Pamukkale Üniversitesi Yemekhaneleri Üç Yıldır Sağlıksızmış!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Üniversite hastanesi için ekim ayında yapılan ihalede firmaya üç yılda 32 milyon 500 bin lira ödenecek olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Milletvekili Melike Basmacı, aynı yemeğin daha önce üniversite tarafından 5 milyon liraya mal edildiğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı, Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Devlet incelemesiyle ortaya çıktı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, iki haftadır konuşulan olayla ilgili nihayet bugün sessizliğini bozdu.

Basın toplantısı düzenleyen rektör, 2006-2014 yıllarında yemeklerin ihaleyle alındığını, 2015’te de üniversitenin yemekleri kendisinin üretmeye başladı.

Devletten yemek işi için 83 kişilik eleman çalıştırma izni istediklerini ancak bir türlü yanıt gelmediğini, bu sırada da yemek üretme işinin sürdüğünü aktaran Prof. Dr. Hüseyin Bağ, izinsiz ve usülsüz eleman çalıştırdıkları yönünde şikayet edilmeleri sonrası YÖK’ün inceleme başlattığını kaydetti.

‘Standarta uygun değil’

Prof. Dr. Hüseyin Bağ, YÖK’ün incelemesinde yemek işinin uygun görülmediğinin saptandığını aktardı. İl gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ekiplerinin denetimde yemekhanede 230 litre zeytinyağı ve 1674 litre ayçiçeği yağına el koyduğunu belirterek aynı yemekten hastaların da eğitimcilerin de öğrencilerin de yediğini söyledi.

Prof. Dr. Bağ, hastaneye yemeği 2014’te 3 mikyon 893 bin, 2015’te 5 milyon 71 bin, 2016’da da 7 milyon 273 bin lira maliyetle hazırladıklarını söyledi.

Rektör, tartışmalara neden olan ihaleyi da YÖK’ün denetlemesi, Maliye Bakanlığı’nın da durdurulması yönündeki talebi üzerine yaptıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Bağ, şu sözleri ekledi: “Bu bir gıda terörüdür. Böyle iddia ediyorum. Geç kaldığımızı da söylüyoruz. Geldiğimiz günden beri birçok konuda işlem yapıyoruz. Bize verilen bilgiler ‘Her şey güzel, her şey yolunda, yemeği kendimizi yapıyoruz. Her şey yolunda devam ediyoruz’şeklindeydi. Bir rektör olarak mutfağa girip, ‘Yemeği nasıl pişiriyorsunuz, nasıl gıda kullanıyorsunuz’ diyecek, faturaları inceleyecek değilim. Böyle bir rektör mü bekliyorsunuz? Bu bir görev ihmali değildir, bu üniversitemizin her bir noktasında görevliler vardır. ‘Bunu da rektör yapsın, onu da rektör yapsın…’ Ben Atom Karınca ve Süperman rektör de değilim.”

Prof Dr. Bağ, tartışmalı ihaleye dokuz firmanın katıldığını, şartname gereği yenen öğün kadar ödeme yapılacağını, ihalenin gerçekleşmesinin ardından bir ayda yenen öğün miktarının da 66 binden 74 bine çıktığını söyledi.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply