Korkunun Ustası, Karanlığın Şairi Edgar Allan Poe’nun Dokuz Ayrı Ölüm Nedeni!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sürekli “in great distress, and … in need of immediate assistance” diye bir şeyler sayıklıyor ki Türkçesi “büyük sıkıntıda, ve… acil yardım ihtiyacında”.
Washington Collage Hospital’a kaldırılıyor ama asla durumunu açıklayacak kadar tutarlı olamıyor.
Son günleri hakkındaki çoğu bilgi, hekimi Dr. John Joseph Moran’dan öğreniliyor olsa da güvenilirliği sorgulanabilir.27 Eylül 1849’da New York’taki evine gitmek üzere Richmond, Virginia’yı terk etti.

3 Ekim’e kadar nerede olduğuna dair hiçbir güvenilir kanıt yok. 3 Ekim’de Baltimore sokaklarında, Ryan’s Tavern’nin dışında, bulunduğunda Joseph W. Walker adında birisi Poe’nun tanıdıklarından ,Dr. Joseph E. Snodgrass’dan, yardım isteyen bir mektup gönderiyor.

Snodgrass daha sonra “hayvan gibi sarhoş olduğunu yazdığını” iddia etti ama asıl mektup farklı söylüyordu.

Anlatılanlara göre Poe bayağı kötü bir haldeydi ve üstündeki kıyafetler bile onun değildi.

Poe hastaneye kaldırıldı, ufak bir odaya alındı, kimseyi kabul etmedi ve ölmeden önceki gece sürekli “Reynolds” ve “Misses Herring” dedi. Reynolds dediyse bu 2 kişi olabilirdi. Birincisi gazetede editör olan Jeremiah N. Reynolds olabilirdi veya Ryan’s da çalışan Henry R. Reynolds. Eğer Herrings dediyse bu sadece Baltimore’daki üvey amcası Henry Herring olabilirdi.

Anlatılana göre sürekli Poe’yu neşelendirmeye çalıştı ve oradan çıkınca birkaç arkadaşıyla eğleneceklerini söyledi, Poe ise iddiaya göre “arkadaşının yapabileceği en iyi şey beynini bir tabancayla patlatması olurdu.” diye cevap verdi.

Ve anlatılana göre Poe karısını andı ve “Tanrım zavallı ruhuma yardım et.” diyerek öldü.

Poe ardında gizemli bir hayat ve gizemli bir son bırakarak gitti. Ardından da birçok teori üretildi. Poe neden öldü? İşte bu soruya verilen dokuz yaygın cevap :

1) Alkol

Poe’nun alkole oldukça dayanıksız olduğu herkesin bildiği bir gerçekti. Bir kadeh şarap içince sendelemeye başlıyordu. Ablası da aynı probleme sahipti. Bu sebeple genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülüyordu. Durum böyle olunca, ölümünün ardından akla ilk gelen neden de alkol oldu. Alkol komasına girdiği düşünüldü. Fakat otopsisinde böyle bir ihtimalin izine rastlanmadı.

2) Dayak

1867’de Poe’nun ölümüne dair öne sürülen ilk iddia, biyografi yazarı E. Oakes Smith’ten geldi. “Poe tarafından yaralandığını iddia eden bir kadın zorba bir adamı azmettirmiş, Poe da ondan feci bir dayak yemiş. Bu olayın ardından da beyin humması baş göstermiş.” Dayak sonrası bilinci kapanan Poe kaldırımda bayılmış ve orada bulunmuş.

                                               

3) Karbonmonoksit Zehirlenmesi

1999 yılında toplum sağlığı araştırmacısı Albert Donnay, Poe’nun o dönemler aydınlatmada kullanılan kömür gazı nedeniyle zehirlendiğini iddia etti. Fakat Poe’nun saç örneklerini incelendiğinde bu iddianın da dayanağı olmadığı ortaya çıktı.

