İş Hayatında Bir Adım Öne Çıkaracak Ufak Detaylar

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günümüzde mevcut iş imkanlarından çok daha fazla mezun vermemizin bir sonucu olarak iş verenlerin karşısına çıkan aday sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki sizi neden tercih etmeliler? 

Birçoğumuz üniversite döneminde derslerden geçip mezun olmaya ve özellikle üniversitenin tadını çıkartmak ile uğraşıyoruz.Ancak ne yazık ki iş hayatına atıldıktan sonra üniversite döneminde ne kadar fazla müsait zamanımız olduğunun farkına varabiliyoruz.

Özellikle öğrencilik döneminde geleceğe yatırım yapabilmek, mevcut vakti en verimli şekilde değerlendirebilmek ve mezuniyet sonrası iş arama sürecinde ayırt edici, dikkat çekici özelliklere sahip olmak için seçilebilecek birçok yol var.

Hangi Alanda İlerlemek İstiyorsunuz? 

Genelde mezun olduktan sonra başlayan iş arama sürecinde sizinle aynı bölümden, hatta belki de aynı okuldan mezun olmuş adaylarla kıyaslanacaksınız. Elbette mülakatlarda duruşunuz, konuşmanız ve fikirlerinizle karşınızdaki kişiyi etkileyebilir ve öne geçebilirsiniz. Ancak bu aşamaya gelebilmek yani mülakata çağrılabilmek için öz geçmişinizde sizi farklı kılacak özellikler gerekli. Bunu sağlamak için ise öncelikle ilerlemek istediğinizi alan hakkında bir araştırma yapmanız ve buna göre de bir karar vermeniz gereklidir. Birbirinden uzak veya alakasız konular üzerinde uzmanlaşmak mümkün olmayacağı için hangi konu üzerine ilerlemek istediğinizi belirledikten sonra, o yolda ilerlemeye başlayabilirsiniz. Aksi takdirde öz geçmişinizi inceleyen uzmanlar sizin kararsız olduğunuzu ve ilgili pozisyon için uygun olmadığınızı düşüneceklerdir.

Öz Geçmişinizi Özelleştirin

Öz geçmişinizi özelleştirmeniz, sizi öne çıkartabilecek önemli bir husustur. Üniversiteden mezun olmadan önce üye olduğunuz okul kulüplerini- varsa- öz geçmişinize ekleyebilir, üstlendiğiniz görevleri deneyim olarak yazabilirsiniz.  Ayrıca gönüllü olarak çalıştığınız dernekler var ise “Gönüllü Çalışmalar” başlığıyla sosyal sorumluluk projelerine önem verdiğinizi vurgulayabilirsiniz.

Zamanla kişisel gelişim konusunda da kendinizi geliştirebilir ve öz geçmişinizi çok daha profesyonel bir görünüme ulaştırabilirsiniz. Birçok uzaktan eğitim programıyla uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelik bir sertifika alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Son zamanlarda hızla gelişen online sertifika sistemi kapsamında ücretsiz olarak da sahip olabileceğiniz birçok sertifika programı bulunmaktadır.

Öz geçmişinize ekleyebileceğiniz bu yeteneklerle bir işe alım uzmanının gözünde öğrenmeye açık, işine bağlı ve çalışkan bir kişi olarak iz bırakmanız gayet mümkündür.

Paylaş.

Leave A Reply