8 Soruda Bilişim Sistemleri Mühendisliği Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba  Arkadaşlar,

Ben Ertuğrul Deniz, Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim.Sizlere bu yazımda Bilişim Sistemleri mühendisliği hakkında edindiğim deneyimleri ve  kafanızda oluşan soruları elimden geldiği kadar yanıtlamaya çalışacağım..

1-) Neden Bilişim Sistemleri Mühendisliğini Seçtin ?

Bu bölümü seçmemin nedeni bilgisayara karşı ilgimle alakalıydı.Bilgisayar ile ilgili herhangi bir iş yaparsam yaşamım boyunca mutlu olacağımı düşündüğüm için bilişim sistemleri mühendisliğini seçtim.

2-) Bilişim Sistemleri Mühendisliğin’de Hangi Dersler Gösterilir ?

Yazılım ve bilgisayar mühendisliği ile neredeyse aynı dersler veriliyor.Bunlara ek olarak yönetim ve işletme dersleri de mevcuttur.Bilişim sistemleri mühendisliği daha çok yazılım ve işletme yönetimi ağırlıklı bir bölümdür.

3-) Bilişim Sistemleri Mühendisliğinden Beklentilerin Nelerdi ?

Bilişim sistemlerim bölümüne gelirken beklentilerim teknolojik ve bilimsel araştırmaları takip edebilen ülke için yeni teknolojileri faydalı bir şekilde  kullanabilen , yazılım,donanım, gibi işlemleri işletme yönetime entegre ederek kaliteli bir mühendis olarak piyasaya çıkmaktır.

4-)Bilişim Sistemleri Mühendisliğini seçmek için hangi niteliklere sahip olmalısınız?

Bana göre bilişim sistemleri mühendisliğini, bilişim alanında iş imkanı çokmuş burada okuyayım çok para kazanırım (zengin olurum )düşüncesiyle okunmaması gerekir.Bilişim alanı ne kadar insanların gözüne kolay gibi gelse de kesinlikle emek isteyen çaba isteyen sürekli teknolojiyi takip etmeyi gerektiren bir bölümdür.Bu bölümde okuyan insanların yeniliklere açık sürekli kendini geliştiren ve bilgisayar ile sürekli iç içe olacağını göze alarak gelen insanlar topluluğundan oluşması gerekir.Severek yapmazsanız meslek size ölüm gibi gelecektir.Fakat severek yapacaksınız harika bir meslektir.

5-) Bilişim Sistemleri Mühendisliğinin En Büyük Avantajı Sence Nedir ?

Kısaca söyleyecek olursak gün bilişim çağıdır.Ülkede bilişim ağında kaliteli  insanlar var ama şirketlerin ihtiyacını karşılayacak kaliteli mühendislere ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.Bilişim alanında yenilikler ortaya çıkararak insanların hayatını kolaylaştırmaktır.En büyük avantajı ise elinde sadece bilgisayar varken insanlık için akla dahi gelemeyecek projeleri hayata geçirmektir.

6-) Bilişim Sistemleri Mühendisliği Okumanın En Büyük Dezavantajı ?

Bilişim Sistemleri mühendisliği okumanın bir dezavantajı bilgisayar mühendisleri ile sınırlarının net olarak ayrılmamasıdır.Bilgisayar mühendisleri ile çok benzerde olsa bilişim sistemleri mühendisleri yönetim alanında da bilgisayar alanında olduğu kadar bilgili olması gerekmektedir.Aşağıdaki resimde bölümler arası ilişkiler gösterilmiştir.

7-)Bilişim Sistemleri Mühendisliğini Seçmeyi  Düşünenlere Neler Söylemek İstersin ?

Bölümü seçerken iş bulabilir miyim gibi düşüncelerle kesinlikle seçmeyin.Kendinizi geliştirirseniz okurken dahi çalışmaya başlayabilirsiniz. Bölümü severek okumazsanız cidden size 4 yıl çekilmez bir çile gibi gelebilir. Puana göre değilde ben bu bölümü istiyor muyum cidden diye kendinize bir sorun.İsteyerek geldiniz sürece emin olun başarı gelecektir.

8 -) Bugün Tercih  Yapsan Bilişim Sistemleri Mühendisliği  Bölümünü Seçer Miydin ?

Bugün tercih yapma şansım olsa yine bu bölümü seçerdim.İşi severek yapmam ve bu işi yaparken yeni bir şeyler ortaya çıkarmak bunun yanı sıra her gün yeni bir bilgi öğrenmek tekrar seçmemdeki ana nedendir.Siz siz olun sevmediğiniz mesleği iyi para var yada kolay bu iş diye asla seçmeyin.Unutmayın ;

‘Yanlış tercih bir yıl, yanlış üniversite 4 yıl, yanlış meslek ise bir ömür götürür’

Benim bilişim sistemleri mühendisliği hakkında söyleyeceklerim bu kadar sizleri bu bölüm hakkında bilgi verebildiysem ne mutlu bana.

ERTUĞRUL DENİZ

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

Leave A Reply