İş Hayatında Karşılaşabileceğiniz Zorluklar

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hayatın her alanında bir takım zorluklar bizi beklemektedir. İş hayatında da aynı şekilde farklı zorluklarla karşılaşabiliriz. Peki bunlar nedir ve bu zorluklarla nasıl başa çıkabiliriz?

İş hayatında her gün türlü türlü sorunlarla karşılaşmak gayet normaldir ki bunların en başında da zor müşteriler gelir. Ancak günlük iş rutininde karşılaştıklarınızın aksine bir de iş yeri ya da kişi kaynaklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tarz sıkıntılar birçok iş yerinde olduğu için çoğumuzun başına gelmesi oldukça muhtemeldir. Her konuda olduğu gibi burada da önemli olan olayları ele alış tarzınız ve tavrınız olacaktır.

Operasyonel sorunlardan kaynaklı müşteri sorunları

Tüm firmaların kendine özgün iş akışları vardır. Farklı departmanların birlikte çalışmalarını da içeren bir ağ oluşturulur. Bu sürecin bir noktasında firma işleyişinden veya bir departmandan kaynaklı olan bir hata, gecikme vb. sorunlarda müşterilerle sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle sorumluluğunuz müşterinize karşı olduğu için sorunu çözme ya da alternatifler üretme yoluna gidebilirsiniz. Sonrasında genel olarak yaşanan bir sorunla karşı karşıyaysanız yöneticinizle bir görüşme yapabilirsiniz. Unutmayın ki sıkıntı farklı bir departman ile ilgili ise o departmanın yöneticisi yerine öncelikle kendi yöneticinizle görüşmeniz daha etik ve sağlıklıdır. Tabi konuyla ilgili sıkıntılarınızı iletirken yönetime çözüm önerinizi de sunmanız hiç fena olmayacaktır.

Diğer çalışanlarla veya yöneticinizle anlaşamama sorunu

Uyanık olduğumuz zamanın çoğunu iş yerinde mesaide geçiririz. Bu da çalışma arkadaşlarımızla belki de ailemizden fazla zaman geçirdiğimiz anlamına gelebilir. Ne yazık ki “çalışma arkadaşı” demek her zaman gerçekten arkadaşlık ilişkisi kurabileceğiniz anlamına gelmez. Ancak kötü senaryodaki bir olasılıkta, birlikte çalıştığınız kişi/kişilerle farklı sebeplerle anlaşmazlık yaşayabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey bu kişi/kişilerle iletişiminizi saygı çerçevesinde yalnızca işle ilgili konulara indirgemektir.

İş yerinde karşılaştığınız canınızı sıksa bile birçok sorunla baş etmenin yöntemleri vardır. Ancak bunlardan en sıkıntılı olanı kendi yöneticinizle bitmeyen bir anlaşmazlık içinde olmanızdır.  Eğer nispeten kurumsal bir firmadaysanız yaşadığınız sorunu çözmek adına önce yöneticinizle, çözülmemesi halinde de bir üstüyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Daha küçük firmalarda veya kurumsal olmayan yapılarda çalışıyorsanız herhangi bir hiyerarşik düzen olmayacağından bu durumda kendiniz bir çözüm yolu üretmelisiniz.

Haksızlığa dayanamıyorsanız

Birçok insan haksızlığa dayanamaz. Ne yazık ki bazı iş yerlerinde bu tarzda tatsız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Konuyla ilgili bazı insanlar daha hassas olduğu için sadece kendisine değil etrafındakilerin de haksızlığa uğramasını iyi bir şekilde karşılayamaz. Doğal olarak bu da motivasyonda düşmeye sebep olacaktır. Üst yönetimden gelen kararlarda (örn. terfi, işten çıkarılma…vs) istesek de bir yaptırım gücümüz olmadığı için bu moral bozukluğu daha da artmaktadır. Böyle durumlarda yapabileceğiniz hakkınızı savunmak adına yöneticinizle görüşmek olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise olayı sadece kendi tarafınızdan değil aynı zamanda da yöneticinizin yapacağı açıklamayla onun tarafından da değerlendirmek olacaktır.

Unutmayın ki mükemmel iş yeri diye bir kavram yoktur. Kendi mutluluğunuz ve huzurunuz için karşılaştığınız her türde sorunu soğukkanlılık ve profesyonellikle ele almanız her zaman faydanıza olacaktır. 

 

 

Paylaş.

Leave A Reply