Kar Küreyici | Beyin Bulandıran Bir Film

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnsanlığın bencil hareketleriyle yıprattığı dünyanın,  yaşanmaz hale gelmesinden önce gene insanlar tarafından kurtarılmak istenmesi sonucu daha kötü hale getirildiği bu yapım sonu itibari ile kafanızda deli sorular ve miğdenizde biraz bulantı bırakacak. Toplumun geleceği için alınması gereken bazı radikal kararlar ve bu kararların sorumlulukları ile ilgili sorgulamalardan rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız izlemeyiniz.

Güzel ve güçlü oyuncu kadrosu ile karşımıza çıkan bu yapım gerçekten rahatsız edici şekilde bitiyor. Gerek konusu gerek sahneleri gerek diyalogları olsun bizi içten içe daraltıp bazı önemli noktalara parmak basıyor.

İncelemeye geçiyorum ama önce uyarayım:

  • Spoiler
  • Bol bol kan 
  • Dumur edici bir senaryo
  • Dumur edici bir konu içerir

Ed Harris, John Hurt gibi usta oyuncular, genç ve yeteneklilerden Chris Evans, yanına CVsinde normal rol bulunmayanlardan Tilda Swinton ve araya yerleştirilmiş geleceği parlak veya yıllardır yardımcı rollerde büyük başarı ile yer almış pek çok isim mevcut. Hepsi de rollerine çok iyi uyum sağlamış durumdalar. Hikayede hiç kimse rolünde sırıtmıyor.

Senaryo ise oldukça mide isteyen fakat önemli ayrıntılar ile dolu, başarılı ve tutarlı. Öyle ki asıl anlatmaya çalıştığı konu ve çekim ile beraber size “Ben az önce ne izledim?”i sorgulatacak, sizi derin düşüncelere gömecek ve günün geri kalanını tuhaf düşünceler ile geçirmenize sebep olacak. O kadar ki bu yazıları muzip biçimde yazmayı seven beni ve bu yazıyı herhangi bir espri ve benzerinden uzakta tutuyor. Özellikle sushi muhabbeti filmin asıl konusuna dair muazzam gönderme içermekte.

Filmde aynı zamanda beyni yıkanmış bir neslin yetiştirilmesi ve körü körüne bazı inanışlara tutunmanın da örnekleri mevcut. Kısaca gerçek hayatta mevcut olan çoğu şeyin biraz daha belirginleştirilmiş halini ekranda görüyoruz.

Filmin yönetmen koltuğunda genel olarak benzer filmler yönetmiş bir Güney Koreli oturuyor Joon-ho Bong. Kendisinin 7.0 dan aşağı IMDB puanı almış filmi yok lakin çok da bilinen bir yönetmen değil. Bu noktada film içerisinde oldukça başarılı çekimler yaptığını söylemekten başka bir şey söyleyemiyorum.

İyi seyirler

 

 

Paylaş.

About Author

Ne kadar ağzımı tıkasa da hayat, zihnimden sızıyor yalancı çıkmak istediğim düşüncelerim; yaşama dair, topluma dair, bireye dair...

Leave A Reply