İKİLEM : Tatil mi Staj mı?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Üniversite yıllarında her yaz akıllara takılan en büyük sorudur; yaz tatilini stajla mı harcayacağım? Sorunun cevabı çok basit, peki ya sebebi…

Geçtiğimiz yıllarda bir öğrencinin üniversite yıllarında elde edebileceği en önemli fırsat olan staj süreci çok hafife alınmaktaydı. Naylon staj olarak tabir edilen içi boş stajlar fazlasıyla yaygındı. Her ne kadar acı olsa da sebebi gayet ortada; firmalar bir öğrencinin sorumluluğunu almak istemezken, öğrenciler de yaz tatilinin keyfini çıkarmak istiyorlardı.

CV hazırlamaya başlarken…

Yeni mezun oldunuz, iş aramaya başlayacaksınız ve ilk olarak size bir özgeçmiş gerekiyor. Tam hazırlamaya başladınız ama tecrübeniz yok. Artık sona yaklaştınız, özgeçmişinizi bitirmeye çok yakınsınız geriye bir de referans bölümü kaldı ama o da yok.

Neden?

Çünkü okul zamanı elinize geçen en iyi fırsatı değerlendiremediniz.

Peki Ne Yapmalı?

Üniversite döneminde okulu bitirip mezun olmak, üniversite öğrencisi olmanın tüm keyfini çıkarmak elbette çok önemlidir. Ancak bir yandan da geleceğinize yatırım yapmanız gerekiyor. Bunun en iyi yolu ise iyi bir staj yapmakta geçiyor. Stajınız süresince aktif olarak çalışmayabilirsiniz ama önemli olan noktalardan biri de kurumsal olsun olmasın bir firma içerisindeki çalışma şartlarını bizzat görebilmiş olmanızdır.

Unutmayın ki, belki de bir yaz tatilinden vazgeçmeniz anlamına gelse bile iyi bir staj yapmanız ilerde daha iyi bir iş bulmanızı ve istediğiniz tatile kavuşmanızı sağlayacaktır.

Paylaş.

Leave A Reply