Rahat Tembellik Yapabilmenin Bilimsel Açıklaması ?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tembelliğin de rahatlığı mı olurmuş demeyin! Bilim insanları oturmuş bunu araştırmış. Bazen insan yatar yatar ama aklı başka yerdedir hiç dinlenemez, bazen saatlerce uyuruz ama uyandığımızda kendimizi berbat hissederiz sıkı durun bunun çözümü geliyor!

bilgisayar - rüya - beyin - MR cihazı

Sonuçları ‘Sleep Science and Practice’ dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde yaşları ortalama 79 olan 823 katılımcıya hayatlarının amacı ve uyku düzenleri hakkında sorular sorulmuş. Araştırmada, hayatlarının bir amacı olduğunu dile getiren katılımcıların, uyku apnesinden yüzde 63 oranında daha az muzdarip olduğu görülmüş.

Yine bu kişilerde uyku kalitesini bozan huzursuz bacak sendromuna da yüzde 52 oranında daha az rastlandığı kaydedilmiş.

Bilim insanları genelde gençlerden daha az uyuyan yaşlılar üzerinde yapılan araştırmanın, toplumun geniş bir kesimi için geçerli olabileceğini dile getirmiş.

Araştırma ekibinin lideri, ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Jason Ong, “İnsanların hayatlarında bir amaç edinmelerine yardımcı olmak, özellikle giderek artan biçimde uykusuzlukla karşı karşıya olan bir toplumda, ilaca başvurmadan etkili bir strateji olabilir diyerek son noktayı koymuş.

O halde önce hayata dair kendinize hedefler belirlerseniz Duman’ın da dediği gibi “Hedefim sağlam uyurum ben bu akşam!” diyerek rahat rahat tembellik yapabilirsiniz.

Sözler tam olarak böyle değildi galiba…

Paylaş.

Leave A Reply