8 Soruda Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhabalar! Bendeniz Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi Gamze Cengiz. Sizlere okuduğum bölüm hakkında naçizane bilgiler vermeye çalıştım. Umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişimdir.

Haydi o zaman başlayalım!

Keyifli okumalar!

1. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü neden seçtim?

Lise yıllarımda kendime meslek düşünürken aklımda hep mühendislik vardı. Başka bölümlerde düşünmedim değil ama insan az da olsa kendini tanıyor. Lisemin son yıllarına doğru Bilgisayar mühendisliği iyice aklıma girdi ve neden olmasın dedim tabi bu düşüncemde ailemin de etkisi yok değildi. Abimin de bilgisayar mühendisliği okuması ve tavsiyeler vermesi bendeki isteği oldukça arttırdı.

2. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ne gibi dersler veriliyor?

İlk senemizde temel dersler olan matematik, fizik dersleri verilirken ayrıyeten bölüm dersi olarak bilgisayara giriş gibi temel bölüm dersleri de veriliyor. İlerleyen yıllarda artık matematik ağırlıklı dersler, algoritma ve kod alanında gelişmeler için yeni yazılım dilleri öğrendiğimiz ve geliştirdiğim bölüm dersleri veriliyor.

3. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ne umdum, ne buldum?

Okula başlamadan önce biraz da olsa bölüm hakkında bilgim olmasına rağmen ilk başlarda zorlanmadım değil. Sonuçta liseden çıkıp direkt bölümün içine girince bazı dersler çok yabancı geliyordu. Yeni bir dil öğrenir gibi yazılım dilleri öğrenmeye başladık ve bu durum her ne kadar insanı heyecanlandırıyor da olsa belli yerlerde korkutmuyor değildi. Ama sonrasında bölüme isteyerek ve severek geldiyseniz inanın o korkulardan eser kalmıyor.

4. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü nasıl insanlar okumalı ?

Öncelikle matematiğinizin birazcık iyi olması gerekiyor çünkü bilgisayar dediğimiz bu kavram aslında tam bir matematik problemi. Sonrasında bilgisayar kullanmayı seviyor olmalısınız çünkü zamanınızın büyük çoğunluğu bu ekranlarda geçiyor. Mühendislik denen kavram da birazcık algoritma becerisi istiyor. Eğer bu saydığım özelliklerin bir kısmına sahipseniz neden okumayasınız öyle değil mi ?

5. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü okumanın en büyük avantajı bence ne?

Çağımız artık teknoloji çağı ve hayatımızdaki her alan bu yeni teknolojilerden faydalanıyor. Bu yeni teknolojiler nasıl oluyor kimlerin sayesinde ve kimlerin emekleriyle oluyor hepimiz farkındayız. İşte bölümümüzü okumanın en büyük avantajları bu yeni teknolojileri geliştirmek ve fayda sağlamak için öncülük etmesidir.

6. Bilgisayar Mühendisliği okumanın en büyük dezavantajı bence ne?

Bölüm hakkında büyük bir dezavantaj söyleyemem belki ama yılda binlerce bilgisayar mühendisi mezun olunca ister istemez kimi zaman iş konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor ama bu sıkıntıları aşmak bizlerin elinde. Kendimizi ne kadar geliştirirsek rakiplerimizin önüne geçer ve sıkıntıları atlatmış oluruz.

7. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçenlere veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek isterdim?

Yukarıda bahsettiğim özelliklere sahipseniz bu bölümü rahatlıkla yapabilirsiniz ama bu özelliklerin hiç biri bende yok diyenlerdenseniz bilgisayar mühendisliği işte sizi o zaman sıkıntıya sokabilir.

8. Yine olsa Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçer miydim?

Eğer bir daha mühendislik okumayı seçmek istersem neden olmasın.

 

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply