Fakülte Tercihleri | Tıp Fakültesi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yazımda sizlere değerli arkadaşım, lisemizin dönem birincisi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Ahmet AL’ın tıp fakültesini tercih sürecinden ve daha sonrasında karşılaştıklarından bahsedeceğim. Ben sordum o sizler için cevapladı.

Üniversite hazırlık süreci yorucu, yıpratıcı bir süreç olsa da tercih dönemi de öğrenciyi bir o kadar yorar. Tam her şey bitti derken insanı hangi bölümü ve hangi üniversitesiyi seçeceğim telaşı sarar. Peki sen neden tercihini Tıp Fakültesinden yana kullandın?

 

Puanı tıp fakültesini de iyi bir mühendislik fakültesini de tutan ve kararsız olan bir çok öğrenci vardır, ben de o öğrencilerden birisiydim. İnsanlara yardım etmek, hastaları iyileştirmek, hayat kurtarmak beni tıp fakültesi yazmama karşı cezbeden şeylerdi. Orada okumak bana göre sadece okumak değil yeniden bir karakter kazanmaktır. Her koşulda insanı ön planda tutan, sağlıklı bir toplumu hayatının amacı edinen ve aynı zamanda okumayı, araştırmayı seven insanlar için tıp fakültesi tercih edilmesi gereken ilk bölümler arasında gelir. İnsanlar, doktorları hastalıklarının dermanları olarak görürler. Bu her ne kadar size inanılmaz bir sorumluluk yüklese de hissettiklerimi her zaman gurur verici olarak düşündüm ve tıp serüvenim böylelikle başladı.

Peki senin gibi mühendislik ve tıp ikileminde kalan arkadaşlara genel olarak tıp fakültelerinde eğitimin nasıl işlendiğinden bahsedebilir misin?

Tıp eğitiminin ilk iki yılında insan vücudunun normal işleyişi anlatılır, beyaz önlüklerini bir profesör edasıyla heyecanla giyen 1. sınıf tıp öğrencileri için bu işleyiş mekanizmaları biraz hayal kırıklığıdır. Fakat klinikte başarılı olmak için teori temeli sağlam olmalıdır. 3. yılında patofizyolojik durumlar işin içine girer ve hastalıklar üzerine yoğunlaşılır hatta bu yoğunlaşma o kadar etkilidir ki çevredeki her şeyi hastalık etkeni görme durumu olan 3. sınıf sendromu ortaya çıkar 😂. 4. ve 5. yılında staj döneminde hastalıklar, tanı ve tedavi yöntemleri öğretilmektedir. 4. ve 5. sınıf bence tıp fakültesinin en zor ve en eğlenceli seneleridir. Hastaneye geçmiş olmanın verdiği heyecan, Stj. Dr. olmanın verdiği gurur seni motive eder. Fakat öğrenciler şunun da farkında olur, artık omuzlarında daha fazla sorumluluk vardır çünkü hasta ile birinci dereceden ilgilenme vakti gelmiştir. 6. yıl Intern Hekimlik dönemidir. 5 yılda öğrendiklerinizi uygulamaya dökme vakti gelmiştir ve hastane artık ikinci evinizdir.

Pekala bizlere okulunun tıp fakültesi hakkında nasıl bilgiler verirsin?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 1973 yılında Ankara Üniversitesi ‘e bağlı Antalya Tıp Fakültesi olarak kurulmuştur.
Ülkemizde Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK), DSÖ ile işbirliği içinde ulusal düzeyde tıp fakültelerinin eğitim programını akredite etmektedir. Ülkemizde şuan 30 tane tıp fakültesinin Akreditasyon Belgesi bulunmaktadır ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye ‘de akreditasyon alan ilk 9 fakülteden biridir. UTEAK 2019 yılı itibariyle akredite olmuş bir tıp fakültesinden mezun olamayan öğrencilerin Amerika USMLE sınavlarına giremeyeceğini bildirdi yani akreditasyon özellikle yurtdışı düşünen öğrenciler için önemli bir kriter olmalıdır.
Ulusal ve uluslararası alanda başarıları hocalara sahip Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi geçtiğimiz yıl 4245 kişinin tercih listesinde yer alarak ne kadar çok istendiğini göstermiştir.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hibrid Model(Entegre ve Probleme Dayalı Öğrenim)’i en iyi uygulayan fakültelerden biridir. Hibrid Sistemle tıp öğrencisine basit ve küçük fonksiyonel üniteler sunulmakta, sonra giderek daha komleks insan organizması sistemlerine geçilmektedir.

Peki üniversiteyi Antalya’da okumanın avantajları neler?

Akdeniz Üniversitesi Türkiye’de sayılı üniversitelerde bulunan kampüse sahiptir. 3 tane büyük çarşısı olan ve neredeyse bütün sosyal imkanları bulunan kampüs Antalya’ nın merkezinde yer alır.

Akdeniz Üniversitesi ERASMUS Öğrenci Değişim Programını en başarılı uygulayan üniversite seçilmiştir. ERASMUS hayalleri olan öğrencilerin tercih etmesi gereken ilk üniversitelerden birisi Akdeniz Üniversitesi ‘dir. Deniz, güneş ve doğanın bir bütün içinde birleştiği Antalya’da öğrenci olmak büyük bir ayrıcalıktır.

Benim soracaklarım bu kadar, son kez tıp tercihinde bulunacak arkadaşlara ne söylemek istersin?

Bu güzel şehirde tıp okumak isteyen arkadaşlara tercih döneminde yardımcı olmak, kafalarına takılan her türlü soruya cevap bulmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Atasagun Topluluğu olarak tıp tercih sayfaları oluşturduk. Ülkemiz için, dünya için Türk Tıbbiyelileri sloganıyla hareket eden Atasagun Topluluğu, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı sosyal ve kültürel açıdan her anlamda öğrencileri geliştirmeyi hedefler. Tıp fakültemiz hakkında daha detaylı bilgilere bu tercih sayfalarından bizleri takip ederek aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirler.

instagram.com/tiptercihim2018
facebook.com/akdeniztibbiye/
twitter.com/tiptercihim

Bizlere bu faydalı bilgileri verdiği için değerli dostum Ahmet’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Paylaş.

Leave A Reply