Eczacılık Alanı Dışında Başarılı Olmuş 6 Ünlü Eczacı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her meslek grubunda olduğu gibi eczalıkta da kendi alanları dışında başarılı olmuş kişiler var.

Bu yazıda eczacılık alanı dışında başarılı olmuş 6 ünlü eczacıyı yazacağım.

 1- Canan TAN – Yazar

Biz onu ‘Piraye‘, ‘Yüreğim Seni  Çok Sevdi‘, ‘Eroinle Dans‘ kitaplarıyla tanıdık. Edebiyatın birçok türü ile yazdı ve ödüller aldı. Yazar olarak kariyerine yön verse de aslında Canan Tan Ankara Üniversitesi Eczacılık fakültesi mezunu. Hatta ‘En Son Yürekler Ölür‘ kitabında eczacılık bilgisini de kullanarak organ nakli konusunu işlemiştir.

2- Reha BİLİR – Fotoğrafçı

Ülkemizi uluslararası yarışmalarda birçok kez başarılı ile temsil etmiştir. Fotoğraf sanatının Oscar’ı denilen Altın Kamera Fotoğraf yarışmasında 2 kez ödül almış ve bu ödüllerine daha başka birçok ödül eklemiştir. İstanbul Üniversite Eczacılık Fakültesinden mezun olan Reha Bilir, üniversiteyi bitirdikten sonra eczacılığı değil de ortaokul yıllarında başlayan fotoğraf tutkusuna yönelmiştir.

3- Atilla ATASOY – Şarkıcı

Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olup eczane açmıştır ama 5 yaşından beri aldığı müzik eğitimi ağır basmış.  Türkiye onu 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde ikinci olduğu ‘Dilenci‘ şarkısı ile tanımış ve HEY dergisinin Ümit veren sanatçı ödülünü almıştır.

4- Rıza RİT – Türk Sanat Müziği Sanatçısı

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan Rıza Rit, 1972 yılına kadar serbest eczacılık yaptı. Küçük yaşlardan beri Türk müziğine ilgi duyan usta sanatçı lise ve üniversitede bu ilgisini sürdürdü ve usta isimlerin destekleriyle müzik kariyeri başlamış oldu.

(2016 yılında vefat eden usta sanatçı ve eczacı Rıza RİT’e Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.)

5- Oktay MAHMUTİ – Basketbol Antrenörü

Yönettiği takımların çok güçlü takım savunmalarına sahip olmasıyla tanınan Türk Basketbol antrenörü olarak bildik. Aslında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu.  Yugoslavya’da önce futbola daha sonra basketbola ilgi duyan Oktay Mahmuti askerden geldikten sonra 20 yaşında basketbol antrenörlüğüne başlayarak birçok başarıya imza atıyor.

6- Erendiz ATASÜ – Yazar

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Erendiz Atasü, kariyerine üniversitede devam etmiş ve uzun yıllar akademisyenlik yapmıştır. 1997’de Farmakognozi profesörlüğünden emekli olunca yazarlık hayatı başlamış. Feminist bir bilinçle yazan Erendiz Atasü, birçok ödüle layık görülmüş ve eserlerinden bazıları çevrilerek bizi yurt dışında da temsil etmiştir.

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply