İlköğretim Okulu kütüphanesi ise sergi esnasında da devam eden bir eğitim programı sürdürüyor.

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır.

Yoğunluk Sanatçı Atölyesi

15. İstanbul Bienali katılımcılarından İstanbullu bir sanatçı kolektifi, Beyoğlu mahallesinde, Pera Müzesi’ne çok yakın vaktiyle apartman, şimdi ise atölyeleri olan alanı yeniden tasarlayarak ziyarete açıyor. Atölye, restoranların bulunduğu işlek bir sokakta, bir apartmanın dördüncü katında yer almakta ve atölyeye özel enstalasyonun loş ışığı ve büyüklüğü sebebiyle belirli zaman aralıklarında, küçük gruplar halinde ziyaret edilebiliyor.

Yoğunluk Sanatçı Atölyesi de pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Hamamın daha büyük “erkekler” bölümü daha önce 14. İstanbul Bienali için kullanılmışken son zamanlarda restore edilen “kadınlar” bölümü ilk defa bir sergi alanı olarak kullanılıyor. İki sanatçı hamamın iki ayrı bölümünde özel olarak çalıştılar. Özel olarak hazırlanan dans performansı ise hamamın “erkekler” bölümünde belirlenen zamanlarda sahneleniyor.

Küçük  Mustafa Paşa Hamamı, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır.

   Haydi gezdikten sonra bir daha hep beraber burada buluşup sergiyi bir güzel konuşalım!

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply