Öğrendiğinizde Ufkunuzu Açacak 5 İlginç Bilgi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1-Soğuk Havada Alkol Almak İçimizi Isıtır Mı?

Halk arasında sanılanın aksine soğuk havalarda alkol almak yapılan bilimsel çalışmalara göre bizleri ısıtmıyor. Soğuk havada alınan alkol damarları genişlettiği için anlık bi’ ısınmışlık etkisi yaratsa da aslında bizlerin daha fazla üşümesine yol açıyor.

2-Astronotların Boyu Seyahatten Sonra Değişir Mi?

Astronotların boyu her seyahatten sonra 7-8 cm arasında bir değişme kaydetmektedir. Bunun nedeni ise uzayda yer çekiminin olmayışıdır. Yer çekimi olmayan ortamda omurilik diskleri arası bir miktar açılır ve boy uzar. Yalnız astronotlar dünyaya döndükten bir süre sonra boyları eski haline dönecektir.

3-Pirenin İnanılmaz Özelliği

Kan emici olarak bilinen pireler kendi boylarının 150 kat daha fazlasına zıplayabilmektedir.

4-Bilim İnsanları ‘Yumurtanın Tavuktan Çıktığı’ Sonucuna Vardı

Daily Mail gazetesine göre; bilimsel ve felsefi bu gizem Sheffield ve Warwick Üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından açığa çıkarıldı. Meşhur, “Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar?” sorusunun sonucu yumurtanın tavuktan çıktığı ve tavuğun öncelikli olduğu. Çünkü tavuğun yumurtalıklarında üretilen bir protein sayesinde yumurta kabuğu oluşabiliyor. Bu nedenle yumurta ancak tavuğun içinde oluşursa var olabilir.

5-Antartika’da Eriyen Buzullar Bölgede Yer Çekiminin Azalmasına Neden Oldu

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre; 2009 ve 2012 yılları arasında Batı Antarktika’da yaşanan buz kaybı, değişikliği ölçen GOCE uydusunun verilerine göre, bölgedeki yer çekiminde azalmaya neden oluyor. Yukarıdaki görsel bu azalmanın verilerine ait. Adil olmak gerekirse, yer çekimi değişikliği çok küçük. En önemli sonuç ise bu yeni ölçümler küresel ısınmanın Antarktik’i kökten değiştirdiğini göstermesi. Buzulların “durdurulamaz” ve “geriye döndürülemez” biçimde eridiği ve önümüzdeki birkaç yüzyılda küresel deniz seviyesini birkaç metreye çıkaracağı açıklandı.

Paylaş.

Leave A Reply