Kadıköy Belediyesinden Yeni Bir Proje: İDEA Kadıköy

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günümüzde şirketlerde ya da ofislerden daha çok serbest çalışma dediğimiz ‘freelance’ çalışanlar bir hayli artmakta. Bu çalışma türünde bir ofise bağlı olmasan da yine de bir ofis koşulları olan ortamda çalışmak işin verimi açısından oldukça etkili. Kadıköy Belediyesi de projelerinde çağı takip etmiş ve İDEA Kadıköy projesiyle karşımıza çıktı.

Peki, nedir bu İDEA projesi?

Projenin amacı serbest çalışanların, ofisi olmayanların ve öğrencilerin çalışabileceği mekan arayışına bir çözüm bulmak. İsim olarak da ilk önce fikir kelimesinin İngilizce’sini çağrıştırsa da İşlik, Derslik, Etkinlik ve Aşlık kelimelerinin kısaltması olduğu söyleniyor.

Gelelim mekânın ayrıntılarına iki katlı bir binada hizmet veriyor. İki katlı deyince gözünüze küçük gözükmesin çünkü Bin 600 metre karesi kapalı 800 metresi açık olmak üzere 2 bin 400 metre kareden oluşan çalışma alanına sahip. İşlik adı verilen üst katından, belirli bir ücret karşılığında kayıtlı kullanıcılar yararlanabiliyor. Bu bölümde kullanıcıların özel eşyalarını koyabilecekleri dolaplar ve 2 adet toplantı odası var. Kullanıcılar iş görüşmelerini ve toplantılarını bu odalarda gerçekleştirebiliyorlar. İşlik kullanıcıları, kendi deneyimlerini İDEA Kadıköy kitlesiyle paylaşıp, deneyim aktarımına yönelik etkinliklere sunum, eğitim ve söyleşi benzeri etkileşimlerle katılım sağlıyor.


İDEA Kadıköy’ün alt katta yer alan derslik alanından ise başta üniversite öğrencileri ve araştırmacılar olmak üzere, kısa süreli çalışma alanına ihtiyaç duyan herkes yararlanabiliyor. Derslik kullanıcıları, etkinlikler yoluyla İşlik kullanıcılarıyla etkileşimde bulunuyor, deneyim ve çalışmalarını paylaşıyor. İDEA Kadıköy’de bulunan etkinlik odalarında sinevizyon gösterimleri, panel, söyleşi ve toplantı gibi etkinlikler düzenlenebiliyor. Özel kuruluşların belirli bir ücret karşılığında faydalanabileceği bu odalar sosyal fayda gözeten STK, dernek gibi kuruluşlara ücretsiz tahsis ediliyor.


Mekanın en alt katında yer alan ve kısa bir süre sonra hizmete açılacak olan aşlık, geniş bir mutfak alanını kapsayacak olup bu alanda farklı işbirlikleri ile gerçekleştirilecek olan mutfak sanatları eğitimleri ve sertifika odaklı çalışmalarla katılımcıların mesleki gelişimlerine katkı sunulacak. İDEA Kadıköy’de ayrıca bir de çocuk oyun evi bulunuyor. İDEA Kadıköy bünyesinde vakit geçirmekte olan veliler, İDEA Çocuk Oyun Evi’nden de faydalanabiliyor.

 

 

Kaynak

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply