Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kafakamp/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kafakamp/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kafakamp/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
8 Soruda Eczacılık Okumak | KAFAKAMPÜS

8 Soruda Eczacılık Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anadolu Üniversitesi Eczacılık 2. sınıf öğrencisiyim. 8 soruda eczacılık mesleğini tanıtmaya çalışacağım size. Umarım bu köklü mesleği layıkıyla anlatabilirim.

1-Eczacılık bölümünü neden, nasıl seçtin?

Sınav sonucum istediğim yeri tutmuyordu ve mezuna kalmak istemiyordum bu yüzden tercih ettim ama üniversiteye geldiğimde eczacılık mesleğinin nasıl bir meslek olduğunu gördüğümde bu şekilde gelmiş olmanın utancını yaşadım.

2-Eczacılık bölümünde ne gibi dersler okutuluyor?

Bölümde kimya ve biyoloji ağırlıklı dersler görüyoruz. Mesleki anlamda bakarsak ilaçlar, tıbbi bitkiler  ve temel insan anatomisi başlıca konular.

3-Eczacılık bölümünde ne umdun, ne buldun?

5 yılın sonunda rahatça eczane açabilmeyi ve fakültede daha sosyal ve girişken insanlar görmeyi planlıyordum. Fakülteye gittiğimde sürekli ders çalışan bir kesim ve kotadan dolayı eczane açılmasının zorlaştığını gördüm ama eczacılığın iş imkanının sadece bununla kısıtlı olmadığını da öğrenmiş oldum.

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesine Merhum Eczacı Ali Rıza USLUER tarafından bağışlanan müze eczanesi

4-Sence Eczacılık bölümünü nasıl insanlar okumalı ve okumamalı? Neden?

İdealist kişilerin okuması, mesleğin geleceği açısından iyi olur. Çünkü eskiye göre saygınlığı baya düşen bu mesleğin saygınlığını yeniden kazandırmaya yardımcı olması için böyle kimselere ihtiyacımız var. Aynı zamanda insan ilişkileri kuvvetli insanlar okursa meslekte daha rahat ederler.

Parasal getirisi için isteyen insanlar okumamalı çünkü hem eskisi kadar kazanç yok hem de bu düşünceyle 5 yılı okumak çok zor çünkü Latince bitki ve ilaç isimlerine hakim olmak kolay olmuyor.

5-Eczacılık bölümü okumanın en büyük avantajı ne?

Eczacılık bölümü okumanın en büyük avantajı; sağlık konusunda çok donanımlı bir şekilde mezun oluyorsun. İlaçlara, bitkilere, anatomiye ve birçok sağlık konusuna hakim oluyorsun. Kutlayabileceğiniz iki eczacılık günü bile var 😀

6-Eczacılık bölümü okumanın en büyük dezavantajı ne?

Eczacılık bölümü okumanın en büyük dezavantajı insanların yarım doktor gözüyle bakması. Doktorluğu kötü bir şey olarak düşünmüyorum tabi ki ama bu olay eczacılık mesleğini küçümsemiş oluyor. O yüzden dezavantaj olarak yazdım ve çok yaygın bir söylem var eczacılar arasında: “Yarım doktor değil, tam eczacıyız!” Diğer bir mesele ise insanların eczaneyi bakkal dükkanı olarak nitelendirip 5 yıl bakkal dükkanı açmak için mi okudun tarzı soruların gelmesi.

7-Eczacılık bölümünü seçen veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Seçmeyi düşünenler! Baya zorlu ama bir o kadar da eğlenceli 5 yıl geçirecekseniz. Seçenlere de, bize fakülteye geldiğimizde öğretilen  “Primum non nocere” yani “Önce zarar verme” diyorum.

8-Yine olsa yine Eczacılığı seçer miydin?

Yine olsa yine tercih ederdim çünkü tarihi milattan öncesine dayan bu köklü mesleği yapmak ve insan sağlığı gibi önemli bir şeye katkı sağlayabilmek gerçekten hoş.

 

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply