Mirkelam’ın Jokerini Bulduk

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İçimdeki olanlardan en iyi bildiğim dertlerim 

Anlatamam belki ama çok iyi şarkı söylerim

                                                                       MİRKELAM

Ben şarkı söyleyemiyorum ama Mirkelam çok güzel şarkı söylüyor. Hiç susmasın hep söylesin. Sosyal medya yararlı kullanıldığında faydalı bir platformdur. Mesela bu seriyi  paylaşarak sen de Kafa Kampüs’e  ve bana  destek olabilirsin. Dilersen sen de  aramıza katılabilirsin. Bir de şiirimi besteleyen Sevgili Buket’e teşekkür ederim. Ortaklaşa yaptığımızı kabul etmiyor.”Senin emeğin senin kalemin!” diyor. Belki bir Mirkelam şarkısı olmadı ama mutlu oldum. Onun gibi olamayız. Buket hayalleri olan genç bir kız… Dilerim ki, konservatuarını kazanır ve hayallerine ulaşır. İzmir’e selam olsun!

Bu serimde Mirkelam şarkılarında yer alan sıfatları derledim.  Serimi ikiye bölmeyi planlıyorum. İlk serimde listemde yer alan bu 4 şarkı var. İkinci serimde size bir sürprizim olacak. Mirkelam’ın jokerini ikinci serimde açıklayacağım. Yorumlarınız, görüşleriniz için çok teşekkür ederim. O kadar  şahane yorumlar geliyor ki  beni benden alıyor.  Mirkelam’a dair şunları söyleyebilirim : Kendine has üslubu olan biri. Devrik cümleleri  kral gibi kullanıyor. Tacı yok ama kraliçesi var. Peşinden sürükleniyor yarınlar .Şarkılarının içine  sıfatları  gizliyor. Kliplerinde alınacak bir mesajı mutlaka oluyor. İroniyi, mizahı  yanından eksik etmiyor.  

Sıfatlar bizi oyalar ! Sıfatları iki grup içinde ele alabiliriz. Niteleme sıfatları ve belirtme sıfatları olarak adlandırabiliriz. Belirtme sıfatları kendi içinde gruplara ayrılıyor. Ben bunlara değinmiyorum. Amacım devrelerinizi yakmak değil. İsimlerin önüne getiriliyor. Cümlenin durumuna göre  isimle kanka  oluyor. Bir örnek vereyim: ”Bağırıyorsam bir sebebi var!”

Mirkelam’ın şarkılarının yeri her zaman ayrıdır.   Orijinaldir ve öyle kalacaktır.  Bir kız güzel bulunuyorsa onun sayesindedir. Her gece acı çekiyorsak buna sebep olan Mirkelam’ın şarkılarıdır.En çok kullandığı sıfatlara bakalım : Hızlı, bu, şu, bir…. gibi bu listeyi uzattıkça uzatabiliriz. Dilerseniz listemize başlayalım.

1.MİRKELAM-YAR OLACAKSAN

Sevda denen şey nedir? İnsanlar ayrılırken de dost kalabilir mi ? Bu sorularınızın cevaplarını Mirkelam bu şarkıda bize veriyor.

Yollar bir gün ayrılsa bile

O , çok iyi  (biri) diye bahsedeyim senden

Ne isimleri sıfatlardan ayırabiliriz ne de Mirkelam’ın  şarkılarından sıfatları çıkarabiliriz.

2. ARARIM- MİRKELAM

Bu şarkı benim favorilerimdendir.Sıfatları hayatla birleştiriyor Mirkelam. Hayatımızda acılar, sıkıntılar,buhranlar oluyor. Bunlarla baş etmenin yolunu arıyoruz. Bulduğumuzu sanıp mutlu oluyoruz .Oysa ki elimizde kırık bir gitarla kalıyoruz. Bu sıfatların yeri ben de ayrıdır. Bu şarkıya bayılacağınızı biliyorum. O yüzden en etkileyici kısmını paylaşıyorum. Şu sıfatlara bir bakın!

Hayat güzel bir macera
Deyip de aldatandan
Hayat güzel bir manzara
Bakınca ağlatandan

Siz bir de bu gözle şarkılarını dinleyin! Hayatın içinden biri olduğunu anlarsınız Mirkelam’ın. Ben bu şarkıyı ne zaman dinlesem şu geliyor aklıma : ”Hayat, bir yokuştur.” Biz bu yokuşu bir anda çıkamayız. Kademeli olarak çıkabilirsek zorlukları atlatabiliriz. Zorlukları da atlatmak için hayattan kopmamak gerekir. Sıkı tutun hayata! Senin acını, sevincini yaşayacağın bir ömrün var. Bunun için şanslısın. Dünya’ya gelmek senin kararın değildi. Bu hayat sana verildi. Ruhun bir anlam kazandı. Onu iyi değerlendir.

3.MİRKELAM- KARGO- YOLLAR

Yollar sevdiklerimize ulaşmak için kullandığımız bahanelerdir.Biz bu yollarda az beklemedik. Bu yolları az gidip gelmedik.Vedaları, acıları, aşkları, ayrılıkları bu yollarda karşıladık. Giderken arkamızdan su döktüler çabuk gidip gelelim diye. Kimi zaman da hiç gelmedi o beklenenler.

Bu yollardaki geçen çizgiler

Gidilen yeri bize gösterir  .

Şu alnımda duran çizgiler

Akılsız başa ceza kestirir

Ayrıca çizgiler sözcüğünü eş sesli olarak kullanmanız gözümüzden kaçmadı Mirkelam Bey!

 Yolunuz açık olsun! Okulunuza, işinize,  sevdiklerinize  güzel yollardan ulaşmanızı diliyorum.  Yine binip gideriz  öyle hızlıca arabamıza. Geride kalır tüm gerçekler. Bir CD koyar dinleriz. Bu yollarda asfalt kederlidir biliriz.

4.MİRKELAM – HER GECE

Seninle ne küs durabilirim ne de barışabilirim. İstemem ama yan cebime girebilirsin. Bu yüzden ben her gece üzülürüm. Aşkın diline düşerim. Sen hiç zahmet edip üzülme! Ah! Martıları sayan bir nesil kaldı mı ? Neden- sonuç ilişkisinin bariz örneğidir bu şarkımız. O yüzden her gece bu aşkın diline düşeriz.

Öyle günler oldu ki senle
Konuşmasam olmaz ki

Bu serimizin birinci kısmını atlattık. Artık bu sıfatlar size ait.  Okudukça, dinledikçe beni hatırlayın! Yeni serimizde buluşmak ümidiyle… Sıfatları anlamak için Mirkelam dinleyebilirsiniz. Haydi ben kaçtım! içinizdeki çocuğu uyutmazsanız kulaklığınız ile uyuyakalabilirsiniz.

 glcnkrkmz834@hotmail.com

gulcankorkmazweb

 

Paylaş.

Leave A Reply