8 Soruda Elektrik Elektronik Mühendisliği Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese merhabalar!

Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik mezunuyum ve özel bir firmada Senior Güç Elektroniği Mühendisi olarak çalışıyorum. Elimden geldiğince size bölüm hakkında bilgiler vermek isterim, özellikle üniversite tercihi döneminde siz arkadaşlarıma yardımcı olacağını düşünüyorum.

1) Niçin Bu Bölümü Seçtim?

Bu bölümü özellikle ilk okula başladıktan sonra fiziğe ve fizikte de elektriğe merak etmem ile seçtim. Türkiye ilk 5 bin derecesinde orta düzey bir Tıp bölümü seçebilecekken ki Türkiye’de Tıp dolgun maaş ile tercih nedeni olur; ben ilk tercihim olan Ege Elektrik Elektroniği seçtim. Bence insanlar teknik bir konu seçimi yaparken bunun yanında alanla alakalı olmayan tercihlerde bulunmamalı; örneğin mühendislik tercihinin yanında tıp ya da eczacılık eğitimi gibi.

2) Bölümden Ne Umdum Ne Buldum?

Bölümün ilk iki senesi benim için hayal kırıklığı idi çünkü ben en güncel teknolojileri, özellikle uygulamalı eğitim ile öğreneceğimi sanarken bir Fizikçi gibi 2 senemiz bence heba oldu. Sonraki iki sene ise kaybedilen bu iki senede elde edilmesi gereken pratiklikle geçti. Bunun yanında öğretmenlerimizin çoğunun sanayinin içerisinden gelmemesi de bu hayal kırıklığına etkili oldu. Bugünlerde belirli uygulamalarla öğretmenler sanayi hayatının içerisinde daha fazla oldukları için şu an bu bölüme başlayacak kişilerin daha şanslı olduklarını düşünüyorum.

3) Bölümden Hangi Dersleri Görüyoruz?

Öncelikle ilk iki sene lisenin devamı niteliğinde Fizik ve Matematik dersleri ağırlıklı gidiyor.Bunun yanında elektronik için gerekli programlama dillerini öğreniyoruz. 3. sınıfta özellikle kontrol, sinyal, elektromanyetik teorileri öğrenirken, son sınıfta özelleşeceğimiz dalın derslerini seçip ona göre yöneliyoruz.

4) Niçin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Okumalısınız?

Günümüzün en önemli itici faktörü teknoloji. Ve bu teknoloji özellikle enerji sahaları ile birlikte büyüyen en önemli sektör. Akıllı evler, telefonlar, beyaz eşya’dan tutun, yenilenebilir enerjinin büyüyüşü de bu sektörü altın
değerinde kılan faktörlerden biri. Özellikle bu tür şeylere meraklı ve ileride işsizlik çekmek istemiyorsanız bu bölümü okumanızı öneririm.

5) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Okumanın En Büyük Avantajı Nedir?

Dünyanın her yerinde aynı saygınlıkta ele alınan ve teknolojiyi bire bir takip etme şansının yanında iyi ücretlere çalışma şansının olması bu bölümü okumak için en büyük avantajlardan biridir.

6) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Okumanın En Büyük Dazavantajı Nedir?

Eğer bu bölümü sadece adından dolay seçip hobi olarak ele alamazsanız size kolaylıktan ziyade yük olarak gelecektir.

7) Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini Seçen Arkadaşlara Önerilerim

Özellikle kimsenin çok seçmek istemediği alanlara yönelin. Özellikle Türkiye’de bu tür alanlar (örneğin güç elektroniği) eleman ihtiyacının en fazla olduğu dallardan biridir.

8) Yine Olsa Aynı Bölümü Seçer Miydim

Elbette! Çünkü Elektrik Elektronik benim en büyük hobim ve üzerine para vermeleri de bana verilmiş en güzel hediyelerden biri 🙂

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply