Çarşamba, Ağustos 12

5 Soruda Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba,

Ben Gülcan size Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü‘nü anlatacağım.  Öncelikle Edebiyat estetik demektir. Eğer Dünya’ya bakış açınızda estetik değerler yoksa bu bölümde huzuru bulamazsınız. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Edebiyat Fakülteleri bünyesinde yer alan oldukça önemli bir bölümdür. Bu bölümde, birikimlerinizin üstüne yeteneklerinizi de ekleyebilirseniz;  okulunuzu bitirince rahata kavuşabilirsiniz.

1. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nasıl bir bölümdür?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, sözel puan türüyle öğrenci alan bir bölümdür. İçinde Türk Dili dersleriyle birlikte Edebiyat alanıyla ilgili derslerde verilmektedir. Örneğin, Türk Dili dersleri Eski Türk Dilleri ve Yeni Türk Dil olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. Eski Türkçe, Orta Türkçe, Osmanlı Türkçesi vb. gibi dil dersleri görülmektedir. Bunun yanında Edebiyat alanı da ikiye ayrılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı dersleri verilmektedir.

2. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kaç yıllık bir bölümdür?

Bazı üniversitelerde hazırlık dahil olmak üzere 5 yıllık bir bölümdür. Ancak kişilerin zorlanma eşiklerine göre bitirilmesi çok da kolay bir bölüm değildir. Çünkü bu bölüm yazar ya da şair olmak için okunabilecek bir bölüm değildir. Bu bölümde edebiyatın tarihi gelişimleriyle, dil dersleri verilmektedir.

3. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün iş olanakları nasıldır?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra Pedagojik formasyon eğitimini aldığınız zaman öğretmen olarak devlet kurumlarında ve özel öğretim kurumlarında çalışabilirsiniz.  Dil alanında yeterli ivmeye ulaşırsanız ve ilginiz varsa Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, TRT gibi kurumlarda da çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Yayınevlerinde , dergilerde çeşitli mecmualarda editörlük de yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden bir diğeri de üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da görev yapabilirsiniz.

4. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü neden tercih etmeliyim?

Edebiyat zevki ve estetik bir görüşe sahip olmak isterseniz bu bölümü tercih edebilirsiniz. Farklı kültürden insanları tanıyabilirsiniz. Edebiyat bu evrende bir pencere gibidir. Nasıl görmek isterseniz öyle görürsünüz. Bölüm zorlayabilir ama gözünüz korkmasın. Ben bu bölümü bir şeyleri anlatmayı sevdiğim için tercih ettim.

5. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tercih etmek isteyenlere ne gibi önerilerin olabilir?

Bu bölümü seçecek olan arkadaşlara en önemli tavsiyem sabırlı ve azimli olmalarıdır. Merak eden, ilgili olan, bu alanın kıymetini bilen insanlar başarıya er ya da geç ulaşacaklardır. O yüzden ilk yıl kazandığınızda bu bölüme nefret ederek gelirseniz hiç durmayın bırakın, yıllarınız boşa gitmesin. Sadece zamana bırakın, okulunuz uzayabilir, anlamayabilirsiniz. Bu gibi nedenleriniz olacaktır. Size tavsiyem yılmayın, sabredin! Bir de kitap okumayı sevmiyorsanız tercih listenize bu bölümü eklemeyin. Çünkü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü sadece ezberden ibaret bir bölüm değildir. Çünkü öğrencilere okuduklarını anlamalarını,  hayal etmeyi, kurgulamayı, analiz edip, yorumlamayı da  kazandırmaktadır.

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

Leave A Reply