Geleceğin Karanlık Yüzünü Yansıtan Ayna | Black Mirror

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İzlemeye başladıktan sonra belki de saatlerinizi harcadığınız sosyal medya platformlarından bir süre elinizi ayağınızı çekmenize sebep olacak bir dizi; Black Mirror. Geleceğin kara yüzünü, ileri teknolojiyle harmanlayıp seyircilere sunan bu muazzam dizi, yayınlanan yeni sezonuyla hayranlarını sevince boğdu.

Netflix’in, en çok ses getiren yapımlarından Black Mirror, distopik kurgudan oluşan hikayelerin anlatıldığı bir dizi. Aslında “hikaye” kavramı ne kadar doğru olur bilinmez, zira çok değil 5 ya da 10 seneye kadar insanlık aleminin teknolojiyle imtihanını bugünden izletiyor gibi. Charlie Brooker tarafından yaratılan ve yazılan dizinin baş yapımcılığını ise Brooker ve Annabel Jones üstlendi.

İnsanlığın olası karanlığını tasvir eden seri, tek bir konu etrafında her bölümde başka kurgu ve oyuncu kadrosu ile karşımıza çıkıyor.

Modern teknolojisi saplantısını vurgulayan her ‘kara bölümde’ aynı zamanda yozlaşmaya başlayan ahlaki değerlere de dikkat çekiliyor. İleri teknolojiyle birlikte insanlığa sunulan avantajları ve dezavantajları çok geniş bir pencereden gösteren diziyi bu kadar farklı kılan şey, yakın geleceği işliyor olması. Artık etrafımızda her şey çok hızlı bir şekilde gelişip değişime uğramakta. Bugün yaşanan “hızlı tüketim furyası”, “yeni çıkan bir ürünün çok kısa bir zaman sonra daha geliştirilmiş haliyle piyasaya sunulması ve insanların ilgi odağı haline dönüşmesi de dizide gösterilen ileri teknolojinin aslında çok da imkansız olmadığını kanıtlar nitelikte.

Her biri farklı hikayeden oluşan bölümler temelde teknolojik gelişmeleri ele alıyor şeklinde nitelendiriliyor. Aslında konu tamamıyla insanlık ve insanlığın teknolojiyle sınavı. Ünlü storyteller Barış ÖZCAN’ın Black Mirror hakkındaki düşüncelerine katılmamak elde değil: “Bu hikayeleri birleştiren tek şey teknolojinin karanlık yüzü gibi tarif edilse de bence tam olarak öyle değil. Teknolojinin kara yüzü olamaz, çünkü teknolojinin yüzü olamaz. Onu icat edenlerin yüzü olabilir ve o yüz kararabilir. O yüzden bu dizdeki konuların insanlarla, insanların birbirleriyle ve teknolojiyle olan ilişkileriyle ilgili olduğunu düşünüyorum.”

3 sezonun tamamında 14 bölüm yayınlayan dizi, geçtiğimiz haftalarda dördüncü sezonuyla izleyicilerini buluşturdu. Bu sezonda 12 bölüm yayınlayacağını bekleniyor. Kaçınılmaz geleceğimizi yansıtan kara aynayla hala tanışmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Bakın size neler gösterecek…

 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply