Dikey Geçiş Sınavı Sonrasında Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı. Ön lisans okuyanların lisansa geçebilmesi için son basamak.

2 defa DGS’ye giren biri olarak sizlere bu sınav sonrası yapmanız gereken önemli başlıkları paylaşacağım. Umarım işinize yarar.

DGS’ye girdiniz. Umarım sınavınız güzel geçmiştir. Sonuçlar açıklanacak ve tercih telaşı başlayacak. Her ne kadar üniversite sınavına girip kendinizi tecrübeli sayıyorsanız DGS tercih döneminde bu yanılgıya düşebilirsiniz. O nedenle sınav sonucu açıklandığında sıralamanıza ve puanınıza bakın, derin bir nefes alın. Kılavuzu incelemeye başlayın.

Size bu konuda ilk söyleyeceğim mesele, ön lisansta hangi bölüm okuyorsanız onun DGS ile geçilebileceğiniz bölümlerin listesini edinin. Örneğin Basın Yayıncılık bölümü sözel bölümdür ve Gazeteciliğe, Görsel iletişim tasarımına, fotoğrafçılığa vs geçişi vardır. Tüm bu bölümlerin listesini çıkarın ve bölümleri araştırın.

Bölümleri araştırdınız. Arasında sevdiğiniz birkaç bölüm olduğunu da gördünüz. Şimdi sıra muafiyet konusunda. Kısaca muafiyet meselesi, ön lisansta gördüğünüz derslerin lisansta görmemeniz için o dersten muaf sayılmanıza denir. Bu da size okulunuzun uzamadan bitmesi yani 2 ön lisans + 2 lisans toplamda 4 senede sonlanmasıdır. (Tercih kılavuzunda da göreceksiniz. Bazı bölümlerin hazırlığı vardır o nedenle lisans döneminiz 1 sene daha uzayabilir.)

Muafiyet meselesini sakın es geçmeyin! Benim başıma geldi. Ön lisansta Basın yayın okudum. DGS’de sözel kategorisinde 271 puan, 2 bin küsür sıralama aldım. Ancak muafiyeti araştırmadan Görsel İletişim Tasarımı bölümüne tercih yaptım ve Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tercihimde geldi. Ancak intibak dönemi sonrasında sadece 4 dersten muaf olduğumu öğrendiğimde büyük bir yıkım oldu. 2 sene okumuş birinin sadece 4 dersinin muaf sayılması kötü bir durumdur. Fazla düşünmeden o bölümü bıraktım ve sınava tekrar hazırlandım. Önceki sınavda tercihte yerleştiğim için 10 puanım kırıldı fakat istediğim Gazetecilik bölümüne yerleşebildim. İntibak döneminde de yanılmıyorsam 27-28 dersim muaf sayıldı.

İşte bahsetmek istediğim mesele tam olarak budur. Sınavınız açıklandıktan sonra geçiş yapabileceğiniz bölümleri araştırın, sonra o bölümler hangi üniversitelerde var onları araştırın, daha sonra muafiyet meselesini ayrıntılı inceleyin ve kusursuz bir tercih yapın.

Burada puan ve sıralama bazında nasıl tercih yapılacağını bildiğinizi baz alarak yazımı tamamlıyorum.

Umarım sizler kötü tecrübeler edinmeden lisans programlarına yerleşirsiniz. Yerleştiğinizde ön lisanstaki birikiminiz sizi fakültede birkaç adım öne çıkaracaktır. O nedenle çalışmaya, araştırmaya devam edin. Hızınızı alamayıp yüksek lisansa da devam edebilirsiniz.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply