Üniversitede Mükemmel Sosyal Hayat İçin 10 Taktik

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Üniversite bir eğitim kurumu biliyoruz fakat dersler de bir yere kadar, üniversitenin tadı sosyal hayatla çıkar!
Fakat ortama uyum sağlamak, çevre edinmek ve güzel bir sosyal hayat kurmak her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir. Gelin size birkaç güzel taktik verelim ?

1.KULÜPLERE KATILIN

Kulüpler üniversitenin atar damarlarından biridir. Her kulüp kendine özgü ortamıyla, üyeleriyle, etkinlikleriyle, size vaat ettikleriyle eşsizdir ve içine girmeden oraya ait olup olmadığınızı bilemezsiniz! Bir değil, birçok kulübe kaydolun, denemekten korkmayın! Akademik, sanat, kültür veya spor üzerine, hepsi sizi bekliyor!

 

2.DERSLERDE MUTLAKA SÖZ ALIN, SÖZ ALANLARI DİNLEYİN

Hoca bir şey anlatıyor, aklınızda bir soru veya söyleyecek birkaç cümle belirdi… Korkmayın, çekinmeyin söz alın. Hele de sınıf olarak tartışılan bir konu varsa sakın kaçırmayın, iyi dinleyin siz de fikrinizi söyleyin. Bu sayede hem sınıf arkadaşlarınız sizi, hem de siz onları tanıyacak belki de üniversite boyunca en iyi arkadaşlarınız olacak insanlarla tanışacaksınız.

3.PROJELERİ TAKİP EDİN, DAHİL OLUN

Projeler size hem akademik beceriler hem de üniversite dışından olmak üzere mükemmel insanlarla tanışma fırsatı kazandırır. Gözünüzü dört açın ve çevrenizdeki fırsatları kovalayın. Eğer aklınızda bir proje fikri varsa birkaç arkadaşınızla birleşip ekip kurabilir, hocalarınızdan fikir alabilirsiniz.

4.ÜNİVERSİTE TAKIMLARINA GİRİN

Spora biraz yeteneğiniz varsa üniversite takımlarını sakın es geçmeyin. Yeteneklerinizi geliştirir, takım ruhu gibi harika bir kavramı tatmanızı sağlar size harika ortamlar kazandırabilirler. İnsanları tek bir hedefe odaklanmaktan daha fazla birbirine bağlayan ne olabilir ki? Ayrıca o turnuva benim bu turnuva senin derken bol bol gezmeniz de cabası. ??

5.FARKLI BÖLÜMLERDEN SEÇMELİ DERSLER SEÇİN

Kendi bölümümüz dışında seçmemiz gereken derslere çoğu kişi çile olarak bakar. NO! NEİN! HAYIR! Bu dersler eşsiz fırsatlardır. En uzak, en alakasız fakültelerden dersler seçin yepyeni ortamlar keşfedin, yepyeni insanlarla tanışma şansı yakalayın. Üstelik o alakasız bölümden bir de hoca tanımış olduğunuz için o bölümde okuyan biriyle karşılaştığınız anda sohbet konunuz da hazır. ?

6.SOSYAL MEDYANIN GÜCÜNÜ KULLANIN

Bu çağda bu liste yapılıyorsa sosyal medya gerçeğini gözardı etmemiz imkansız. Profillerinize üniversitenizi ve bölümünüzü mutlaka yazın ki insanlar sizi tanıyabilsin. Kendi bölümünüzden üniversitenizden insanları da takip edin. Okulda olan biteni öğrenmenizi sağlamaları bir yana, gönderiler sayesinde birbirinizin ortak noktalarınızı keşfedebilirsiniz. Arkanızda oturan kızla en sevdiğiniz yazarın veya favori mekanlarınızın aynı olduğunu bilmek iletişimi çok kolay hale getirecektir.

7.YABANCI ÖĞRENCİLER

Yurtdışından gelen öğrencilerle iletişim imkanı üniversitenin eşsiz yanlarından biridir. Erasmus programı ile gelen veya sizin üniversitenizde okuyan yabancı öğrencilerle arkadaş olun. Onlar Türkçelerini siz ise İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz, neden birbirinize yardım etmeyesiniz? Bu sayede çok farklı kültürleri öğrenir, çok farklı değerlere sahip insanlarla eşsiz arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

8.NOT İSTEMEK VE NOT VERMEK

Evet, evet ne yazık ki bu konuda gereksiz yere kasan bir öğrenci kesimi var, biz de biliyoruz. Ama siz onları umursamayın. Sınavların çok yaklaştığı, işlerin içinden çıkamadığımız ve her şeyin üzerimize geldiği o zor dönemlerde not istemeyi de not vermeyi de ihmal etmeyin. Bu kara günler iyi kalpli insanları tanıdığımız, kara gün dostlarımızı seçtiğimiz zamanlardır. Kendinizi insanlara kapatıp “benim notum bana yeter” kafasına girerseniz asosyallik duvarlarınızı kendi ellerinizle örersiniz.

9.OKUL İÇİNDE VAKİT GEÇİRMEK

Dersler biter bitmez kendinizi kampüsün dışına atmayın. Kahvenizi çayınızı kampüs içindeki kafelerde içmeyi seçin. Onun tanıdığı, bunun ortak arkadaşıydı derken sosyal çevreniz illaki genişleyecek, tanıdıklarınızla karşılaşıp muhabbet ettikçe de arkadaşlıklarınız derinleşecektir.

10.ETKİNLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Üniversitedeki bütün etkinlikleri takip edin. Hangi kulüp kampüse tiyatro getirmiş, hangi projenin semineri varmış, hangi bölüm öğrencileri hafta sonu için doğa yürüyüşü organize ediyormuş hepsinden haberiniz olsun. Size hitap eden bir şeyler görür görmez mutlaka zaman ayırın ve katılın. “İyi hoş da kampüsteki bütün etkinliklerden nasıl haberimiz olacak?” diyorsanız merak etmeyin; o görevi biz üstleniyoruz ? KAFA KAMPÜS’ü takip edin yeter!

 

Kafa Kampüsü Takip Edin

Paylaş.

Leave A Reply