4)Beyin Tümörü

Poe’nun davranış değişikliği ve ölümü hakkındaki başka bir güçlü iddia ise beyin tümörüydü. Fazla alkol kullanımından dolayı beyninde lezyon oluştuğu da biliniyordu. Fakat daha sonra mezarını açıp taşımaya karar verildi. Kemikleri incelendiğinde böyle bir bulguya rastlanmadı.

 

                                                     

5) Grip

Poe ölümünden bir süre önce zayıf nabız ve ateş sebebiyle doktora gitti. Karısının açıklamasına göre doktor ona seyahat etmemesini önerdi çünkü çok hastaydı. Poe buna rağmen Baltimore’a geldi ve yağmurda ıslandı. Bulunduğundaki kıyafetlerin çok eski olması sebebiyle bunları ıslandığı için başka bir yerden bulduğu düşünüldü. Zaten hasta olan Poe’nun yağmurun altında bir gece geçirmesi gribin zatürreye döndüğü iddialarını güçlendirdi. Halüsinasyonların sebebinin ise yüksek ateş olduğu iddia edildi.

6)Kaçırılma

Diğer bir yaygın iddianın ise Poe’nun ölümünden önceki ilginç davranışlarını açıkladığı düşünülüyor. O dönem seçim günlerine denk geliyordu ve Baltimore’da oy hileciliği oldukça yaygındı. Bu hileler belli mafyalar tarafından yapılırdı ve onlara göre şüpheli gözüken herhangi biri kaçırılabilir, saklanabilir ya da belli bir adaya oy vermesi için zorlanabilirdi. Poe’nun seçim gününde delirmiş halde bulunması rastlantı olamazdı.

                                                                       

 7) Kuduz

1996 yılında Dr. R Michael Benitez tam adı bilinmeyen ve yazar olan E.P. hastasının geçmişte kuduz tedavisi gördüğünü öğrendi. Bilinç kaybı, halüsinasyon, nabızda dengesizlik, nefes sorunu gibi şikayetlerle hastaneye yatırılan bu hasta dört gün sonra ise öldü.

                                                                

 

8) Ağır Metal Zehirlenmesi

Donnay’in iddiası üstüne yapılan testte karbonmonoksit çıkmasa da yüksek derecede cıvaya rastlandı. Bunun sebebinin 1849 Temmuz’unda ortaya çıkan kolera salgınına yakalanması olduğu düşünüldü. Bu hastalık sebebiyle kalomel ya da bilinen adıyla cıva klorür kullanmıştı. Cıva zehirlenmesinin Poe’nun gördüğü halüsinasyonları ve delirmesini açıklayabileceği düşünüldü. Fakat Poe’nun saç örneğinde rastlanan cıva miktarı zehirlenmeye neden olacak miktardan otuz kat daha azdı.

Ve olası son neden;

9) Cinayet

2000 yılında Midnight Dreary: The Mysterious Death of Edgar Allan Poe kitabını yayımlayan John Evangelist Walsh, ötekilerden çok farklı bir iddiada bulundu ve Poe’nun varlıklı nişanlısı Elmira Shelton’ın erkek kardeşleri tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Mektupları ve günlükleri kanıt olarak gösteren Walsh, Shelton’ın üç kardeşinin Poe’yu kardeşleriyle evlenmemeleri konusunda uyardığını açıkladı. Poe da bu sebeple kıyafet değiştirerek tanınmamaya çalıştı ve bir süre Philadelphia’da saklandı. Ardından nişanlısıyla evlenmek için geri döndüğünde Shelton kardeşlerle karşılaştı ve dayak yedi. Fakat bu iddia da bir hayal ürünü olarak görüldü.

Naçizane tavsiyemdir: Yazımı okuduktan sonra Poe’dan Annabel Lee’yi okumanızı öneririm.

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisiyim. Yani yaprak döker bir yanım,bir yanım bahar bahçe. Hayata bakış açım gülerken düşünmek:) KafaKampüs'e de bu yüzden katıldım zaten. Sizler için de elimden geleni yapacağım. Kısacası elimden gelen yüreğimdir.

Leave A Reply